دانلود متن کامل پایان نامه رشته معماری با موضوع خانه سالمندان

متن کامل پایان نامه رشته : معماری

با عنوان : خانه سالمندان

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

موسسه آموزش عالی هنر

واحد بروجرد

دانشکده هنر،گروه معماری

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی(B.A)

گرایش:

معماری

عنوان:

خانه سالمندان

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

بيان مساله

پدیده سالمندی سیری طبیعی است که در آن تغییرات فیزیولوژیکی و روانی ویژه ای در بدن رخ می دهد . چشم ها ، گوش ها ، استخوان ها ، عضلات و تمام اعضای بدن دستخوش تغییرات هماهنگ می شوند که روند پیری خوانده می شود . افراد سالمند زودتر خسته می شوند و جنبش و تحرکشان کمتر می گردد . در این مرحله مناسبات اجتماعی سالمند ان دگرگون شده و نیازهای جدیدی نمایان می گردد .

دوره سالمندی چون دیگر مراحل عمر ، بخشی از زندگی است که به اندازه دوران جوانی و مستلزم پشت سرنهادن است . چگونگی گذراندن این دوران مهم است و نه به انتها رسیدن در آن . سالمندی ادامه بزرگسالی است ، دورانی است که در آن ، فرد به بهای گذراندن سال هایی چند به تجربه و پختگی و خرد دست می یابد تا بتواند با گام هایی سنجیده تر سال های دیگر را در نوردد و به دیگران از توشه تجارب خود نصیبی برساند .

افزایش تعداد افراد سالمند به عنوان نسبتی از کل جمعیت جهان توجه خاص به مشکلات سنین پیری و پیری شناسی را ضروری می سازد . در طول قرن بیستم ، نسبت جمعیتی افراد 60 سال به بالا ، در تمام کشورهای دنیا افزایش یافته است . رشد جمعیتی سالمندان بر اثر همگرایی دو روند اصلی است : کاهش میزان تولد و بهبود شرایط بهداشتی و افزایش امید به زندگی . پروژه سالخوردگی جمعیت و افزایش تعداد افراد در بالای هرم سنی از خصوصیات کشورهای توسعه یافته محسوب می شود ، در حالی که توسعه بهداشت ، بهبود شرایط اقتصادی ، بالا رفتن سطح زندگی و برخورداری از نتایج پیشرفت علوم حتی در عقب مانده ترین کشورها نیز موجب افزایش طول عمر گشته و به موازات آن ، بر اثر کنترل موالید و اعمال سیاست های جمعیتی ، دامنه پایین هرم سنی فشرده تر شده و نسبت افراد مسن در جمعیت این کشورها افزوده تر می گردد . به رغم نکات فوق و اهمیت این گروه سنی ، ساماندهی فضاهای باز بدون توجه به خواست ها ، نیازها و توانایی های سالمندان انجام می شود و این در حالی است که این قشر از بیشترین مصرف کنندگان فضاهای باز محله های مسکونی به شمار می آید .

1-2. اهميت مساله

در ایران به طور معمول ، سن 65 سالگی را شروع پیری در نظر می گیرند که در نمودارهای جمعیت شناختی و پژوهش های اجتماعی نیز به عنوان آستانه سالمندی به کار می رود . شمار افراد بالای 65 سال در ایران ، طبق سرشماری سال 1375 حدود 4% کل جمعیت ، یعنی بیش از چهار میلیون نفر است . سالمندان ذخایر با ارزش هر کشور و بهترین انتقال دهنده فرهنگ هستند و عدم ارتباط با آنها موجب محرومیت از تجربیات و راهنمایی های آنها خواهد شد . درک نیازهای فیزیولوژیکی ، روان شناختی ، بهداشتی ، اجتماعی و رفاهی افراد مسن و سعی در تامین آنها می تواند در بهبود کیفیت و امید به زندگی سالمندان موثر باشد . بدین ترتیب با اشتیاق و اطمینان بیشتری به آینده نگاه می کنند ، کوشش بیشتری در کارها و نیل به اهداف از خود نشان می دهند و کمتر دچار تنش های روحی می شوند . سالمندان به دلیل موقعیت سنی و اجتماعی و برخورداری از فراغت بیشتر و به خصوص لزوم فعالیت های جسمانی به دلیل موقعیت سنی و اجتماعی و برخورداری از فراغت بیشتر و به خصوص لزوم فعالیت های جسمانی منظم و مداوم ، مثل پیاده روی ، زمان بیشتری از اوقات خود را در فضاهای باز محل سکونتشان سپری می نمایند .

1-3 .اهداف پروژه

هدف این تحقیق ، دستیابی به مبانی و معیارهایی است که لازم است در طراحی و فضاهای خانه های سالمندان سیرجان در نظر گرفته شود تا ضمن فراهم آوردن محیطی مطلوب و متناسب با توانایی های جسمی سالمندان ، پاسخگویی نیازهای روانی آنها بوده و امکان برقراری روابط اجتماعی و فعالیت های سازنده را تامین نماید . بدین منظور می بایست خصوصیات جسمی و روانی سالمندان و عوامل موثر بر بهداشت روانی آنان از جنبه های زیست شناختی ، روان شناختی و جامعه شناختی مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد . یکپارچگی با جامعه و ایجاد روابط متقابل اجتماعی و برقراری تماس و رابطه نزدیک با سایرین ، فعالیت و تحرک جسمی کافی و احساس مفید بودن و مورد نیاز بودن از خواسته های ضروری سالمندان است که باید مورد توجه قرار گیرد .

1-4. روش تحقيق

روش تحقیق انتخاب شده بر پایه روش شناخت شامل سه مرحله زیر است :

الف- مرحله شناخت ابعاد مختلف مسئله که از طریق زیر انجام شده است :

1- مطالعات کتابخانه ای جهت شناسایی ، گردآوری ، مطالعه و تحلیل منابع فارسی و غیر فارسی در زمینه طراحی فضاهای باز محله های مسکونی و شرایط جسمی و روانی سالمندان .

2- مطالعات میدانی و بررسی و تحلیل وضع موجود از طریق مطالعه موردی در محله های مسکونی و کسب نظریات سالمندان ساکن در محله ها ، چگونگی استفاده سالمندان از فضای باز محل سکونتشان و مطالعه شرایط محیطی فضاهای باز محله ها .

ب- مرحله ارزیابی و تحلیل اطلاعات و جمع بندی آنها

ج- ارائه پیشنهادها و رهنمودهای طراحی فضاهای متناسب با شرایط سالمندان

فضاها داشته باشد ، چه در ارتباط با استفاده از فضاهای موجود در محله ( نظیر پارک و میدان محلی ) و انواع دسترسی های پیاده به فضاها یا درون آنها ، و چه در ارتباط با لذت بردن از یک منظره زیبا . طبقه بندی رهنمودهای طراحی با تکیه بر مطالعات فصول گذشته و توانمندی ها و نیازهای سالمندان در قالب ویژگی های سالمندان و فضاهای باز انجام شده است . در این طبقه بندی ، رهنمودهای طراحی بر اساس ویژگی های سالمندان با توجه به میزان استفاده و سلسله مراتب دسترسی ( از ورودی منزل تا پارک های محله ای ) الو یت بندی گردیده است .

1-4. تعریف سالمندی

سالمند از نظر لغوی کسی است که سال های زیاد ی از پشت سر نهاده است ، سالهایی پر از خاطره و تجربه که با گذشت زمان به دست آمده است .

پدیده سالمندی یک سیر طبیعی است که در آن تغییرات فیزیولوژیکی و روانی – اجتماعی در بدن رخ می دهد . البته کمتر اتفاق می افتد که سالمندی فیزیولوژیکی با سالمندی روانی و سالمندی اجتماعی در یک فرد به صورت همزمان روی دهد ، زیرا ممکن است فردی از نظر زیستی و جسمی سالمند تلقی شود ولیکن از نظر روانشناختی خود را جوان احساس کند و یا بر عکس امکان دارد جامعه فردی را که از نظر زیستی و روانی سالمند نیست به ایفای اجتماعی سالمند وادار نماید .

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه :97

قیمت : 4800 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     09128346577        info@payan20.ir

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  info@payan20.ir

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

شماره کارت :  6037997149778160 بانک ملی به نام محمد علی رودسرابی