دانلود پایان نامه رشته برق الکترونیک با موضوع ژنراتورهای سنکرون سه فازی

متن کامل پایان نامه رشته : برق -الکترونیک

با عنوان : ژنراتورهای سنکرون سه فازی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

پایان نامه رشته الکترونیک

با موضوع:

ژنراتورهای سنکرون سه فازی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

چکیده

در حالی که می دانیم موتور ها و ژنراتور های الکتریکی به عنوان مبدل انرژی الکتریکی به مکانیکی و بالعکس هستند و این تبدیل انرژی تنها در سایه پدیده های الکترو مغناطیسی صورت خواهد گرفت.از همین بیان می توان نتیجه گرفت که روشی که ماشین های الکتریکی را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهیم ترکیبی از سه دیدگاه زیر است: 1)دیدگاه الکترومغناطیسی:محاسبات فنی و ریاضی و نیروهای الکترومغناطیسی و میدان های مغناطیسی.

مسائل اقتصادی و عوامل دیگر که در طراحی و ساختمان ژنراتور ، نمی توان به سادگی از فرمول هایی که تا بهحال ارائه شده است برای ساختمان ژنراتور استفاده کرد . بنابراین ، در این جا به بررسی ساختمان و محاسبه ی عملی ژنراتورهای کوچک می پردازیم .

لازم به تذکر است که ژنراتورهارا با توجه به کاربرد و خصوصیات آنها به سه دسته کوچک ، متوسط و بزرگ دسته بندی می کنند .

ساختمان ژنراتورها بزرگ و متوسط به دلیل مسائل حفاظتی و عایق بندی و امکانان موجود ، کار ساده ای نیست با بطور کلی یک ژنراتور نیاز به سیستم خنک کننده دارد .با افزایش ظرفیت ژنراتورها نیاز به سیستم خنک‌سازی موثرتری احساس شد. ایده خنک‌سازی با هیدروژن اولین بار در سال ۱۹۱۵ توسط ماکس شولر مطرح شد. یک ژنراتور از اجزای زیادی متشکل شده است که عبارتند از سیستم خنک کننده ، سیستم گرم کننده ، سیستم ترمز ، سیستم روغن کاری ، یاتاقانها ، که به طور کلی در این پروژه توضیح داده شده است .

یک گاورنر دستگاه دیجیتالی است که توسط آن دریچه های سد به دو حالت اتوماتیک و دستی باز و بسته می شوندگاورنرها به سه دسته عمده تقسیم می شوند گاورنر مکانیکی ، گاورنر الکترو مکانیکی ، گاورنر الکترونیکی که هر کدام بطور کلی توضیح داده می شود.

1-1 مقدمه

ژنراتورهای سنکرون سه فازی که در زیر شرح داده می شود به صورت عمودی نصب شده و به وسیله توربین های فرانسیس به چرخش در می آیند. ژنراتور و توربین بر اساس نقشه 1M8225(w42) به همدیگر کوپل شده اند. هر ژنراتور دارای یک یاطاقان هادی بالایی و یک یاطاقان مشترک که شامل یاطاقان هادی پائینی و یاطاقان کفگرد می باشد نگه داشته می شود. یاطاقان هادی بالایی در براکت بالایی نصب شده و به وسیله STATOR FRAME حمایت می گردد و استاتور به وسیله ورق هایی که به فونداسیون وصل شده اند حمایت می گردد. اتصال ورق ها به فونداسیون از طریق پیچ های مخصوص صورت می گیرد. بار عمودی سیم پیچ ژنراتور و تمام نیروهای جانبی که از اتصال کوتاه شدن شبکه به وجود می آید از طریق ورق های تخت نگهدارنده استاتور، به فونداسیون منتقل می گردد. یاطاقان مشترک پائینی در براکت پائینی نصب شده است و به وسیله ورقهای تخت حمایت شده است. این ورق های تخت به فونداسیون وصل شده اند و نیرو های وارده از این طریق به فونداسیون منتقل می گردد. یاطاقان ها طوری طراحی شده اند که وزن رتور ژنراتور و قسمت های چرخنده توربین و روغن هیدرولیکی یاطاقان ها را تحمل نمایند. کلیه وزن وارد شده به یاطاقان مشترک و نیروهای حاصله از اتصال کوتاه روی رتور از طریق براکت پائینی و ورق های تخت به فونداسیون منتقل می گردد. ژنراتور به وسیله یک سیستم تهویه مدار بسته خنک می گردد. سیستم خنک کننده روغن یاطاقان ها به وسیله کولر های آبی روغنی به صورت جریان روغن در یک مدار بسته صورت می گیرد. در سرعت های پائین چرخش توربین ژنراتور که معمولاً در زمان استارت و توقف ژنراتور می باشد یک سیستم فشار روغن HPP روغن را با فشار زیاد به صورت یک فیلم روغن از روزنه های تعبیه شده در سطح قطعات یاطاقان کفگرد بین یاطاقان و رتور تزریق می نماید و باعث جلوگیری از سایش یاطاقان ها و روانکاری قسمت های چرخنده می گردد. ژنراتورها دارای یک سیستم برای بالا بردن رتور ( ROTOR JACK ) می باشند که در هنگام تعمیرات سالیانه استفاده می گردد . در این حالت از مسیر هوای ترمز به وسیله پمپ فشار قوی موبایل روغن به زیر پیستون کفشک های ترمز فرستاده می شود. ژنراتور و متعلقات آن در اطاق ژنراتور نصب شده اند و به وسیله سرپوش ژنراتور آببندی و پوشش داده شده اند.

2-1 سیم پیچ 

1-2-1 چهار چوب سیم پیچ   

چهار چوب استاتور از ورق های جوشکاری شده ساخته شده است و نیروی هسته استاتور و سایر نیروهای وارده را به فونداسیون منتقل می نماید. رادیاتورهای خنک کننده در اطراف ترمینال ژنراتور به صورت یک مجموعه چند ضلعی در محیط سیم پیچ ژنراتور قرار گرفته اند. ساختار داخلی چهار چوب ژنراتور قسمتی از مدار گردشی هوا را ایجاد می نماید بنابراین کارآئی و استحکام چهارچوب ژنراتور شرایط مطلوب گردش جریان هوا را ایجاد می نماید. میله های زبانه ای شکل جوش داده شده از چهارچوب به مرکز لایه های هسته را حمایت می کند . ورق های تخت نیروهای وارده به چهار چوب را به فونداسیون منتقل می نماید.

2-2-1 هسته استاتور   

هسته استاتور شامل لایه ها و قطعات دینام می باشند که به طور محوری از لایه هایی که به صورت برابر فضا داده شده اند به شکلی که مسیر های هوا را برای سیستم خنک کننده هسته ایجاد نمایند ساخته شده است. دو طرف لایه های هسته به وسیله وارنیش عایق کاری شده اند به منظور فشرده نمودن لایه ها ، ورق های انگشتی در دو انتهای هسته نصب شده اند. انگشتی ها فشار باعث انتقال نیروی متراکم به دندانه های هسته می شوند. به منظور جلوگیری از لرزش دندانه ها و نهایتاً جلوگیری از آسیب رسیدن به عایق بندی سیم پیچ، پیچ های عایق کلمپ ها در طول قسمت های مختلف هسته تراکم محوری لازم را بوجود می آورند. فشارهای میانی جمع شده اطمینان از توزیع مناسب نیروی فشار ارتفاع هسته را به ما می دهد.

3-2-1 سیم پیچ   

مشخصات سیم پیچ استاتور

  1. سیم پیچ های جلو و عقب
  2. شکاف های مشابه
  3. دو لایه
  4. شمش
  5. موجی
  6. چهار مجموعه متصل (سری) با اتصال ستاره خارج از سیم پیچ

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه :96

قیمت : 4800 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     ۰۹۳۰۹۷۱۴۵۴۱ فقط پیامک        [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  [email protected]

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

---  -- ----

مطالب مشابه

دانلود پایان نامه کارشناسی رشته برق با موضوع پروژه تجزیه و تحلیل رفتار حرکتی حیوانات
پروژه کارشناسی رشته مهندسی برق با موضوع سیستم تامین توان الکتریکی فضاپیما(ماهواره)
دانلود پروژه کارشناسی رشته مهندسی برق با موضوع مقره
پایان نامه مهندسی برق گرایش الکترونیک : بررسی و تحلیل درایوهای تراکشن جریان مستقیم و القایی
دانلود پایان نامه رشته مهندسی برق گرایش الکترونیک : طراحی و ساخت شمارنده فرکانس تا یک گیگاهرتز
دانلود پایان نامه رشته مهندسی برق : بررسی منابع هارمونیک در سیستم های فشار قوی