پایان نامه کارشناسی رشته مهندسی برق با موضوع كنترل تطبيقي ولتاژ در سيستم هاي قدرت

متن کامل پایان نامه

با عنوان :   كنترل تطبيقي ولتاژ در سيستم هاي قدرت

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمينار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد “M.Sc”

مهندسي برق – کنترل

عنوان :

كنترل تطبيقي ولتاژ در سيستم هاي قدرت

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

چکیده:

سيستم­هاي مدرن قدرت سيستم­هاي مقياس بزرگي مي باشند كه از يك ساختار پيچيده شامل شبكه هاي مشي به هم پيوسته به منظور تضمين بار شبكه تشكيل شده­اند. سيستم­هاي قدرت به طور پيوسته در معرض تغييرات ناگهاني و غير قابل پيش­بيني نقطه كار قرار مي­گيرند كه اين تغيير به دليل تغيير توپولوژي شبكه قدرت، تغيير توليد و بار صورت مي گيرد. اين قيود محيطي قابليت­هاي سيستم قدرت را كاهش مي­دهد هدف ما از مديريت و كنترل سيستم قدرت اين است كه عملكردي را بيابيم تا بر اين قيود غلبه كنيم. نگه داشتن ولتاژ نودال كافي براي سيستم قدرت عموما با اتخاذ يك سيستم كنترل پيچيده دنبال مي شود. سبك هاي متنوع كنترل تاكنون در مقالات پيشنهاد شده­اند و در سيستم­هاي واقعي به كار رفته­اند كه اختلاف­هايي با هم دارند اما در همه سبك­ها ساختار كنترلي معرفي مي­شود كه در آن يك دستگاه مستقيما و محلي دامنه ولتاژ باسبار را تنظيم مي­كند.

در اين تحقيق براي كنترل ولتاژ در شين­هاي سيستم قدرت به منظور ثابت نگه­داشتن توان راكتيو دو روش معرفي شده است كه يك روش استفاده از رگولاتورهاي خودتنظيم ولتاژ و روش ديگر استفاده از تنظيم كننده­هاي تطبيقي ولتاژ مبتني بر مدل مرجع مي­باشد.

مقدمه

سيستم­هاي مدرن قدرت سيستم­هاي مقياس بزرگي مي­باشند كه از يك ساختار پيچيده شامل شبكه­هاي مشي به هم پيوسته به منظور تضمين بار شبكه تشكيل شده­اند. سيستم­هاي قدرت به طور پيوسته در معرض تغييرات ناگهاني و غير قابل پيش­بيني نقطه كار قرار مي­گيرند كه اين تغيير به دليل تغيير توپولوژي شبكه قدرت، تغيير توليد و بار صورت مي گيرد. اين قيود محيطي قابليت­هاي سيستم قدرت را كاهش مي­دهد هدف ما از مديريت و كنترل سيستم قدرت اين است كه عملكردي را بيابيم تا بر اين قيود غلبه كنيم. نگه داشتن ولتاژ نودال كافي براي سيستم قدرت عموما با اتخاذ يك سيستم كنترل پيچيده دنبال مي شود. سبك هاي متنوع كنترل تاكنون در مقالات پيشنهاد شده­اند و در سيستم­هاي واقعي به كار رفته­اند كه اختلاف­هايي با هم دارند ]۴[‍‌، اما در همه سبك­ها ساختار كنترلي معرفي مي­شود كه در آن يك دستگاه مستقيما و محلي دامنه ولتاژ باسبار را تنظيم مي­كند. مرجع [۹] به منظور کنترل ولتاژ به بررسی جبرانسازهای توان راکتیو پرداخته است. این مقاله شامل سه قسمت می باشد که در قسمت اول به بررسی مشکلات کنترلی به وجود آمده موقع استفاده از جبرانسازهای استاتیکی می پردازد. در بخش دوم یک مقایسه بین سیستم های دارای بانک خازنی ثابت و سیستم های دارای خازن­های تریستوردار صورت می گیرد. در قسمت سوم نیز به یک بررسی خلاصه وار از ساختار و توابع مورد نیاز در کنترل ولتاژ می پردازد. در ادامه به بررسی کنترل ولتاژ سیستم های قدرت توسط SVS پرداخته می شود.  

معمولا در سیستم­های قدرت به منظور کنترل ولتاژ از [1]SVS استفاده می­شود. اولين وظيفه انها كنترل سريع ولتاژ نودال در شبكه هاي انتقال مي باشد]۵[. علاوه بر اين، آنها مي توانند به بهبود پايداري زودگذر سيستم قدرت كمك كنند [۶].

کنترل تطبیقی ولتاژ سيستم­های قدرت

در ميان دستگاه هایی که به منظور کنترل ولتاژ استفاده می شود SVSها به صورت وسيعي تطبيقي هستند. ساختار كنترل SVS با فرض اينكه پارامترهاي مدل سيستم قدرت شناخته شده و تغييرناپذير بازمان هستند طراحي مي شود اما اين مفروضات ممكن است كه كافي نباشند زيرا سيستم قدرت اغلب با تغييرات غير قابل انتظار در شرايط كاري خود مواجه مي شود. بنابراين يك روش تطبيقي براي طراحي يك كنترلSVS مورد نياز است. در واقع می توان گفت تنظيم كننده های ولتاژ استاندارد دو تا اشكال دارند]۹[. وقتي كه بهره معادل سيستم قدرت عوض مي شود مقادير مفروض كه كوچكتر از مقادير فرض شده در طراحي هستند باعث مي شوند كه عملكرد SVS در پاسخ سريع و دنبال كردن مرجع بد شود علاوه بر اين هميشه ممكن است تغييرات غير قابل پيش بيني در ساختار سيستم قدرت پيش بيايد كه در طراحي فاز در نظر گرفته نشده است. وقتيكه مقدار بهره معادل سيستم قدرت بزرگتر از مقدار فرض شده در طراحي شود باعث مي شود كه تنظيم كننده ولتاژ ناپايدار شود.

ساختار تنظيم كننده تطبيقي ولتاژ

براي غلبه بر محدوديت هاي كنترل استاندارد يك ساختار جديد تنظيم كننده تطبيقي ولتاژ در زير معرفي مي شود.

شكل (۱-۲) يك ساختار تنظيم كننده تطبيقي ولتاژ است كه در آن ، سيگنال پايدارکننده[1]، مقادير واقعي ولتاژ باس به تنظيم كننده تطبيقي ولتاژ تغذيه مي شوند. اين تنظيم كننده تطبيقي ولتاژ زاويه آتش را تعيين مي كند.

طراحي توليد كننده خطاي ولتاژ

طراحي توليد كننده تحت مفروضات زير انجام مي شود:

دامنه سيگنال شيب ولتاژ قابل صرف نظر كردن است.

مدل غيرخطي سيستم قدرت به صورت كامل جبران مي شود.

انتگرالگير اشباع نشده است.

شرط برقرار است زيرا مقدار بهره كوچك است و فيلتر تضمين مي كند كه پاسخ زماني شيب سيگنال توليدكننده ولتاژ بزرگتر از پاسخ زماني توليدكننده خطاي ولتاژ است.

تعداد صفحه :37

قیمت : 4800 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     09128346577        info@payan20.ir

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  info@payan20.ir

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

شماره کارت :  6037997149778160 بانک ملی به نام محمد علی رودسرابی