دانلود پایان نامه رشته مهندسی برق : شبيه سازي موانع عقب خودرو با استفاده از 4 سنسور مافوق صوت

دانلود پایان نامه

متن کامل پایان نامه رشته : مهندسی برق

با عنوان : شبيه سازي موانع عقب خودرو با استفاده از 4 سنسور مافوق صوت

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

پایان نامه رشته مهندسی برق

عنوان :

 شبيه سازي موانع عقب خودرو
با استفاده از 4 سنسور مافوق صوت

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

چکيده :

در اين پروژه با استفاده از 4 سنسور مافوق صوت به شبيه سازي موانع عقب خودرو
مي پردازيم اين سيستم در خودروهاي سنگين که امکان ديدن فضاي پشت اتومبيل در آيينه عقب ندارند کاربرد مناسبي خواهد داشت چگونگي کارکرد اين پروژه به اين صورت است که موج مافوق صوت به وسيله فرستنده ارسال مي گردد همزمان يک تاير در ميکرو راه اندازي مي شود زماني که موج ارسالي به مانع برخورد کرد و در گيرنده دريافت شد ميکرو تايمر را متوقف مي کند زمان اندازه گيري شده توسط تايمر عبارت است از زمان رفت و برگشت موج که نصب اين زمان ، زمان رفت موج خواهد بود حاصل ضرب اين زمان در سرعت موج مافوق صوت فاصله مانع تا سنسور را به ما مي دهد که براساس آن به مدل کردن خودرو نسبت به موانع مي پردازيم.

1-1- ماهيت امواج صوتي و مافوق صوت :

وقتي جسمي در محيط مادي مرتعش مي شود منجر به ارتعاش محيط اطراف خود مي گردد اگر در يک محيط يک آشفتگي ايجاد کنيم اين آشفتگي ، ذره به ذره در محيط جابه جا شده و پيش مي رود اين پديده فيزيکي ما را به تعريف اوليه موج رهنمون مي شود:

“انتشار آشفتگي در محيط را موج مي ناميم.”

دسته اي از امواج براي انتشار به محيط مادي نياز ندارند .”موجهاي الکترومغناطيس” که به لحاظ ماهيت از دوموج الکتريکي و مغناطيسي متعامد تشکيل مي گردند از اين دسته اند نور عمده ترين عضو مجموعه امواج الکترومغناطيس محسوب مي شود.

دسته ديگري از امواج که براي انتشار به محيط مادي نياز دارند “امواج مکانيکي” ناميده مي شوند برحسب راستاي جابه جايي اجزاي محيط ، امواج به دو دسته تقسيم مي شوند چنانچه اين جابه جايي در امتداد راستاي انتشار باشد موج را “موج طولي ” و اگر جابه جايي عمود بر راستاي انتشار باشد موج را “موج عرضي” مي خوانند.

صوت نتيجه حاصل از ارتعاش مکانيکي در محيط مادي است در اثر ارتعاش يک جسم مرتعش هواي اطراف آن نيز به ارتعاش در مي آيد اين موجها در هوا منتشر شده و انرژي مکانيکي را منتقل مي کند.

شكل 1-1: نمايش انتشار امواج صوتي

در صورتي که اين امواج در محدوده فرکانسي Hz20 تا KHz20 قرار گيرد براي گوش انسان قابل تشخيص خواهند بود به اين گستره “محدوده شنوايي” انسان گفته مي شود.

موج هاي با فرکانس پائين تر از Hz20 “امواج فروصوتي” يا “مادون صوت” و موج هاي با فرکانس بيش از KHz20 را “امواج فراصوتي” يا “مافوق صوت” نامگذاري شده اند بديهي است اين امواج قابل شنيدن نيستند.

در کاربردهاي عملي براي امواج مافوق صوت فرکانس استانداري در نظر گرفته مي شود که در اين فرکانس کار کردن با اين امواج بهينه خواهد بود در اغلب فرستنده ها و گيرنده هاي آلتراسونيک اين فرکانس برابر KHz40 در نظر گرفته شده است که به طبع آن فرکانس مرکزي متصل به اين گونه حسگرهاي مافوق صوت برابر KHz40 خواهد بود که در اين باره در فصول آتي توضيح داده مي شود.

شكل 1-2- نمايش محدوده فركانسي امواج مافوق صوت

امواج مافوق صوت به علت ويژگي هاي مناسب و منحصر به فرد خود مانند خاصيت انتشار خوب انعکاس پس از برخورد با مانع ، غيرقابل حس بودن به وسيله شنوايي ، خاصيت نفوذ در اجسام به علت طول موج کوتاه و … کاربردهايي بسيار زيادي در زمينه هاي گوناگون از جمله صنعت ، پزشکي ، هوافضا، راهنمايي رانندگي ، تسهيلات نظامي و … پيدا کرده اند در ذيل به اختصار برخي از کاربردهاي اين امواج آمده است .

1-2- کاربردهاي امواج مافوق صوت :

الف- ارتفاع سنج ها:

يکي از بهترين روشها براي اندازه گيري ارتفاع مايعات داخل مخازن استفاده از امواج آلتراسونيک است دقت و کارآيي بالاي به کارگيري اين شيوه در اندازه گيري سطح مايعات باعث شده است که ارتفاع سنج هاي مافوق صوت در صنعت کاربرد روزافزوني بيابند علت استفاده از اين امواج در اندازه گيري عمق مايعات آن است که امواج مافوق صوت کمترين ضريب شکست در مايعات را دارا هستند.

معمولاًموج فرستاده شده در راستاي عمود به سطح مايع برخورد کرده و باز مي گردد و ارتفاع مايع با درصد خطاي کمي محاسبه مي شود.

اساس اين کار به اين ترتيب است که فرستنده اي موج را به داخل مخزن ارسال مي کند و گيرنده موج برگشتي را دريافت کرده و در اين بازه زماني (ارسال تا دريافت) يک شمارنده فعال شده و از آنجا که سرعت اين امواج در مايعات مختلف قبلاً اندازه گيري شده و در اختيار ماست با داشتن پارامتر سرعت و نصف زمان رفت و برگشت عمق مايع با دقت قابل قبولي بدست مي آيد.

ب- تست سلامت اجسام :

از آنجا که نشان داده شده است که امواج مافوق صوت به شکل امواج مکانيکي با تغييرات فرکانسي خيلي بالا غالباً در ساختمان فيزيکي و شيميايي مواد تغيير حاصل نمي کند مي توان آن را به داخل ماده تست شوند.(به عنوان مثال بدنه کشتي يا هواپيما و …) فرستاد و از سلامت جسم در مقابل ترک ، خورده شدگي و تغيير شکل اطمينان حاصل نمود.

پ- فاصله سنج ها :

يکي از مهمترين کاربردهاي امواج مافوق صوت اندازه گيري فاصله در نقشه برداري و مهندسي عمران مي باشد دوربين نقشه برداري جديد با خاصيت آلتراسونيک کار کرده و حتي دقت آنها به cm نيز مي رسد نمايش فاصله در اين دوربين ها با امکانات جانبي و به صورت ديجيتال انجام مي شود اساس فاصله سنجي مافوق صوت بر خاصيت انعکاس امواج آلتراسونيک در اثر برخورد با مانع و اندازه گيري نصف زمان رفت و برگشت است که در تقسيم سرعت انتشار موج در فضا بر اين مدت زمان مي توان فاصله تا مانع را محاسبه کرد.

اندازه گيري اين زمان به روشهاي گوناگون و با استفاده از شمارنده ها ، تايمرها و يا ميکروکنترلر ها در صورتي که سيستم داراي امکانات جانبي بيشتر و پيچيده تري باشد انجام مي شود.

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه :98

قیمت : 4800 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     فقط پیامک        serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  serderehi@gmail.com

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

---  -- ----