پایان نامه کارشناسی رشته مهندسی برق با موضوع توليد برق بدون مصرف سوخت

دانلود پایان نامه

متن کامل پایان نامه

با عنوان : توليد برق بدون مصرف سوخت

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب

  مهندسی برق قدرت

موضوع:

توليد برق بدون مصرف سوخت

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

مقدمه

يکي از مناسبترين منابع انرژي تجديد شونده انرژي بيوماس است.اين انرژي علاوه بر خاصيت تجديدپذير بودن سازگار با محيط زيست است.منابع انرژهاي بيوماس مي توانند به انرژي الکتريسيته يا به صورت حاملهاي از انرژي مانند سوختهاي گازي يا مايع با توجه به نياز بخشهاي مختلف جامعه تبديل شوند.

منابع انرژي بيوماس به طور کلي به موادي از گياهان و موجودات زنده بدست مي آيد اطلاق مي شود. منابع انرژي بيوماس برخلاف سوختهاي فسيلي رايج که به صورت   لايه هاي متمرکز در جهان يافت مي شود بيشتر به صورت پراکنده هستند.

و در نتيجه جمع آوري منابع انرژي بيوماس در حجمهاي بالا قابل ملاحظه است . ازاينرو انرژي بيوماس به عنوان چهارمين منبع اصلي انرژي بشر و به عنوان بزرگترين انرژي تجديدپذير در جهان در تامين برق نزديک به 14 در صد از برق و 18 در صد از کل انرژي اوليه جهان در سال 1998 مشارکت داشته است. اين انرژي براي کشورهاي در حال توسعه داراي اهميت مي باشد به خصوص اينکه انرژي بيوماس در اين کشور ها قابل دسترس و هم قابل تهيه مي باشد.

ايران نيز که يک کشور درحال توسعه است فعاليتهايي در اين زمينه انجام داده است. قديمي ترين سابقه استفاده از انرژي بيوماس در ايران مربوط به توليد بيوگاز و تهيه سوخت متان جهت انرژي حرارتي مورد نياز در حمام شيخ بهايي اصفهان مي باشد.

از فعاليتهايي که ايران در اين زمينه انجام داده است ميتوان به موارد زير اشاره کرد:

_نصب يک واحد راکتور بيوگاز در جزيره کيش به ظرفيت12/2مترمکعب توسط سازمان انرژي اتمي و با همکارهاي شرکت خدماتي کيش

_انجام مطالعات امکان سنجي جهت احداث نيروگاه بيوگاز ظرفيت 200کيلووات در شهر ساوه توسط سازمان انرژي اتمي

_نصب يک واحد راکتور بيوگاز در شهر ساوه به ظرفيت 24مترمکعب توسط سازمان انرژي اتمي

_نصب دستگاههاي توليد بيوگاز در چند منطقه شمال کشور توسط وزارت جهاد کشاورزي

_بررسي امکان توليد برق با استفاده از زباله هاي شهر تهران توسط شهرداري و برق منطقه اي تهران

2_1 منابع بيوماس:

منابع بيوماسي که براي توليد انرژي مناسب هستند طيف وسيعي از مواد را شامل    مي شوند . اين مواد چوبهاي سوختي جمع آوري شده از مزارع و درخستانهاي طبيعي تا محصولات کشاورزي وجنگلي به خصوص آنهايي که براي توليد انرژي رشد داده شده اند و همچنين ضايعات شهري و ضايعات کشاورزي و فاضلابها را شامل مي شوند.

3_1 محصولات انرژي زا

در ساليان اخير زراعت محصولات انرژي زا توجه بسياري را به خود جلب کرده است. يکي از نيروهاي محرک اصلي پشتيبان اين توجه بحراني است که بسياري از کشورهاي صنعتي جهان به دليل مازاد توليد خود در بخش کشاورزي با آن روبه رو شده اند. لغو حفاظت وحمايت از بخش کشاورزي موجب بلا استفاده گذراندن روز افزون مقدار متنابهي زمين در کشورهاي صنعتي گرديده است. لذا اختصاص دادن بخشي از زمينهاي کشاورزي به توليد انرژي لااقل براي تامين انرژي خود اين بخش منطقي به نظر مي رسد.

از محصولات انرژي زا مي توان به درختستانهاي انرژي با دوره گردش کوتاه مانند کاشت درخت اوکاليپتوس و محصولات گياهي مانند نيشکر وگياهان حاوي روغن نباتي مانند سويا و بادام زميني و گياهان هيدروکربن اشاره کرد. لذا کاشت اين محصولات مي تواند يکي از راهکارهاي بشر براي تامين انرژي آينده خود محسوب گردد.

1_3_1 ضايعات شهري وصنعتي

ضايعات شهري در برگيرنده انواع مختلفي از ضايعات نظير مقوا وکاغذ و نخاله هاي ساختمانی زباله هاي منازل و فاضلابهاي خانگي مي گردند.يکي از مشکلات مشترک همه جوامع شهري صنعتي مساله دفن اين مواد زايد از چرخه طبيعت مي باشد.

در کشور ايران طبق آمار سال 1378روزانه حدود 40هزار تن زباله با چگالي 350 کيلوگرم بر متر مکعب و سالانه حدود 4/6 مليارد متر مکعب فاضلاب شهري صنعتي توليد مي شود .بيش از 15 در صد از زباله هاي شهر ايران در تهران توليد مي شود با توجه به ترکيب زباله ها و فاضلابهاي کشور ,طرح يک مدريت جامع براي استفاده اقتصادي از آنها از طريق استحصال انرژي و با توليد کود و غيره در کشور کاملا ضروري مي باشد.

ارزش حرارتي زباله ها و فضولات خانگي به طور چشم گيري از منطقه اي به منطقه ديگر تفاوت مي کند اين مقدار در کشور آمريکا حدود 7تا 14 مگاژول بر کيلو گرم مي باشد و در آلمان غربي 4/2تا 10مگاژول بر کيلو گرم است ميانگين ارزش حرارتي شهر تهران در حدود 6/5 مگاژول بر کيلوگرم است. رطوبت بالاي زباله تهران که ناشي از وجود درصد بالاي از مواد فساد پذير در آن است که همين سبب پايين آمدن ارزش حرارتي زباله در شهر تهران گرديده است.

2_3_1 ضايعات جامد شهري

ضايعات جامد شهري(MSW) عبارت از ضايعات جامدي است ,که از عمليات تجاري اداري خانگي و بعضي از صنايع به دست مي آيد. در حال حاضر حجم قابل توجهي از ضايعات عمدتا در زمين در دفن مي شوند اما با مديريت صحيح مي توان بخش بسياري از آن را به عنوان ماده اوليه در توليد سوخت و يا توليد کود مورد استفاده قرار داد و مقداري از آن را نيز بازيافت کرد و مورد مصرف مجدد قرار داد . گاز متان حاصل از محل دفن منابع MSW مي تواند براي توليد انرژي الکتريکي مورد استفاده قرار گيرد .

3_3_1 ضايعات مايع

فاضلاب ناشي از زيستگاه هاي انساني داراي انرژي قابل ملاحظه اي مي باشند و همانند   فضولات حيواني مي توانند به طور غير هوازي تخمير يافته و گاز متان توليد کنند. در گذشته بخش بسياري از گاز توليد شده ناشي از تخمير غير هوازي فاضلاب جهت استفاده در ماشينهاي توان ده و يا تامين انرژي براي روشنايي خيابانها مورد استفاده قرار مي گرفت. با پيشرفت تکنولوژي از اين گاز جهت توليد انرژي الکتريکي نيز استفاده    مي گردد.

4_3_1 فضولات دامي

يکي از منابعي که به عنوان منابع بيوماس محسوب مي گردند فضولات دامي مي باشند اين منابع بخصوص در مناطق روستايي و نيز در مراکز دامپروري و دامداري يافت        مي شوند و مي توانند نقش مهمي در تامين انرژي و توليد کود ايفا کند.

4_1 تکنولوژيهاي تبديل انرژي بيوماس

تکنولوژيهايي که براي تبديل و آزاد سازي انرژي بيوماس بکار برده مي شوند ، از بخاريهاي باز ساده که در جهان در حال توسعه براي پخت و پز مورد استفاده قرار      مي گيرند ، تا واحد هاي پيروليز پيشرفته توليد کننده سوختهاي جامد ، مايع و گازي را شامل مي شوند . تکنولوژيهاي تبديل بيوماس به سه دسته اساسي احتراق مستقيم ، بيوشيميايي,ترمو شيميايي تقسيم ميشوند .

5_1 فرآيند هاي احتراق مستقيم

احتراق مستقيم ، قديمي ترين روشي است که بشر براي تبديل ا نرژي شيميايي نهفته در سوختهاي فسيلي به انرژي گرمايي به کار گرفته است . اين فرآيند در حال حاضر از اساسي ترين فرآيند ها براي تبديل بيوماس به انرژي حرارتي محسوب مي گردد و براي انواع سوختهاي جامد شامل چوب و ضايعات چوبي ، بقاياي کشاورزي و باغي ( کاه ، سبوس ، برگ خشک ، ترکه ها ، پوست ساقه درختان ) و ضايعات جامد شهري ( زباله هاي شهري ) قابل استفاده مي باشد . گرماي توليد شده در اين فرآيند مي تواند براي توليد برق و يا تامين حرارت مورد نياز مصارفي نظير فرآيندهاي صنعتي ، گرمايش فضا ، پخت و پز و يا گرمايش نواحي مختلف شهري مورد استفاده قرار گيرد . وجود رطوبت نسبتا بالا در بسياري از منابع بيوماس و نيز تنوع ترکيبات آنها ، باعث گران بودن تکنولوژيهاي احتراق مستقيم گرديده است و استفاده از آنها را بدليل اقتصادي با مشکلاتي مواجه ساخته است . با توجه به آنکه کوره ها و بويلرهاي مصرف کننده سوخت جامد از سالها پيش براي بکار بردن زغال سنگ طراحي و ساخته شده اند و روند توسعه و بهبود را پيوسته طي نموده اند ، با کمي تغيير و يا حتي بدون تغيير مي توان همين تاسيسات را براي تغذيه با زغال چوب ، هيزم و بقاياي کشاورزي و جنگلي به کارگرفت . به موازات اين تاسيسات ، در ساليان اخير کوره هايي نيز براي سوزاندن زباله هاي شهري ساخته شده اند ، که قابليت مصرف سوختهاي مخلوط مانند زباله و لجن فاضلاب ، زباله و چوب يا زباله و زغال را دارا مي باشند . سيستمهاي احتراق مستقيم بطور کلي مجهز به کوره بستر ثابت و يا کوره هاي بستر سيال مي باشند .

تعداد صفحه :108

قیمت : 4800 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     فقط پیامک        serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  serderehi@gmail.com

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

---  -- ----