دانلود متن کامل پایان نامه رشته معدن با موضوع معدن سرب و روی انگوران

متن کامل پایان نامه رشته :  معدن – استخراج

با عنوان : معدن سرب و روی انگوران

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده فنی ومهندسی

پایان نامه کارشناسی

مهندسی معدن – استخراج

عنوان:

معدن سرب و روی انگوران

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

چکیده

معدن انگوران بزرگترین معدن سرب و روی ایران و یکی از معادن بزرگ سرب و روی جهان است . این معدن هم از نظر ذخیره اثبات شده و قطعی حدود ۲۵ میلیون تن ) و هم از نظر عیار متوسط ( مجموع سرب و روی ۳۵%)در زمره معادن نادر دنیا و منحصر بفرد در ایران است . سابقه بهره برداری آن به حدود ۳۰سال قبل میرسد در آن زمان معدن به صورت ابتدایی بهره برداری می شده است .

تا اینکه در سالهای ۵۴ تا ۵۷ کارخانه کانه آرائی عظیمی بنام کارخانه دندی (البته در مقیاس ایران ) با ظرفیت ۲۰۰۰ تن در روز با سرمایه ای حدود ۳۰ میلیون دلار و در فاصله ۲۰ کیلومتری این معدن نصب شده است .

متاسفانه از بدو راه اندازی کارخانه خط فلوتاسیون روی متوقف بوده است . علت آن عدم توفیق طراحان خارجی در راه اندازی آن مطابق با آزمایشات انجام شده بوده است . پس از گذشت ۱۴ سال از راه اندازی کارخانه هنوز خوراک این خط با عیار تقریبی % ۲۰ روی همچنان به سد باطله می رود . در حالیکه دیگر کارخانجات تولید کنسانتره روی همانند کارخانجات ایرانکوه و کوشک با خوراکی بین ۵ تا ۱۰ درصد روی مشغول کار می باشند . دو کارخانه اخیر البته با خوراک سولفوره کار می کنند. لذا آرایش آنها مشکل چندانی در بر ندارد.

۱-۱: اهمیت موضوع پروژه

بهر صورت افزایش بازیابی روی در معدن انگوران از طریق راه اندازی خط متوقف شده و یا هر روش دیگر هم از جنبه اقتصادی وهم از جنبه علمی حائز اهمیت خاص است ، در طول ده سال گذشته متوسط بازیابی روی در کارخانه دندی %۴۵ بوده است . ظرفیت این کارخانه روزانه ۳۰۰۰ تن درروز با عیار متوسط %۲۵ روی و %۷ سرب طراحی شده است . البته آمار تولید سالهای گذشته نشان می دهد که از نظر ظرفیت این کارخانه با حدود ثلث ظرفیت فوق کار کردد. بنابراین اگر فقط راندمان بازیابی نهایی را %۷۵ در نظر بگیریم میزان فلز روی تلف شده معادل ۵۰ تن در روز با رزش ۶۰۰۰۰ دلار بوده است . چنانچه کارخانه با ظرفیت اسمی یعنی ۲۰۰۰ تن در روز کارکند . این اتلاف معادل ۱۵۰ تن فلز روی در روز به ارزش ۱۸۰۰۰۰ دلار خواهد شد.

دکر این ارقام برای روشن نمودن اهمیت موضوع هم برای معدنکاران و مسئولین امور معادن و هم برای توجه مراکز علمی و دانشگاهی به این موضوع کافی است . مهمترین ذخیره مشابه این معدن در جزیره ساردینیا (Sardinia ) واقع در جنوب ایتالیا گزارش شده است . این منطقه اگر چه از نظر ذخیره ، گسترده و وسیع گزارش شده است ولی از نظر عیار بندرت به عیار مجموع سرب و روی %۱۰ می رسد. در عین حال بخش وسیعی از کارهای تحقیقاتی ممالک اروپائی بر روی روشهای آرایش این کانیها متمرکز شده است ، اکثر سمینارها ، سمپوزیوم ها ، نشریات و کتب مربوط به این موضوع اختصاص به تحقیقات انجام شده در زمینه فرآوری کانسنگ این جزیره دارد .(۱)

متاسفانه در ایران تاکنون حتی در حد پروژه های دانشجویی نیز به این معدن و ارزش فوق العاده آن توجه نشده است بهر حال از نحوه پیدایش معدن گرفته تا تغییرات عیار و کانیهای مختلف در بخشهای مختلف معدن تا انتهای کارخانه کانه آرائی پروژه های مختلفی قابل طرح و اجرا می باشد . بعنوان مثال موارد ذیل را نام برد:

الف : تعین بهترین روش انتقال مواد با توجه چسبنده مرطوب بودن مواد درحال حاضر در اکثر مراحل نقل و انتقال موجب اختلال و کاهش ظرفیت باربری میشود

ب : تعین بهترین روش برای فلوتاسیون زون مخلوط معدن (زون کربناته و سولفیدی) وجود کانی های سولفیدی (گالن) در زون کربناته باعث اختلال در فلوتاسیون این مواد می شود . بعلت اضافه کردن سولفورسدیم(Na2S) برای سولفیدی کردن کانسارهای کربناته سرب باعث Depress شدن کانی های سولفیدی مثل گالن خواهد شد. و این باعث پائین آمدن مقدار قابل توجهی بازیابی خواهد شد .

ج : حذف ناخلصیهای از جمله خذف آرسنیک از کنسا نترهء سرب و سیلیس از کنسانتره روی و…… نیز می توانند از جمله پروژه های قابل اجرا در این معدن باشند.

معرفی معدن

موقعیت سابقه معدن

معدن انگوران ( شکل ۲-۱) در ۱۳۰ کیلومتری جنوب غربی زنجان در طول جغرافیایی ۴۷ درجه و ۳۰ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۶ درجه ۴۰ دقیقه در منطقه ای با ارتفاع ۲۹۵۰ متر از سطح دریا واقع شده است راه اصلی دسترسی به طول حدود یک صد کیلومتر از ۵ کیلومتری جاده زنجان بیجار جدا و به کارخانه دندی ( کارخانه کانه آرائی سنگ معدن انگوران ) منتهی می گردد.

اولین پروانه بهره برداری معدن در سال ۱۳۰۱ به آقای صفاری واگذار گردیده است . ولی بدلیل مخالفت وزارت جنگ وقت معدن تا سال ۱۳۲۴ فعالیت نداشته است . در این سال پروانه بهره برداری به شرکت اتحاد سرب و روی انکوران منتقل می شود . در سال ۱۳۴۵ مجوز بهره برداری به شرکت سهامی انگوران و در سال ۱۳۴۸ به شرکت کالسیمسین منتقل می گردد. بهره برداری از این معدن در حال حاضر به صورت روباز و مکانیزه با استفاده از ماشین آلات سنگین انجام می شود .

ظرفیت سالیانه استخراج معدن حدود ۳۰۰۰۰۰ تن سنگ معدن می باشد . برای استخراج این مقدار ماده معدنی می بایست حدود ۱۲۰۰۰۰۰ تن روباز جابه جا گردد.

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه :۶۰
قیمت : ۴۸۰۰ تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     ۰۹۳۰۹۷۱۴۵۴۱ فقط پیامک        serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  serderehi@gmail.com

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

---  -- ----

مطالب مشابه

دانلود پایان نامه رشته مهندسی معدن با موضوع اصلاح روشهاي استخراج و آتشباری در معدن سیمان تهران
پایان نامه رشته معدن : بررسی آسیب های زیست محیطی معدن بوکسیت جاجرم و کارخانه فرآوری آلومینای جاجرم
دانلود پروژه رشته معدن : بررسي روشهاي استخراج و فرآوري سنگ ساختماني تراروتن حاجي آباد
پایان نامه رشته مهندسی معدن : بهینه سازی پارامترهای الگوی آتشباری معدن شماره1 سنگ آهن گل گهر سیرجان
دانلود پایان نامه رشته معدن گرایش اکتشاف با موضوع روشهای اکتشاف فسفات
پایان نامه رشته معدن : گزارش مطالعات ژئوفیزیک به روش مگنتومتری در محدوده اکتشافی سنگ آهن
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *