پایان نامه کارشناسی رشته مهندسی برق با موضوع توليد همزمان برق و حرارت

دانلود پایان نامه

متن کامل پایان نامه

با عنوان : توليد همزمان برق و حرارت

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

 دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده فني و مهندسی

پایان نامه کارشناسی

قدرت – مهندسي برق

عنوان:

توليد همزمان برق و حرارت

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

چكيده

توليد همزمان برق و گرما يا به اختصار توليد همزمان توأم ترموديناميكي دو يا چند شكل انرژي از يك منبع ساده اوليه . معمولاً در مولدهاي قدرت امروزي ما از سوزاندن سوخت هاي فسيلي و گرماي حاصل براي توليد قدرت محوري و سپس تبديل آن به انرژي الكتريسيته استفاده مي شود .

متداولترين اين سيستم ها نيروگاه هاي عظيم برق هستند . در نيروگاه هاي حرارتي كه سهم عمده اي در تامين نياز الكتريسيته جوامع مختلف دارند ، بطور متوسط تنها يك سوم انرژي سوخت ورودي به انرژي مفيد الكتريسته تبديل مي شود . در كشور ما بازده معمول نيروگاه هاي حرارتي چيزي در حدود 25% است . در اين نيروگاه ها مقدار زيادي انرژي حرارتي از طرق مختلف مانند كندانسور ، ديگ بخار ، برج خنك كن ، پمپ ها و سيستم لوله كشي موجود در تأسيسات و… به هدر مي رود .

از اين گذشته در شبكه هاي انتثال برق نيز در كشور ما حدود 15% از انرژي الكتريسيته توليدي تلف مي شود كه اگر توليد برق در محل مصرف صورت بگيرد ، عملاً اين مقدار اتلاف وجود نخواهد داشت .

مقدمه

با توجه به مصرف قابل توجه انواع حامل هاي انرژي به كارگيري روش مناسب براي كاهش مصرف انرژي . استفاده بهينه از آن گامي مؤثر در توسعه صنعتي مي باشد . علاوه بر اهميت مسأله انرژي ، اطمينان از نحوه تامين آن در بسياري از صنايع بسيار حياتي است .به دليل جود مقدار زيادي تلفات در هنگام تبديل انرژي حرارتي به انرژي مكانيكي يا الكتريكي فرضيه استفاده از توليد همزمان شكل گرفته است . اين تلفات معمولاً به صورت حرارت وارد دودكش شده ، دماي آن كنترل شده و در اتمسفر آزاد مي شوند . با بازيافت مقداري از حرارت در مبدل هاي حرارتي ، بازدهي كل سيستم به مقدار قابل ملاحظه اي افزايش مي يابد و در عين حال كه برق توليد مي شود ، حرارت مورد نياز مراكز تجاري ، صنعتي و عمومي نيز تامين مي گردد. در بسياري از كشور هاي دنيا ، سهم زيادي از توان توليد شده مربوط به توليد همزمان مي باشد و يكي از اركان مهم در زير بخش هاي صنعتي به شمار مي رود . از عوامل نفوذ بالاي CHP در كشورهاي صنعتي ، مي توان به حمايت هاي دولتي از قبيل دادن وام هاي كم بهره براي نصب تأسيسات CHP ، حذف هزينه هاي گمركي اط تجهيزات مورد استفاده در CHP و تعيين قيمت عادلانه براي خريد مازاد برق توليد شده در واحدهاي صنعتي اشاره نمود . به كارگيري تجربيات مي تواند نقش مؤثري در تشويق صاحبان صنايع و توسعه توليد همزمان توان و حرارت داشته باشد .

توليد همزمان برق و گرما يا به اختصار توليد همزمان (CHP) عبارت است از توليد همزمان و توأم ترموديناميكي دو يا چند شكل انرژي از منبع ساده اوليه. اين روش، يكي از راه‌هاي صرفه‌جويي انرژي است كه در آن، برق و حرارت به‌طور همزمان توليد مي‌شوند. از حرارت حاصل از توليد همزمان، مي‌توان به منظور گرمايش ناحيه‌اي در صنايع فرايندي، استفاده كرد.

در مولدهاي قدرت امروزي، معمولاً از سوزاندن سوخت‌هاي فسيلي و گرماي حاصله براي توليد قدرت محوري و سپس تبديل آن به انرژي الكتريسيته استفاده مي‌شود. متداول‌ترين اين نوع سيستم‌ها، نيروگاه‌هاي عظيم برق هستند. در نيروگاه‌هاي حرارتي كه سهم عمده‌اي در تأمين نياز الكتريسيته جوامع مختلف دارند، به‌طور متوسط تنها يك‌سوم از انرژي سوخت ورودي، به انرژي مفيد الكتريسيته تبديل مي‌شود. در اين نوع نيروگاه‌ها، مقدار زيادي انرژي حرارتي از طرق مختلف نظير كندانسور، ديگ بخار، برج خنك‌كن، پمپ‌ها و سيستم لوله‌كشي موجود در تأسيسات، به هدر مي‌رود. از اين گذشته، در شبكه‌هاي انتقال برق نيز حدود 15 درصد از انرژي الكتريسيته توليدي، تلف مي‌شود. اگر توليد برق در محل مصرف صورت بگيرد، اين مقدار اتلاف عملاً وجود نخواهد داشت.

استفاده هرچه بيشتر از گرماي آزاد شده در حين فرايند سوختن سوخت، باعث افزايش بازده انرژي و كاهش مصرف سوخت و در نتيجه كاهش هزينه‌هاي مربوط به تأمين انرژي اوليه مي‌شود.

از گرماي اتلافي بازيافتي از اين سيستم‌ها، مي‌توان براي مصارف گرمايشي، سرمايشي و بسياري از فرايندهاي صنعتي استفاده كرد. توليد همزمان برق و گرما، مي‌تواند علاوه بر افزايش بازده و كاهش مصرف سوخت، باعث كاهش انتشار گازهاي آلاينده شود. در CHP، از انرژي گرمايي توليدي به عنوان منبع انرژي در فرايند توليد قدرت استفاده مي‌شود. مصرف‌كنندگاني كه به مقدار انرژي گرمايي زيادي در طول روز نياز دارند (صنايع توليدي، بيمارستان‌ها، ساختمان‌ها، دفاتر بزرگ، خشكشويي‌ها و…) مي‌توانند براي كاهش هزينه‌هاي خود به نحوي مطلوب از CHP بهره ببرند.

سابقه تاريخي استفاده از گرمايش مركزي، به زمان امپراتوري‌هاي پيشرفته يونان و روم باز مي‌گردد. آنها براي اولين بار، آب گرم خروجي از لايه‌هاي آهكي را با حفر كانال به حمام‌هاي عمومي، ورزشگاه، قصرها و قلعه‌هاي نظامي منتقل كردند. در اوايل قرن بيستم، اغلب كارخانه‌هاي صنعتي، برق مورد نياز خود را با استفاده از ديگ‌هاي ذغال‌سوز و ژنراتورهاي توربين بخار، توليد مي‌كردند. در بسياري از اين كارخانه‌ها، از بخار داغ خروجي در فرايندهاي صنعتي استفاده مي‌شد به‌طوري كه در اوايل 1900 در امريكا، حدود 85درصد از كل توان توليدي توسط نيروگاه‌هاي صنعتي در محل مصرف، به صورت توليد همزمان بوده است. در سال 1888 اولين توليد كننده همزمان برق و حرارت در آلمان شروع بكار نمود. در اين سال در شهر هامبورگ از حرارت حاصل از توليد برق بمنظور تأمين حرارت تالار شهر (City Hall) استفاده شد.

هنگامي كه نيروگاه‌هاي برق مركزي و شبكه‌هاي قابل اطمينان برق ساخته شدند، هزينه‌هاي توليد و تحويل برق، پايين بود و بسياري از كارخانه‌هاي صنعتي شروع به خريداري برق از اين شبكه‌ها كرده و توليد برق خود را متوقف كردند. ديگر عواملي كه در كاهش استفاده توليد همزمان دخيل بودند عبارتند از: قانونمند شدن توليد برق، سهم اندك هزينه‌هاي خريد برق از شبكه در مجموع هزينه‌هاي جاري كارخانه‌ها، پيشرفت تكنولوژي‌هاي ديگ‌هاي بخار نيروگاهي، فراهم بودن سوخت‌هاي مايع و گازي در پايين‌ترين قيمت و نبود يا كمبود محدوديت‌هاي زيست‌محيطي.

در 1973، پس از افزايش هنگفت هزينه‌هاي سوخت و متعاقب آن بروز بحران انرژي در اغلب كشورهاي جهان، روند ياد شده در توليد همزمان، به صورت معكوس آغاز شد. بر اثر كاهش منابع سوخت فسيلي و افزايش قيمت‌ها، اين سيستم‌ها كه داراي بازده انرژي بالاتري بودند، بسيار مورد توجه قرار گرفتند.

توليد همزمان، علاوه بر كاهش مصرف سوخت، ميزان گازهاي آلاينده را نيز كاهش مي‌دهد. به همين علت، كشورهاي اروپايي و امريكا، اقداماتي را در زمينه افزايش استفاده از توليد همزمان، انجام دادند. در سال‌هاي اخير نيز توليد همزمان نه‌تنها در صنعت بلكه در ديگر بخش‌هاي كسب‌و‌كار توسعه ‌يافته است. انجام پروژه‌هاي تحقيق و توسعه نيز به پيشرفت‌هاي مهم تكنولوژي نظير فناوري پيل سوختي منجر شده است. امروزه پيل‌هاي سوختي به يكي از سيستم‌هاي نوظهور در زمينه توليد انرژي تبديل شده‌اند.

تعداد صفحه :109

قیمت : 4800 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     فقط پیامک        serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  serderehi@gmail.com

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

---  -- ----