دانلود پایان نامه رشته برق با موضوع بررسی تلفات شبکه های فشار ضعیف و متوسط و راهکارهای کاهش آن

دانلود پایان نامه

متن کامل پایان نامه

با عنوان : بررسی تلفات شبکه های فشار ضعیف و متوسط و راهکارهای کاهش آن

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده فنی و مهندسی

پایان نامه کارشناسی

مهندسی برق – قدرت

عنوان:

بررسی تلفات شبکه های فشار ضعیف و متوسط و راهکارهای کاهش آن

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

چکیده

با توجه به توسعه سريع و روز افزون صنعت برق در جهان معاصر، مسئله تامين انرژي مورد نياز مشتركين از اهميت خاصي برخوردار مي باشد. لذا با افزايش تراكم مصرف در شهر ها و مناطق صنعتي مسائل فني و اقتصادي بسياري را براي طراحان و بهرهبرداران سيستم بوجود مي آيد.

از جمله مسائل فني تلفات انرژي در شبكه هاي انتقال و توزيع مي باشد كه باعث مي شود ظرفيت نيروگاهي زياد تلف شود و هزينه هاي زيادي بر دوش جامعه سنگيني كند بدلايل مختلف كه در ادامه آورده شده است تلفات انرژي در بخش توزيع بيشتر از سيستم هاي انتقال انرژي مي باشند و براساس بررسي هاي بعمل آمده جهاني مشخص شده است كه بيش از 10 الي 15 درصد انرژي توليدي توسط نيروگاه ها در شبكه توزيع تلف مي شود و براين اساس و به لحاظ گرايش جهاني به صرفه جويي در مصرف انرژي و ملاحظات زيست محيطي كاهش تلفات

در سيستم توزيع انرژي الكتريكي اخيرا مورد توجه زيادي قرار گرفته است.

بررسی تلفات توان و انرژی در شبکه های توزیع:

با اینکه سعی و تلاش کلیه مسئولین شبکه های برق رسانی در کاهش تلفات می باشد، اما درصد قابل توجهی از توان و انرژی تولیدی نیروگاه ها در حد فاصل تولید تا مصرف هدر می رود که حدود 80 درصد این تلفات سهم خطوط انتقال و توزیع نیرو است.

گرچه محاسبه تلفات توان و انرژی ظاهراً کار ساده ای است اما در عمل تغییرات مقاومت و جریان عبوری از هادی ها باعث می شود که حتی استفاده از رابطۀ سادۀ R.I2 که برای محاسبۀ تلفات توان بکار گرفته می شود براحتی عملی نباشد چون در این رابطه I و R هر 2 متغیر بوده و مضافاً به اینکه مقاومت R ضمن اینکه به درجه حرارت محیط وابسته می باشد، به مقدار I نیز ارتباط دارد یا به عبارت دیگر حتی اگر این وابستگی باعث پیچیدگی محاسبه تلفات توان در خطوط انتقال و توزیع نیرو           می گردد. محاسبه تلفات انرژی ضمن اینکه مشکلات مشابه تلفات توان را دارا می باشد به تغییرات جریان در طول شبانه روز، هفته و … نیز وابسته است. که در نتیجه بر مشکلات محاسبات افزوده می شود، لذا لازم است از طریق مدل سازه های مختلف و محاسبات نسبت به رفع این کاستی اقدام نمود.

– تلفات توان:

تلفات توان یا قدرت در یک خط انتقال یا توزیع نیرو که مقاومت هادی های هر فاز آن R و جریان عبوری از آن I می باشد از طریق رابطۀ زیر بدست می آید:

RL=3RI2

مسلماً در صورتیکه مقادیر جریان و مقاومت هادی های در دست باشند محاسبه تلفات توان کار ساده ای است ، اما در عمل تغییرت شرایط محیطی سبب می شوند تا مقاومت هادی های نیز دچار تغییر شوند. لذا سؤالی که در اینجا مطرح می گردد این است که:

مقاومت هادی ها برای چه در چه حرارتی محاسبه می گردد؟

در خطوط انتقال و توزیع نیرو که درجه حرارت هادی ها تحت تأثیر درجه حرارت محیط، تابش مستقیم خورشید و جریان الکتریکی عبوری از آن، تغییر می کند، تا حدودی نمی توان سادگی به این پرسش پاسخ داد، چون اگر درجه حرارت محیط و افزایش درجه هادی ها تحت تابش مستقیم خورشید در دست باشد، محاسبه                 تأثیر گذاری جریان عبوری از هادی ها در مقدار مقاومت آن ها قدر مشکل است، بنابراین لازم است قبل از ارائه مدل های مناسب جهت محاسبۀ تلفات توان و انرژی در خطوط انتقال و توزیع نیرو این عوامل و تأثیر آن ها در تلفات انرژی مورد بحث بررسی قرار گیرد.

– عوامل مؤثر در تلفات توان:

یکی از عوامل سهم و مؤثر در محاسبه تلفات انرژی خطوط شبکه های برق رسانی آگاهی از مقدار تلفات توان در ساعات پیک مصرف می باشد. گر چه ساعت پیک مصرف برق در شبکه سراسری برق در ساعات اولیه شب می باشد اما این قاعده در کلیه مناطق یا شبکه های توزیع یا خطوط انتقال صادق نیست.

بعنوان مثال ساعات پیک بار پست های توزیع تأمین کننده مشترکین خانگی در ساعات شب و پست های تغزیه کننده مناطق صنعتی عموماً در ساعات روز می باشد.

تلفات توان در ساعات پیک شبکه سراسری برق باعث کاهش ظرفیت مفید نیروگاه ها می گردد، یا بعبارت دیگر آن دسته از مصرف کنندگان که دارای تلفات بالاتری در ساعات پیک شبکه سراسری برق می باشد، زیان بیشتری را بر شرکت های برق تحمیل می کنند.

لذا بر حسب اینکه پیک مشتریکن برق در ساعات پیک شبانه باشد یا نباشد می توان در تصمیم گیری روش های مناسب اصطلاح شبکه و کاهش تلفات مؤثر باشند.

البته این مطالب دلیل بر کم اهمیت بودن تلفات مشترکینی که در ساعات پیک شبکه سراسری برق حضور ندارند نمی باشد، اما زیانی که تلفات در ساعت بر شرکت های برق تحمیل می کنند بیش از ساعات دیگر شبانه روز می باشد.

در یک هادی یا در یک خط انتقال یا توزیع نیرو تلفات توان تابعی است از مقاومت و جریان الکتریکی عبوری از آن می باشد. اما این به آن مفهوم نیست که تلفات توان در خطوط کاملاً مشابه به یکسان باشد، برای روشن شدن مطلب موارد زیر را مورد بحث و بررسی قرار می دهیم.

– آیا تلفات توان دو خط kv 20 مشابه « هادی ، طول و میزان توان انتقالی مساوی» با هم برابرند؟

تعداد صفحه :113

قیمت : 4800 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     فقط پیامک        serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  serderehi@gmail.com

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

---  -- ----