پایان نامه کارشناسی رشته مهندسی برق با موضوع طراحی دیسپاچینگ فوق توزیع

دانلود پایان نامه

متن کامل پایان نامه

با عنوان : طراحی دیسپاچینگ فوق توزیع

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده فنی و مهندسی

پایان نامه کارشناسی

مهندسی برق – قدرت

عنوان :

طراحی دیسپاچینگ فوق توزیع

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

چكيده :

با توجه به گسترش روز افزون شبکه و پستهای فوق توزیع و انتقال و ضرورت کنترل و نظارت از راه دور این پستها به منظور ایجاد هماهنگی بین پستهای فوق توزیع و تأمین پایداری که شبکه های انتقال انرژی ایجاب مي‌کند ، مراکزی به عنوان مراکز دیسپاچینگ تشکیل شده تا بتوان از آن مراکز کنترل و نظارت مطمئنی ایجاد کرد .

به علت بعد مسافت بین پستهای فشار قوی و مشکلات ارتباطی بین آنها علاوه بر وجود مرکز دیسپاچینگ ملی ، نیاز به مراکز دیسپاچینگ منطقه ای نیز مي‌باشدکه محدوده اختیارات و وظایف هر کدام مشخص و تعریف شده مي‌باشند .

در شبکه سراسری برق ایران در حال حاضر دیسپاچینگ مرکزی در تهران واقع شده و در بعضی شهرستانها دیسپاچینگ های محلی ایجاد شده که از جمله آن به دیسپاچینگ برق اصفهان ، یزد ، خراسان ، باختر و… مي‌توان اشاره کرد . در این پروژه سعی بنده بر این است که علاوه بر تعریف شرح وظایف مراکز دیسپاچینگ راهکارهای عملی جهت توسعه این مرکز و کنترل بهتر شبکه و پستهای فوق توزیع را از طریق آنها ارائه نمود .

به همين منظور در ابتدا تعاريف و اصطلاحات كليدي كه ممكن است خواننده محترم در خلال مطالعه اين پايان نامه با آنها برخورد كند را گردآوری کرده ام.

مقدمه

با توجه به اين كه موضوع اين پايان نامه طراحي ديسپاچينگ فوق توزيع مي‌باشد بنابراين فصل اول به معرفي ديسپاچينگ فوق توزيع و قابليت‌هاي آن پرداخته و سلسله مراتب ديسپاچينگ در ايران را به طور كامل توضيح داده است سپس لزوم و مزاياي بكارگيري سيستم ديسپاچينگ فوق توزيع یزد(به دستور جناب آقای دکتر محسنی) به صورت كاملا مبسوط بيان گرديده، آنگاه قابليت‌هاي مورد نياز سيستم ديسپاچينگ یزد را برشمرده و هر كدام را به صورت مفصل توضيح داده است. در ادامه اين فصل وظايف و مسئوليت‌هاي مراكز ديسپاچينگ فوق توزيع تهران بزرگ، نواحي قم و كرج بيان شده است سپس به شرح عملياتي كه هنگام بي‌برق شدن پست بايد انجام داد و همچنين نحوه برقرار كردن پست پرداخته شده است.

فصل دوم اين پايان نامه به معرفي سيستم‌هاي اسكادا اختصاص داده شده است. در اين فصل ضمن برشمردن اجزاء سيستم اسكاداد، يكايك آنها به صورت مشروح شرح داده شده است، تجهيزات مركز كنترل (MTU) با بيان تفاوت بنيادي يك سيستم اسكادا و يك سيستم تله‌متري، تجهيزات مخابراتي، پايانه‌هاي دور دست و وظايف آنها و همچنين ساختار و مشخصات اين پايانه‌ها، پردازنده اصلي (cpu=central processing unit)، واحد واسط مخابراتي (CIU) و سيستم اينترفيس از جمله مواردي هستند كه در اين فصل مورد بحث و بررسي قرار گرفته‌اند.

در فصل سوم مباني طراحي مركز ديسپاچينگ فوق توزيع يزد بيان شده است. در اين فصل پس از بيان مقدمه مفصلي راجع به سيستم اسكاداي در نظر گرفته شده براي يزد، ساختار كلي مركز ديسپاچينگ يزد، ايستگاه‌هاي كاري و مهندسي موردنياز و ساير نيازهاي نرم‌افزاري و سخت‌افزاري موردنياز آن مورد بحث و نظر واقع شده است، در ادامه ساختمان و فضاي مورد نياز ديسپاچينگ يزد بيان شده است. آنگاه سيستم مركزي اسكادا با بحث بر روي موارد ذيل دنبال شده است:

معماري سيستم‌هاي باز توزيع شده، قابليت افزودگي (Redundancy)، انتخاب سيستم عامل مناسب براي سيستم اسكادا با برشمردن توانايي‌هايي كه بايد داشته باشد، پايگاه داده‌ ها، استانداردها و پروتكل‌هاي مختلف موردنياز سيستم اسكادا، نحوه ارتباط بهره‌بردار با سيستم (MMI)، نرم‌افزار اسكادا، قابليت‌هاي تهيه گزارش، نمايش آنالوگ با رعايت حدود ايمني، شمارش عملكرد كليدها، ارزيابي توپولوژي شبكه، فيلتر وقايع، ترتيب ثبت وقايع و توابع محاسباتي، برنامه‌هاي كاربردي شبكه از جمله: سيستم‌هاي هوشمند، تخمين‌گر وضعيت شبكه، پخش بار، تجزيه و تحليل امنيت شبكه / ارزيابي احتمالات، معادل سازي شبكه خارجي، محاسبات اتصال كوتاه، كنترل اتوماتيك توان راكتيو / ولتاژ.

در پايان اين فصل به نقش اهميت شبكه مخابراتي و بطور خاص سرعت ارسال اطلاعات و تاثير آن بر عملكرد سيستم اسكادا اشاره شده ، ضمن اينكه شبكه مخابراني بكار گرفته شده در مركز يزد ، روشهاي ارتباط مخابراتي متداول و مورد استفاده در ايران ،روشهاي گردآوري اطلاعات پست ها و نحوه ارتباط مركز كنترل با پايانه و چگونگي ارسال و دريافت متقابل اطلاعات بطور كامل مورد تجزيه وتحليل قرار گرفته شده است.

و اما در فصل چهارم موضوع مورد بحث اينترفيس پست هاي kv 20/63 و           kv 20/132 با سيستم هاي ديسپا‌چينگ مي‌باشد . در اين فصل ابتدا نحوه كنترل و ارسال وضعيت هر يك از كليدهاي فشار قوي و متوسط ، سكسيونر ها ، تپ چنجر ترانس و . . . بصورت مشروح بيان گرديده، آنگاه مشخصات عمومي‌سيستم اينترفيس گفته شده است . مشخصات كامل تابلو مارشالينگ راك ، ترمينالهاي مارشالينگ راك و روش نامگذاري آنها به ترتيب ذكر گرديده است . باطري هاو باطري شارژهاي مورد نياز در سيستم اسكادا با ذكر مشخصات ،‌مورد بررسي قرار گرفته ، سيم ها و كابلهاي مورد استفاده در سيستم اينتر فيس و نحوه نامگذاري آنها توضيح داده شده ، به مشخصات تجهيزات واسط فشار قوي (رله‌ها،ترانسديوسرها ) نيز در پايان اين فصل پرداخته شده است .

در انتهاي پايان نامه ضمن بيان نظرات و ارائه پيشنهادهايي به نتيجه گيري اقدام نموده‌ام البته اميد آن دارم كه اين اثر بسيار ناچيز حقير ، مورد قبول اساتيد ارجمند ،دانشجويان محترم و خوانندگان گرامي‌قرار گيرد ان‌شاء‌ا. . .(مرتضی مشهدی فراهانی)

تعداد صفحه :82

قیمت : 4800 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     فقط پیامک        serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  serderehi@gmail.com

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

---  -- ----