دانلود پایان نامه رشته کامپیوتر با موضوع الگوریتم های خوشه بندی در شبکه های حسگر بی سیم

متن کامل پایان نامه رشته : کامیپوتر – فناوری اطلاعات

با عنوان : الگوریتم های خوشه بندی در شبکه های حسگر بی سیم

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده ی فنی و مهندسی

پایان نامه  کارشناسی

مهندسی کامپیوتر- فناوری اطلاعات

عنوان :

الگوریتم های خوشه بندی در شبکه های حسگر بی سیم

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

چکیده

شبکه های حسگر بی سیم شامل تعدا زیادی از سنسورهای کوچک است که که می توانند یک ابزار قوی برای جمع آوری داده در انواع محیط های داده ای متنوع باشند. داده های جمع آوری شده توسط هر حسگر به ایستگاه اصلی منتقل می شود تا به کاربر نهایی ارائه می شود. یکی از عمده ترین چالشها در این نوع شبکه ها، محدودیت مصرف انرژی است که مستقیما طول عمر شبکه حسگر را تحت تأثیر قرار می دهد ، خوشه بندی بعنوان یکی از روشهای شناخته شده ای است که بطور گسترده برای مواجه شدن با این چالش مورد استفاده قرار می گیرد.

خوشه بندی  به شبکه های حسگر بی سیم معرفی شده است چرا که طبق آزمایشات انجام شده ،روشی موثر برای ارائه ی بهتر تجمع داده ها  و مقیاس پذیری برای شبکه های حسگر بی سیم بزرگ است. خوشه بندی همچنین منابع انرژی محدود حسگرها را محافظت کرده و باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود.

مقدمه

شبکه های حسگر بی سیم که برای نظارت و کنترل یک محیط خاص مورد استفاده قرار می گیرند، از تعداد زیادی گره حسگر ارزان قیمت تشکیل شده اند که به صورت متراکم در یک محیط پراکنده می شوند.  اطلاعات جمع آوری شده بوسیله حسگرها باید به یک ایستگاه پایه منتقل شوند. در ارسال مستقیم، هر حسگر مستقیماً اطلاعات را به مرکز می فرستد که به دلیل فاصله زیادحسگرها از مرکز، انرژی زیادی مصرف می کنند. در مقابل طراحی هایی که فواصل ارتباطی را کوتاهتر می کنند، میتوانند دوره حیات شبکه را طولانی تر کنند و لذا ارتباط های چندگامی در این گونه شبکه ها مفیدتر و مقرون به صرفه تر از ارتباطهای تک گامی هستند.اما در ارتباطهای چندگامی نیز بیشترِ انرژی نودها صرف ایجاد ارتباط با حسگرهای دیگر میشود، که منجر به مصرف زیاد انرژی در حسگرها میگردد.یکی از راه حلهای این مشکل، خوشه بندی گرهها است.خوشه بندی کردن به این صورت است که شبکه را به تعدادی خوشه های مستقل قسمت بندی می کنیم که هر کدام یک سر خوشه دارند که همه اطلاعات را از گره های داخل خوشه اش جمع آوری می کند. سپس این سرخوشه ها اطلاعات را مستقیماً یا به صورت گام به گام باتعداد گامهای کمتر و صرفا با استفاده از نودهای سرخوشه به مرکز اصلی ارسال می کنند. خوشه بندی کردن میتواند به میزان زیادی هزینه های ارتباطی اکثر گره ها راکاهش دهد.

شبکه حسگر بی سیم

مقدمه

شبکه های حسگر بی سیم[1] ،بخصوص با گسترش در سیستم های میکروالکترونیکی که توسعه ی هوشمند سنسورها را تسهیل می کند در سال های اخیر در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفته است. این سنسورها کوچک هستند با پردازش و منابع محاسباتی محدود و البته در مقایسه با سنسورهای سنتی بسیار ارزان تر هستند .گره های حسگر می توانند اندازه گیری کنند،حس کنندو اطلاعات را از محیط جمع آوری کنندو براساس برخی از فرایندهای تصمیم گیری می توانند داده ی حس شده را به کاربر انتقال دهند. گره های حسگر در واقع ابزارهای کم توانی هستند  که مجهز به یک یا چند سنسور ، پردازنده،حافظه،منبع تغذیه ،یک رادیو ویک محرک هستند. ممکن است انواع حسگرهای مکانیکی، حرارتی، بیولوژیکی، شیمیایی، نوری و مغناطیسی برای اندازه گیری ویژگی های محیط به گره حسگر متصل شوند.از آنجایی که گره های حسگر حافظه ی محدودی دارند و به طور معمول در مشکل دسترسی به مکان اعزام می شوند ،یک رادیو برای ارتباطات بی سیم پیاده سازی شده تاداده ها را به ایستگاه اصلی بفرستند. باتری منبع قدرت اصلی در گره ی حسگر است، منبع تغذیه ثانویه نیرو را از محیط دریافت می کند مثل پنل های خورشیدی که ممکن است به گره ای که  وابسته به تناسبات محیطی که سنسور در ان مستقر خواهد شد است ،اضافه شود.

اگرچه به نقلی تاریخچه شبکه های حسگر بی سیم به دوران جنگ سرد و ایده اولیه آن به طراحان نظامی صنایع دفاع آمریکا برمیگردد، ولی این ایده می توانسته در ذهن طراحان رباتهای متحرک مستقل یا حتی طراحان شبکه های بی سیم موبایل نیز شکل گرفته باشد. به هر حال از آنجا که این فن نقطه تلاقی دیدگاه های مختلف است تحقق آن می تواند بستر پیاده سازی بسیاری از کاربردهای آینده باشد.

کاربرد فراوان این نوع شبکه و ارتباط آن با مباحث مختلف مطرح در کامپیوتر و الکترونیک از جمله امنیت شبکه, ارتباط بلادرنگ‌, پردازش صوت و تصویر, داده کاوی, رباتیک ,طراحی خودکار سیستم های جاسازی شده[2]دیجیتال و…  میدان وسیعی برای پژوهش محققان با علاقمندی های مختلف فراهم نموده است. بسته به نوع کاربرد سنسورهای استفاده شده ، محرکها ممکن است در حسگرها گنجانیده شوند .شبکه ی حسگر بی سیم بطور معمول دارای زیرساخت کم یا بدون زیرساخت است ،به عبارت دیگر این شبکه شامل شماری از گره های حسگر است که برای نظارت بر یک منطقه، به منظور  به دست آوردن اطلاعات درمورد محیط با هم همکاری می کنند.

دونوع شبکه ی حسگر بی سیم وجود دارد: ساخت یافته و بدون ساختار

یک شبکه ی حسگر بی سیم بدون ساختار شامل مجموعه ای متراکم از گره های حسگر است که گره های حسگر ممکن است به صورت موردی[3] مستقر شوند. پس از مستقر شدن، شبکه به طور خودکار عمل نظارت و گزارش عملکرد را انجام می دهد .این نکته قابل ذکر است که تعمیر و نگهداری شبکه بدون ساختار مانند مدیریت اتصال و تشخیص خرابی در زمانی که تمام گره ها وجود دارند سخت است.

در شبکه ی حسگر بیسیم ساخت یافته همه یا بعضی از گره های حسگر با یک روش از پیش برنامه ریزی شده مستقر می شوند. شبکه ی ساخت یافته که دارای گره های کمتری است می تواند با هزینه ی مدیریت و تعمیر و نگهداری کمتر مستقر شود.

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه :154

قیمت : 4800 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     ۰۹۳۰۹۷۱۴۵۴۱ فقط پیامک        [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  [email protected]

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

---  -- ----

مطالب مشابه

دانلود پایان نامه رشته فناوری اطلاعات : بررسی شبکه های حسگر بی سیم د رنقاط انطباق پذیری معماری میان ...
دانلود متن کامل پروژه رشته فناوری اطلاعات با موضوع بانکداری الکترونیک
دانلود پایان نامه رشته فناوری اطلاعات : کاربرد آموزش چند رسانه‌ ای در فناوری اطلاعات
دانلود پایان نامه رشته مهندسی فناوری با موضوع کاربرد شبکه های حسگر بی سیم در پزشکی
دانلود متن کامل پایان نامه رشته فناوری اطلاعات : امنیت فناوری اطلاعات
دانلود پایان نامه رشته فناوری اطلاعات : تأثیر استخراج داده‌ها بر CRM