پایان نامه رشته مکانیک : طراحی و محاسبات توربوشارژ جهت یک خودروی CNG سوز

متن کامل پایان نامه رشته : مکانیک

با عنوان : طراحی و محاسبات توربوشارژ جهت یک خودروی CNG سوز

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده فنی مهندسی

پایان نامه کارشناسی

مهندسی مکانیک – حرارت و سیالات

عنوان:

طراحی و محاسبات توربوشارژ جهت یک خودروی CNG سوز

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

چکیده
همانطور كه قبلا اشاره شد هدف اين تحقيق, بررسي ميزان توليد آلاينده ها و مصرف سوخت حاصل از اتوبوس گازسوز با توجه به تاثير توربوشارژ نصب شده, جهت تعيين بهترين توربوشار از ميان توربوشارژهاي انتخابي است. در اين راستا، داده هاي حاصل از تست آزمايشگاهي از قبيل توان موتور, گشتاور موتور, مصرف سوخت و چهار محصول خروجي تست بايد بررسي شده شده و بهترين توربوشارژ از ميان چهار توربوشارژ تست شده انتخاب گرديده و در نهايت با توجه به درصد هواي اضافي در حالت مطلوب با مقادير تئوري- حاصل از اصول پايه احتراق و ترمودینامیک محاسبه شده نیز ، مقایسه گردند .

وقتی مردم درباره ی اتومبیل های مسابقه یا اتومبیل های ورزشی با سرعت بالا صحبت می کنند ، موضوع توربوشارژرها ظاهر می شود ، توربوشارژرها در موتورهای دیزل بزرگ هم وجود دارند ، یک توربوشارژر به طور عمده قدرت موتور را بدون افزایش وزن آن زیاد می کند که مزیت بزر گی است و توربوشارژرها را مهم می کند.استفاده از توربوشارژرها یکی از مؤثرترین راه های افزایش بازده در موتورهای توربین گازی می باشد. به منظور درک صحیح از نحوه عملکرد توربوشارژرها می بایستی ابتدا طرز کار موتور اتومبیل های مدرن را بررسی کنیم. این موتورها با نام مرسوم چهار زمانه شناخته شده و در هر چرخه کاری ، پیستون چهار مرحله را طی می کند. زمانی که پیستون پائین می آید ، در یک لحظه هوا از طریق دریچه ای به داخل سیلندر وارد می شوند و وقتی که پیستون برمی گردد ، دریچه ها (سوپاپ) بسته شده و هوای درون محفظه احتراق با بالا آمدن پیستون متراکم می گردد. زمانی که پیستون به بالای سیلندر می رسد ، با جرقه ی شمع، مخلوط هوا و سوخت مشتعل می شود.

در صورتی که دبی ورودی به داخل سیلندر افزایش یابد و هوای فشرده تری وارد آن شود ، احتراق و انفجار قوی تر و نیرومندتر خواهد بود. برای این منظور توربوشارژرها وارد سیکل کاری می شوند .

اصول کار توربو

اصول کار توربو بر اساس تغذیه بیشتر هوا به موتور است. برای مثال یک موتور فورد CVH1.6که در دو مدل معمولی و توربوشارژ تولید می شود. موتور معمولی 105 اسب نیرو دارد ولی موتور توربو فقط به واسطه نصب توربو 135 اسب نیرو دارد . در این مورد با اضافه شدن توربو 30 اسب افزایش نیرو داریم. علت اینکه افزایش نیروی بیشتری نداریم این است که سطح فشرده سازی مورد استفاده کم است.در یک موتور که به طور معمولی با فشار جو تغذیه می گردد فشار جو هوا را به میزان 14.7 پوند بر اینچ مکعب (1bar ) به درون موتور می راند. به طور خلاصه اگر یک موتور در فشار 1 اتمسفر 100 اسب نیرو داشته باشد با دو برار شدن فشار(1بار فشرده سازی در توربو) نیروی آن دو برار می شود. زیرا با این کار دو برابر هوا در سیلندر خواهیم داشت و می توانیم دو برابر سوخت بسوزانیم .البته کارها به این سادگی هم نیست. با افزایش فشرده سازی بیشتر افزایش قدرت مورد توقع اتفاق نمی افتد زیرا در فشار بالاتر نیاز به سوخت غنی تر است و باید میزان تراکم موتور را کاهش داد و موارد دیگر…

تاريخچه توربو شارژ در سال 1905 ميلادي توسط مهندس مکانيک سوئيسي آلفرد بوچي اختراع شد .توربوشارژ عبارتست از نوعي کمپرسور توربيني و يک کمپرسور گريز از مرکز که توسط يک شفت که با اتصال فلانچي به آن متصل شده را مي چرخاند ، توربين گازي توسط پيچ به مانيفولد دود متصل مي شود و گازهاي خروجي از موتور باعث چرخش توربين گاز شده و به سبب آن كمپرسور كه توسط يك شفت به توربين گازي متصل است شروع به چرخش نموده و هواي محيط را مكش كرده و سپس آن را متراكم و به طرف موتومي فرستد . هواي ورودي بيشتر به موتور ،به معني سوخت بيشتر به داخل موتور ، و هوا و سوخت بيشتربه معني افزايش انرژي و قدرت خروجي موتور مي باشد .

يکي از مطمئن ترين راهها براي افزايش توان موتور ها ، افزايش مقدار هوا و سوختي است که در سيلندرآنها مي سوزد براي اين منظور افزودن تعداد سيلندرها يا بزرگ کردن هر يک از سيلندرها يکي از روش هاست اما در بعضي مواقع امکان اين کار وجود ندارد . يک راه براي افزايش قدرت موتور که ساده تر و با صرفه تر مي باشد استفاده از توربو شارژ در موتوراست که بدون نياز به تغيير در حجم و وزن موتورتوان آن را افزايش مي دهد . براي افزايش توان موتور از توربوشارژها درخودروهاي پر سرعت مسابقه اي و سوپر اسپرت هاو حتي خودروهاي خانوادگي و در موتورهاي ديزلي بزرگ نيز استفاده مي شوند.در موتورهاي ديزل ـ به غير از انواع كوچك آن ـ توربوشارژ يكي از اجزاي لاينفك است كه موجب افزايش نسبت توان به وزن ، حجم و هزينه نهايي مي‌شود. از جمله مزاياي ديگر توربوشارژ كردن در موتورهاي ديزل ، كاهش دودزايي و صداست. در گذشته تنها موتورهاي بنزيني توربوشارژ شده ، موتورهاي پيستوني هواپيما و بعد از آن خودروهاي مخصوص مسابقه بودند . با استفاده از توربوشارژ ، مقدار توان توليدي موتور هواپيما در سطح دريا تا ارتفاعات بالا حفظ مي‌شود و امكان استفاده از موتور كوچكتر فراهم مي‌آيد . توان خودروهاي مسابقه نيز با توربوشارژ كردن به طور چشمگيري افزايش مي‌يابد . به عنوان مثال مي‌توان از يك موتور بنزيني با حجم CC 1500 بيش از500 KW توان دريافت كرد . بعدها توربوشارژدر خودروهاي سواري متداول نيز به كار گرفته شد و استفاده از آن گسترش يافت ؛ به طوري كه در اواخر دهه 80 ميلادي حدود 20 درصد از انواع خودروهاي اروپايي از آن بهره مي‌بردند و علت اصلي آن نيزافزايش هزينه سوخت (بنزين) بود. يك موتور بنزيني توربوشارژ شده نسبتاً كم حجم مي‌تواند ضمن صرفه‌جويي در مصرف سوخت ، توان و گشتاور بالاي يك موتور داراي مكش عادي ولي با حجم زياد را ايجاد كند . براي آشنايي هرچه بيشتر با توربوشارژ در ادامه به مفاهيم اساسي سوپرشارژ كردن ، توربوشارژ كردن ، خنك كردن شارژ و موتور مركب پرداخته مي‌شود .

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه :228
قیمت : 4800 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     09128346577        info@payan20.ir

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  info@payan20.ir

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

شماره کارت :  6037997149778160 بانک ملی به نام محمد علی رودسرابی