پایان نامه رشته معدن : تحليل و بررسي كاربرد استخراج زيرزميني در معادن سنگ هاي نما

دانلود پایان نامه

متن کامل پایان نامه رشته : مهندسی معدن – استخراج

با عنوان : تحليل و بررسي كاربرد استخراج زيرزميني در معادن سنگ هاي نما

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده فنی مهندسی

پایان نامه کارشناسی

مهندسي معدن – استخراج

عنوان :

تحليل و بررسي كاربرد استخراج زيرزميني در معادن سنگ هاي نما

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

چكيده :

در مطالب جمع آوري شده سعي بر آن بوده است كه مشكلات معدن كاري روباز سنگ هاي تزئيني اعم از اقتصادي و زيست محيطي عنوان شود و رهنموني به سمت استخراج زيرزميني اين معادن باشد تا انشاالله بتوانيم در آينده نه چندان دور با توجه به گستردگي اين منابع در ايران همانند ديگر كشورها اين مشكلات را مرتفع نماييم لذا مطالب در بنج فصل به قرار زير دسته بندي شده است

فصل اول : تقسيم بندي سنگهاي نما

فصل دوم : روش های استخراج روباز سنگ های ساختمانی

فصل سوم : معادن سنگ تزئيني انواع ،‌ويژگي ها و مشكلات

فصل چهارم: روشهاي استخراج زيرزميني سنگهاي تزئيني

فصل بنجم : نتيجه كيري وبيشنهادات

هم چنين لازم به ذكر است كه محاسبات كامل و تحليل اقتصادي جايگزيني روش ها با مبنا قرار دادن معدن تراورتن حاجي آباد محلات به عنوان مورد مطالعاتي همراه با پيشنهادات در دو فصل ديگر تدوين شده كه در پروژه اينجانب در مقطع كارشناسي آورده شده است.

مقدمه :

از زماني كه بشر به فكر ساختن مسكني مستحكم بود استخراج سنگهاي ساختماني آغاز شده است لذا تاريخ استفاده بشر از سنگ دقيقاً به تاريخ خلقت او بر مي گردد بشر از سنگ بوجود آمده وكليه عناصر متشكله سنگ را داراست روي سنگ به دنيا آمده و در آن پناه گرفته و از آن براي خود پناهگاه ساخته و وسايل مختلف زندگي خود را از قبيل لوازم زندگي و اسباب شكار ، زارعت ، دفاع ،‌وسايل زينتي و …. از آن تهيه كرده كه آثار باستاني و بقاياي تاريخي موجود گواه اين مدعاست.

به لحاظ اينكه ذخاير معدني يكبار قابل استخراج است ومثل مواد كشاورزي به طور مكرر قابل استفاده نيست بايد در روش بهره برداري يا انتخاب روش استخراج مسئوليت بيشتري حس كرد وتوجه بيشتري به فن معدن كاري و روشهاي استخراج داشت . ذخاير معدني ثروت خدا دادي و هدر دادنش ناشكري است روش استخراج ،‌ نوع و محل (فضاي كارگاه استخراج ) را تعيين و عملاً‌ ابعاد هندسي فضاي لازم را مشخص مي كند كارگاه استخراجي منبع اصلي سود دهي يك معدن بوده و به همين دليل با انتخاب صحيح روش استخراج مي توان اقتصاد معدن كمك كرد . در پاره اي موارد براي سود دهي بيشتر ويا شتاب بخشيدن به توليد مقداري از ماده معدني كه استخراج آن مشكل است به جا گذارده مي شود.

انسان اوليه به دليل عدم دسترسي به مواد منفجره و ماشين آلات استخراجي از بلوك ها و يا قواره هاي طبيعي استفاده مي كرد در زمان هاي بسيار قديم در رم باستان براي جدا كردن قواره هاي تراورتن در معدن تيوپي در نزديكي رم ابتدا با استفاده از چكش در دو يا سه قسمت جانبي سنگ شكاف و يا به عبارت ديگر تراشه هايي با عرض كم ايجاد مي كردند بدين ترتيب بلوك سنگ از پنج سطح آزاد مي شد. براي سهولت در جابه جا كردن بلوك چال هايي موازي در امتداد سطح ششم كه روي سطح زمين قرار داشته حفر مي كردند سپس با استفاده از ضربات پتك چوب هايي استوانه اي شكل كه قطر آنها كمي از قطر چال ها بيشتر بود در داخل چال ها قرار دادند اين چوب ها در اثر رطوبت آبي كه بر روي آنها پاشيده مي شود متورم مي شوند در اثر تنش هاي حاصله بلوك سنگي از سمت قاعده نيز به طور كامل آزاد مي شود.به تدريج با توجه به امكانات موجود اين سيستم تغيير كرد و استفاده از مواد ناريه مانند باروت و آنفو در سالهاي 1600 تا 1650 ميلادي متداول شد در معادني كه براي استخراج از مواد ناريه استفاده مي شود غالباً‌ قسمت اعظم سنگ استخراج شده را سنگ لاشه تشكيل مي داد.سنگهاي بزرگتر نيز معمولاً‌ شكل هندسي نداشته اند ودر اثر امواج ناشي از انفجار ترك هاي مويي متعددي در آنها ايجاد مي شود لذا كيفيت پلاك حاصل به ميزان قابل توجهي كاهش يا فته ودر مواردي نيز تهيه پلاك غير ممكن مي شد ويا اينكه لا اقل پلاك در ابعاد محدودي به دست مي آمد از اين رو با تغيير ميزان مصرف مواد ناريه ،‌ عمق قطر و فاصله چال ها وتغيير نوع مواد ناريه تا حدي شده است بلوك هاي سالم تر و ابعاد بزرگتري به دست آيد در حال حاضر كار استخراج سنگ بر مبناي عدم استفاده از مواد ناريه قرار گرفته است يعني سعي بر آن است كه با به كارگيري ماشين و ابزار آلات شش سطح يك قواره از سينه كار آزاد شود تا بدين ترتيب .قطعات نسبتاً‌ بزرگي از سنگ با كمترين ضايعات از معدن جدا شود سپس سنگ به قطعات منظم قابل حمل و قابل مصرف تبديل مي شود كه به اين عمل قواره كردن گفته مي شود.

برش هاي اوليه براي جداسازي سنگ از كوه و برش هاي بعدي براي تهيه سنگ هاي قواره با ابعاد تجاري و قابل قبول با استفاده از تكنيك هاي مختلف و يا تركيبي از تكنيك ها صورت مي پذيرد انتخاب روش بهينه به نوع سنگ ،‌ اندازه تشكيلات قابل استخراج و‌ توليد برنامه ريزي شود ،‌ عوامل زمين ساختي ،‌وضعيت توپو گرافي ،‌ موقعيت معدن وضعيت ترك ها دسترسي به امكانات (بر ق و آب ) به عوامل اقتصادي و زيست محيطي بستگي دارد.

تقسيم بندي سنك هاي نما

سنگها از نظر منشا و طرز تشكيل به سه دسته سنگ بر آذرين ، رسوبي و دگرگوني تقسيم بندي مي شوند. شناخت و تشخيص سنگ ها نياز به مطالعه سنگ شناسي دقیق و گاه به بررسی مقاطع میکروسکوپی نیاز دارد. با وجود این ، روش های ساده ای برای تشخیص انواع سنگ ها در محل وجود دارد که بر مبنای ساخت و سختی آن ها استوار است. از دیدگاه ساخت سنگ ها را می توان به بلورین و آواری رده بندی کرد. سنگ ها ی بلورین مثل گرانیت ، بازالت و مرمریت ، ساخت در هم فرو رفته ای دارند ترک های ریز در بین بلورها موجب کاهش مقاومت شود ولی در هر صورت ساخت سنگ مقاوم است. در سنگ های آواری سنگ از قطعات و دانه های کانی در اندازه های مختلف تشکیل شده است و بین دانه ها را فضاهای خالی که کم و بیش با یکدیگر پیوستگی دارد، تشکیل می دهد. بر حسب نوع و میزان سیمان شدگی و وجود فضاهای خالی ، مقاومت سنگ تغییر می کند. بعضی از سنگ ها ظاهراً مقاوم و محکم هستند ولی به علت پر بودن فاصله دانه ها از رس ، مقاومت آن ها در مجاورت با آب به کمترین مقدار می رسد . مشخصه دیگر سنگ ، همسانی يا عدم همسانی بافت و ساخت آن است. سنگ های دگرگونی مثل سنگ لوح ، شیست و گنایس یک نوع بافت و ساخت ناهمسان دارند، به گونه ای که خواص فیزیکی این سنگ ها در دو امتداد عمود بر هم متفاوت است. بعضی از سنگ ها ی رسوبی مانند سنگ های آهکی ، ماسه سنگ ، شیل و چرت دارای لایه بندی هستند . بسیاری از سنگ ها مثل ماسه سنگ ها ، سنگ های آهکی و بازالت ها دارای ساخت توده ای می باشند. هر چند در اندازه های بزرگ می توان اثر لایه بندی های ضخیم را در آن ها مشاهده کرد. سنگ ها ی بسیار سختي با ظاهر ناهمسان ، مثل گنایس و آمفیبولیت معمولاً سنگ های محکم را تشکیل می دهند وسنگ های ناهمسان با سختی کم ، مانند شیست ها به علت وجود کانی های ورقه ای از قبیل کلریت ، مسکویت ، بیوتیت و…….. مقاومت کمتری دارد. سنگ های متبلور همسان که به آسانی خراش بر می دارند مانند سنگ نمک ها ، سنگ آهک های نرم ، سنگ گچ و سنگ های تبخیری و سنگ های آذرین هوازده ، مقاومت قابل اعتمادی ندارند.

1-1- سنگ های آذرین

سنگ های آذرین سنگ هایی هستند که مستقیماً از سرد شدن و تبلور مواد مذاب ایجاد شده اند.مواد مذاب که خود از ذوب سنگ های پوسته یا گوشته زمین بوجود می آیند، ترکیب سیلیکاتی دارند و ماگما نامیده می شوند.ماگما ممکن است در اعماق زمین یا در شکستگی ها به تدریج منجمد شود. در این حالت به سطح زمین نمی رسد و سنگ آذرین درونی بوجود می آید که دارای بلورهای دانه متوسط تا دانه درشت می باشد.ماگمایی که به سطح زمین می رسد، بیشتر گازهای خود را از دست می دهد که در این حالت به آن گدازه می گویند. از انجماد گدازه در سطح زمین، سنگ های آذرین بیرونی (سنگ های آتشفشانی) به وجود می آیند که دارای بافت شیشه ای و خردشده هستند.گابرو، گرانودیوریت و گرانیت نمونه هایی از سنگ های اذرین درونی و بازالت، آندزیت و ريولیت نمونه هایی از سنگ های آذرین بیرونی هستند. سنگ های آذرین از ویژگی هایی مانند بافت دانه دانه، ساخت توده ای و ترکیب کانی شناسی نسبتاً یکنواخت برخوردارند این سنگ ها اگر سالم و بدون هوازدگی باشند، معمولاً مستحکم و با دوامند و به عنوان مصالحی مناسب در بسیاری از کارهای مهندسی قابل استفاده اند.وجود درزه و شکاف و قرار گرفتن در مجاورت گرما و از همه مهم تر شرایط سخت جوی از مقاومت آن ها می کاهد.

از بین انواع متعدد سنگ های آذرین در ایران، گرانیت، سینیت، گنایس و گابرو به علت گستردگی بیشتر، رنگ جذاب تر، یکنواختی بافت ، نظم بیشتر ، ساخت و دوام بیشتر، به طور گسترده تری به عنوان سنگ ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند.نکته قابل توجه آن است که در بازار نه تنها گرانیت حقیقی بلکه سنگ هایی مانند سینیت، کوارتز، پورفیری، گنایس، شیست و حتی گابرو به نام عمومی گرانیت عرضه می شود.

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه :82
قیمت : 4800 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     فقط پیامک        serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  serderehi@gmail.com

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

---  -- ----