دانلود پروژه کارشناسی رشته مهندسی برق با موضوع مقره

متن کامل پایان نامه

با عنوان : مقره

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

عنوان پروژه:

مقره

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

چکیده

خطاهاي ايجادشده بر روي خطوط انتقال فشار قوي مي توانند به خاموشي هاي گسترده منجر شوند و در نتيجه زيانهاي اقتصادي وسيعي را باعث گردند . مهندسين بهره بردار بايد قابليت اطمينان بهره برداري را مدنظر قرار دهند و در عين حال تاكيد زيادي بر روي مهندسي صحيح سيستم قدرت داشته باشند . يك مؤلفه كليدي قابليت اطمينان در خطوط انتقال ، انتخاب مقره هاي فشار قوي مناسب است.

چون مقره ها عايق بسيار خوبي مي باشند، لذا از آنها براي جداكردن سيم حامل جريان از

پايه و كنسول استفاده مي شود و در نتيجه پايه و كنسول بدون برق مي مانند.تنها عيبي كه مقره ها دارند اين است كه چون آنها را از چيني و شيشه مي سازند، در اثر بي احتياطي ، ضربه و يا عوامل جوي مي شكنند و يا ترك بر مي دارند. مقره ها مانند كابل هاي زميني براي سطح ولتاژهاي معيني درست شده اندكه هر كدام براي ولتاژ بخصوصي مورد استفاده قرار مي گيرند.

استفاده بسيار وسيع از مقره های پليمری در سيستمهای انتقال و توزيع,آنرا به سمت يک جستجو وکاوش پيشرفته برای قيمت پايين با کيفيت بالا سوق داده است. اين جستجو و کاوش با استفاده از رزين هاي پليمري و كامپوزيتي ، منتج به اجراي بهتر و مزايايي در قيمت گرديده است. هر چند در حالي كه گاها ً بعضي خواص عايقي در اين نوع مقره ها

بهبود يافته اند ، اما بعضي ديگر از خواص مقره ها ، نمايش ضعيفي داشته اند.

در اين پروژه سعي شده است كه ضمن معرفي انواع مقره ها، به طرز ساخت ،كاربرد ، مزايا و معايب هر يك از آنها نيز اشاره شود. همچنين شكل هاي مربوط به انواع مقره ها و مشخصات فني آنها در ضميمه آورده شده است

مقدمه

جداسازي مسير هاي فشار قوي از زمين توسط مقره انجام مي گيرد. مقره هاي فشار قوي در مجاورت شرايط جوي و اقليمي مختلف قرار گرفته و تاثير شرايط جوي بر آنها سبب مي گردد سطح عايق مقره ها بستر مناسبي جهت هدايت جريان به سوي زمين گردد و اثرات خود را بر سيستم هاي قدرت به جا گذارد. از اين رو انتخاب مقره در بالا بردن قابليت اطمينان شبکه نقش مهمي ايفا مي کند. در واقع, مقره ها عايق برگشت پذيري هستند که چنانچه تحت ولتاژ زياد قرار گيرند منهدم شده و ديگر قابل استفاده نخواهند بود. مقره ها (Insulator) بر حسب ولتاژ مورد استفاده و شرايط محيطي از نظر آلودگي و رطوبت ، شكل خاصي به خود مي گيرند. وظايف مقره ها در شبكه را مي توان به صورت زير بيان نمود :

  • تحمل وزن هادي هاي خطوط و توزيع براي نگهداري سيم هاي هوايي روي پايه ها و دكل ها در بدترين شرايط (يعني موقعي كه ضخامت يخ و برف تشكيل شده روي سيم ها در حداكثر مقدار باشد) را داشته باشد و اصولا ًً بايد بتوانند بيشترين نيروهاي مكانيكي وارد شده بر آن ها را تحمل كنند.
  • عايق بندي هادي ها و زمين و بين هادي ها با يكديگر به عهده مقره است.يعني مقره ها بايد از استقامت الكتريكي كافي برخوردار باشند تا بتوانند بين فازهاي شبكه و دكل ها كه متصل به زمين هستند ايزولاسيون كافي براي تحمل ولتاژ فازها را داشته باشند.استقامت الكتريكي آن ها بايد درحدي باشد كه در بدترين شرايط يعني در حضوررطوبت ، باران، آلودگي وبروز صاعقه با ولتاژ بالا ، دچار شكست الكتريكي نشوند.

از مطالب فوق چنين بر مي آيد كه مقره ها بايد داراي خصوصيات زير باشند :

1- استقامت الكتريكي بالا

2- استقامت مكانيكي بالا

3- عاري بودن از ناخالصي و حفره هاي داخلي

4- استقامت در برابر تغييرات درجه حرارت و عدم تغيير شكل در اثر دما (با توجه به ضريب 5- انبساط حرارتي كه بايستي كم باشد).

6- ضريب اطمينان بالا

7- ضريب تلفات عايقي كم

8- در برابر نفوذ آب و آلودگي ها مقاوم باشد

جنس مقره ها

جنس مقره ها معمولا ً از چيني ، شيشه و پلاستيك است كه به ترتيب در زير مورد بررسي قرار مي گيرند.

چيني

مقره هاي چيني از سه ماده ي مختلف تشكيل شده است :

1- كائولين يا خاك چيني Al2O3-2SiO2-2H2O به مقدار 40 تا 50 درصد

2- سييكات آلومينيوم (فلداسپات) Na2O-Al2O3-6SiO2 به مقدار 25 تا 30 درصد

3- خاك كوارتز SiO2O7 حداكثر به مقدار 25 درصد

سه نوع ماده ي ذكر شده به ترتيب براي بالا بردن استقامت حرارتي ، الكتريكي و مكانيكي به كار مي روند.به عبارت ديگر خواص الكتريكي ، مكانيكي و حرارتي مقره ي چيني بستگي به مقدار تركيب و درصد فراواني اين سه جزء دارد.هر چه فلداسپات بيشتر باشد استقامت الكتريكي آن زيادتر مي شود و هر چه مقدار كوارتز بيشتر باشد ، استقامت مكانيكي آن بيشتر شده و با افزايش كائولين ، استقامت حرارتي آن بيشتر مي شود.

شيشه

معمولا ً شيشه را در درجه حرارت بالا با مخلوطي از مواد مختلف از جمله آهك و پودر كوارتز ذوب مي نمايند و سپس به طور ناگهاني آن را سرد نموده و قالب ريزي مي كنند.اين عمل (Toughened Glass) باعث سفت شدن شيشه مي شود.بدين ترتيب مقره شيشه اي با استقامت مكانيكي بالا بدست مي آيد كه در مقابل لب پريدگي از چيني مقاوم تر است و استقامت مكانيكي فشاري آن 5/1 برابر چيني است و استقامت مكانيكي آن در برابر نيروهاي خمشي اندك ، كمتر از چيني است.همچنين استقامت الكتريكي آن هم خيلي بيشتر از عايق هاي چيني است ( بين (kv/cm)500 تا (kv/cm)1000).

مزيت ديگر شيشه اين است كه ضريب انبساط حرارتي آن كوچك است و در نتيجه تغيير شكل نسبي آن در اثر تغيير درجه حرارت ، خيلي كم است.همچنين در مقره هاي شيشه اي ، قبل از بروز ترك ، كاملا ً خرد مي شوند و لذا از روي زمين به راحتي مي توان مقره معيوب را تشخيص داد.برخلاف مقره هاي چيني ، در واقع در ساخت مقره هاي شيشه اي ، در آن حفره به وجود نمي آيد و اگر ترك يا حفره اي هم باشد به راحتي قابل مشاهده است.به علاوه به علت عبور نور خورشيد از آن در اثر صاف بودن ، مقاومت آن در برابر نور خورشيد بيشتر است. اما معايب مقره هاي شيشه اي آن است كه :

1- اولا ً رطوبت به راحتي در سطح آن تقطير مي شود.

2- به علت تغيير شكل نسبي داخلي پس از سرد شدن ، نمي توان مقره هاي بزرگي از آن ها ساخت.

تعداد صفحه :101

قیمت : 4800 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     09128346577        info@payan20.ir

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  info@payan20.ir

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

شماره کارت :  6037997149778160 بانک ملی به نام محمد علی رودسرابی