پایان نامه ارشد روانشناسی ميزان و نوع استفاده معلمان از برنامه درسي مبتني بر فناوري اطلاعات و ارتباطات در مدارس

پایان نامه روانشناسی

عنوان کامل پایان نامه :بررسي ميزان و نوع استفاده معلمان از برنامه درسي مبتني بر فناوري اطلاعات و ارتباطات در مدارس متوسطه شهر بابل

سير تاريخي تحول و پيشرفت فناوري اطلاعات و ارتباطات

از آنجایی که فراگیری هر فنی مستلزم آشنایی با تاریخچه، تعاریف و اصطلاحات اولیه مربوط به آن علم می‌باشد، از این رو پس از ارائه تعاریف، اینک به تاریخچه فناوری اطلاعات اشاره می‌شود.

اصطلاح فناوري اطلاعات را نخستين بار ويسل و ليودت[۱] (۱۹۸۵) به كار برده اند (نيوهوس[۲]، ۲۰۰۲). هرچند اين اصطلاح جديد است، اما از لحاظ مفهومي قدمت آن به قدمت اشتياق انسان به برقراري ارتباط مي رسد(بهان و هولمز، ترجمه آذرخش و مهرداد، ۱۳۸۱). با پيدايش خط، دانش مدون پديد آمد و هر نسلي بر انبوه دانش و اطلاعات افزود. قرن ها انسان، داشته ها و دانسته هاي خود را به صورت هاي گوناگون ضبط كرده است. گاهي روي لوح، سنگ و طومارهاي پاپيروس و… (جعفر نژاد، ۱۳۷۹).

یکی از احتیاجات قدیمی بشر نیاز به شمارش در محاسبه بوده است. مهمترین تحول در این زمینه در دنیای قدیم اختراع چرتکه بود که آن را به چینی‌ها نسبت می‌دهند. تاریخ دقیق اختراع آن روشن نیست ولی به نظر حدود ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد باشد. کوشش برای ساختن ماشین محاسبه و شمارش خودکار از قرن هفدهم آغاز شد.

در سال ۱۶۴۲ پاسکال [۳]ریاضیدان فرانسوی دستگاهی را به نام ماشین جمع‌زن اختراع کرد. نکته مهم در ماشین اختراعی پاسکال این بود که می‌توانست به طور اتوماتیک ده بر یک را حساب کند لیکن تنها قادر به انجام محاسبات جمع و تفریق بود، مدتی بعد لایب‌ نیتز ریاضیدان آلمانی موفق شد دستگاهی به نام ماشین محاسبه بسازد که می‌توانست علاوه بر جمع و تفریق بر اساس روش پاسکال عمل ضرب و تقسیم را نیز انجام دهد. از آن پس نیز تلاش برای ساختن ماشین‌های محاسبه ادامه داشت و پیشرفت‌هایی نیز انجام گرفت. در سال ۱۸۲۲ ماشینی توسط چالز بابیج (پدر علم رایانه) دانشمند و ریاضیدان انگلیسی مطرح شد که شبیه به رایانه‌های امروزی است. چند سال بعد در سال ۱۸۴۴ توسط ساموئل مورس تلگراف اختراع گردید که اولین پیام تلگرافی در این زمان صورت گرفت و انتقال اطلاعات از طریق امواج صورت گرفت. اختراع تلفن در سال ۱۸۷۶ توسط گراهام‌بل و ساخت اولین لامپ خلاء در سال ۱۹۰۶ توسط فاست قدم‌های بعدی در شکل‌گیری فناوری اطلاعات پیدایش رایانه بود. كه رشد فناوری اطلاعات ابعاد تازه‌ای به خود گرفت. از اواسط ۱۹۵۰ تا اواسط دهه ۱۹۷۰ اصول نظری رایانه به عنوان بستر و زیر ساخت فناوری اطلاعات و ارتباطات پایه‌ریزی شد (لينونن[۴]،  ۲۰۰۵).

۱- Whisle & Leavidt

۲ – Newhouse

۱- pascale

۲ – Leinonen

سوالات یا اهداف پایان نامه :

۱- میزان و نوع استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات  در تدریس معلمان چقدر است؟

۲- نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات  در روش های تدریس معلمان چیست؟

۳- میزان استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات در تهیه و تولید مواد و منابع آموزشی چقدر است؟

۴- موانع کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات در برنامه ی درسی مدارس متوسطه چیست؟

۵-استفاده از ICT در مدارس متوسطه در کدام مرحله ی چهارگانه ی(ظهور کننده، کاربردی، ادغامی و تحولی) در برنامه ی درسی مدارس متوسطه قرار دارد؟

۶- نقش ICT بر عملكرد تحصیلی دانش آموزان در مدارسی که معلمان از آن استفاده می کنند با مدارسی که از آن  استفاده نمی کنند؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : بررسي ميزان و نوع استفاده معلمان از برنامه درسي مبتني بر فناوري اطلاعات و ارتباطات در مدارس متوسطه شهر بابل

مطالب مشابه

پایان نامه بررسی رابطه سیلاب های دوره گرم سال با پارامترهای اقلیمی
پایان نامه ارتباط بین توانمند سازی سازمانی با حکمرانی خوب در بیمه ایران
پایان نامه ارائه مدل چند هدفه زنجیره تأمین با مصالحه ارزیابی هزینه و کیفیت محصولات تولیدی
پایان نامه روابط اسرائیل و جمهوری آذربایجان و تأثیر آن بر امنیت ملی ایران
پایان نامه عملکرد عصب روان شناختی قطعه پیشانی بیماران مبتلا به اسکیزوفرنیا
پایان نامه بررسی رابطه بین پاسخگویی بیمارستان پورسینا و رضایت بیماران