پایان نامه کارشناسی رشته جغرافیا: بررسی مشکلات و تنگناها و امکانات توسعه روستاهای شهرستان سسله روستای گل زرد

متن کامل پایان نامه

با عنوان : بررسی مشکلات و تنگناها و امکانات توسعه روستاهای شهرستان سسله روستای گل زرد

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد

عنوان :

بررسی مشکلات و تنگناها و امکانات توسعه روستاهای شهرستان سسله روستای گل زرد

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

مقدمه:

جغرافیای روستایی یکی از شاخه های نسبتاً جدید جغرافی است، در صورتی که توجه به مسائل شهری و در نتیجه جغرافیای شهری و متعاقب آن برنامه ریزی شهری سابقه طولانی در تاریخ جغرافیا دارد. شاید بتوان گفت که آغاز مباحث روستایی و در نهایت طرح جغرافیای روستایی از نتایج عملکرد انقلاب صنعتی در کشورهای اروپایی است؛ زیرا که در این دوره توجه به محیط های روستایی به منظور تأمین نیاز صنایع با توجه به دو عامل مهم مواد اولیه و نیروی انسانی ارزان بوده که هر دو در محیط روستایی وجود داشته اند. (ودیعی- کاظم- 1353). بنابراین از این مقطع زمانی به بعد شناخت روستاها به منظور بهره گیری هر چه بیشتر از توان آنها مورد توجه قرار می گیرد و همین امر، باعث بوجود آمدن مبحث مهمی در مطالعات جغرافیایی تحت عنوان جغرافیای روستایی می گردد. این شاخه از جغرافیا، مانند سایر شاخه های جغرافیا راه تعالی را بهبود و امروزه در کشورهای پیشرفته و بسیاری از کشور های در حال توسعه جایگاه خاصی یافته است، به طوری که جغرافیای روستایی به عنوان اهرمی در برنامه ریزی های ملّی، منطقه ای، محلی، منظور توسعه روستا و در نهایت توسعه کشور، استفاده می شود. (مهدوی- مسعود- 1389).

از سه دهه پیش به مفهوم برنامه ریزی توسعه روستایی به منزله ابزاری برای سیاست پیشبرد توسعه اقتصادی اجتماعی در کلیه کشورهای جهان سوم ازجمله کشور ما، توجه فزاینده می شود. آنچه در این روند قابل توجه است، فقط افزایش چشمگیر تعداد کشورهای در حال توسعه که به برنامه ریزی توسعه روستایی پرداخته اند نیست، بلکه از آن مهمتر، انواع برنامه ریزی توسعه روستایی است که به شکلهای گوناگون در این کشورها به مورد اجرا گذاشته شده است.(آسایش- حسین- 1374). به گفته بانک جهانی توسعه روستایی راهبردی است که برای بهبود زندگی اجتماعی و اقتصادی مردم فقیر روستایی طراحی شده است از آنجایی که توسعه روستایی در واقع عاملی برای کاهش فقر است از این رو باید به نحو بسیار روشن و مناسبی برای افزایش تولید و بالا بردن بهره وری تلاش شود. اغلب دانشمندان که با مسائل شهری و روستایی در ارتباطند اعتقاد دارند باید در روستاها تحول بنیادی ایجاد گردد و تنها راه حل، ارتقای سطح زندگی مردم و توسعه همه جانبه روستاهاست (مهندسان مشاورDHV- 1375).

به طور کلی ، برنامه ریزی توسعه روستایی، مجموعه ای از سیاست ها و خط مشی های اجتماعی، اقتصادی و کالبدی را شامل می شود که در واقع تمامی وجود توسعه روستایی را در دراز مدت در بر می گیرد. چنین راهبردهایی در شرایط توسعه روستایی و اقلیم متنوع آن، مستلزم نگرش جامع به امور توسعه است. شناخت و تحلیل ویژگیهای برنامه ریزی توسعه روستایی کشور و بررسی و تحلیل موانع و تنگناها و امکانات توسعه از منظر برنامه ریزی میتواند راه را برای توسعه یکپارچه روستاها هموار سازد. مشکلات و مسائل نواحی روستایی کشور بسیار است و هر احیه روستایی مسائل و مشکلات خود را دارد؛ وجود این نواحی روستایی کشور در مجموع با مسائل و مشکلاتی مواجه اند که توجه به آنها علاوه بر اینکه ضرورت برنامه ریزی توسعه روستایی را ایجاب می کند بلکه باید توجه خاصی به برنامه ریزی منطقه ای و محلی و برنامه ریزی نامتمرکز نمود تا اولویتهای موجود در هر منطقه بطور دقیق مشخص گردد. بنابراین با برنامه ریزی و استفاده از امکانات موجود برای رفع حداقل معضلات دهستان زیرکوه تلاش نمود که این امر بدون شناخت و آگاهی از پتانسیل ها و توانائی های بالقوه و بالفعل در هر منطقه امکان برنامه ریزی و پیش بینی وجود نخواهد داشت.

بیان مسئله

از سه دهه پیش به مفهوم برنامه ریزی توسعه روستایی به منزله ابزاری برای سیاست پیشبرد توسعه اقتصادی اجتماعی در کلیه کشورهای جهان سوم از جمله کشور ما ، توجه فزاینده می شود. در کشور پهناور ایران، مطالعات روستایی متأسفانه سابقه چندانی ندارد و تنها در دو سه دهه اخیر است که کتب و مقالات چندانی در زمینه بررسی های علمی جغرافیایی روستایی منتشر گردیده است (مهدوی- مسعود- 1389). آنچه به ضرورت این مقوله دامن می زند، این واقعیت است که رشد بی رویه شهرها و نارساییها و پیچیدگی های اجتماعی و اقتصادی در واماندگی، تزلزل و فروپاشی حیات روستایی ریشه دارد و رشد و توسعه بسیاری از کشورها در گرو ساماندهی عرصه های روستایی است. (سعیدی- عباس- 1386). در منابعی که طی دو سه دهه اخیر در کشور ما تدوین شده، قدمت و سیر تکاملی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی روستا به عنوان یکی از طریقه های کهن استقرار انسان در این سرزمین بجز در مواردی کاملاً استثنایی – نادیده انگاشته شده و چنین وانمود شده است که روستا پدیده کاملاً جدید است و تنها ریشه در زمانی معادل دوران پیش از اصلاحات ارضی، یعنی حدود 5/3 دهه قبل دارد، و پیش از آن روستا در این کشور یا وجود نداشتهٍ و یا در صورت وجود چنان فاقد اهمیت است که نیازی به شناسایی دیرینه و روند تکاملی حیات آن نمی باشد، در صورتی که کلیه حالات امروزی و جهت گیری آینده هر پدیده جغرافیایی ریشه در دیرینه آن داشته، به عنوان سکوی پرتاب آن پدیده به سوی آینده بشمار می رود و گویا، این سوال فراموش شده است که چگونه می توان توسعه پایدار روستایی را محیطی با طبیعت نا پایدار و تاریخی سراسر ناپایدارتر از طبیعت برنامه ریزی نمود و نیز با کدام طریقه می توان به مشارکت روستائیان در سازندگی فردای این سرزمین امیدوار بود، در حالی که صدای شلاق تیولدار، عمده مالک، مأموان مالیاتی، گزمه شاهی و دیگران بر گُرده ی مرد روستایی نادیده گرفت؟! و یا چگونه در روستا خود را به عنوان نماینده حکومت (البته متخصص) معرفی کنیم، در حالی که روستائیان، همکاران ما را از ابتدای تاریخ تا نیم قرن گذشته، فقط در لباس مأمور وصول مالیات و سرباز در خانه خود پذیرا بوده اند! ¸امروزه نیز همه تصمیمات برای زندگی او را بدون حضور او اتخاذ می کنند و وجود هر مشکلی را در عرصه عمل نتیجه عقب ماندگی فرهنگی او می دانند! و دهها سوال بدون جواب دیگر در این زمینه. لذا قبل از هر اقدام توسعه ای، در هر روستا، لازم است روستا را چنان که از اعماق تاریخ و در واقعیت امر موجود است، بشناسیم، نه در صورت ظاهر و به استناد اعداد و ارقام و پرسشنامه های رسمی و رهنمودهای خارجی! (حسینی ابری- سید حسین- 1380). توجه به روستا و برنامه ریزی روستایی با رویکردهای گوناگون، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، کالبری و از جمله ارکان اساسی دستیابی به توسعه ی پایدار، بویژه در کشورهای در حال توسعه و جهان سومی است که رشد نامتوازن حاکم بر ساختار و سازمان فضای ملی آن ها، کوژهای توسعه و کاوهای عقب ماندگی را موجب شده است. (غفاری- رامین- 1387).

در اینجا مسئله اصلی که به دنبال ان هستیم بررسی مشکلات و تنگناها و امکانات توسعه روستای گل زرد در استان لرستان است.

اهداف تحقیق:

هدف اصلی تحقیق بررسی مشکلات و تنگناها و امکانات توسعه روستای گل زرد می باشد.

هدف های جزئی:

 • شناسایی و معرفی توانایی ها و امکانات به منظور استفاده از آن ها در امر برنامه ریزی توسعه روستایی روستای گل زرد.
 • تلاش برای ارائه راهکارهای مناسب برای توسعه بیشتر روستایی روستای گل زرد.
 • بررسی و برقراری ارتباط میان این امکانات.
 • ارائه آمار و اطلاعات صحیح و برآورد مشکلات توسعه روستایی روستای گل زرد.
 • شناخت مشکلات و تنگناهای توسعه در روستای گل زرد تا با رفع آن ها زمینه برای توسعه مناسب فراهم شود.

فرضیات و سوالات تحیق:

الف: فرضیات:

 • در روستای گل زرد عواملی خاص مانع توسعه این روستا شده است.
 • برنامه ریزی می تواند دلیل بر توسعه هرچه بیشتر روستای گل زرد باشد .
 • توسعه روستای گل زرد بر کیفیت شاخص های فرهنگی تاثیر دارد.

ب: سوال ها:

 • چه عواملی مانع توسعه این منطقه می شود؟
 • چه برنامه هایی باعث توسعه هرچه بهتر روستای گل زرد می شود؟
 • آیا توسعه این منطقه تأثیر بر کیفیت شاخص های فرهنگی دارد؟

تعداد صفحه :71

قیمت : 4800 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     09128346577        info@payan20.ir

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  info@payan20.ir

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

شماره کارت :  6037997149778160 بانک ملی به نام محمد علی رودسرابی