پایان نامه سینوسهای پارانازال

دانشگاه ازاد اسلامی

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته پزشکی

عنوان :

سینوسهای پارانازال

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

مقدمه:

طیف وسیعی از ضایعات، ممکن است سینوسهای پارانازال را درگیرکند؛ این بیماریها شامل سینوزیت حاد و مزمن، آلرژیک، قارچی، کیستها، پولیپها تا ضایعات توموری و شبه تومور مثل پاپیلوما وSCC [1] و ضایعات متاستاتیک مثل لنفوم و همچنین دیسپلازی های استخوانی مثل فیبروز دیسپلازی و سمنتواسیفائینگ فایبروما است.

مطالعات زیادی در این موارد با استفاده از رادیوگرافی کانونشنال، CT[2]، [3] MRI انجام شده که دارای معایبی هستند، از جمله سوپرایمپوزیشن ساختارهای فکی و صورتی در رادیوگرافی کانونشنال، خطر دوز زیاد ناشی از رادیاسیون در CT؛ عدم نمایش استخوان کورتیکال در MRI که در نتیجه این مدالیته در نشان دادن سیستم درناژ سینوس به تنهایی کافی نیست؛ به علاوه معایبی همچون قیمت بالا و عدم دسترسی کافی نیز دارد.(1) در مدالیته CBCT از اشعه مخروطی و دتکتور flat[4] استفاده شده و از مزایایی همچون رادیاسیون کمتر، هزینه کمتر، دسترسی راحت تر، زمان کمتر جهت به دست آوردن و پردازش داده ها استفاده میکند.(2) با توجه به کم بودن تعداد مطالعات در زمینه کاربرد  CBCTدر ارزیابی سینوس های پارانازال و نیاز به سیستم تصویربرداری جهت  sceeningدقیق ضایعات، به بررسی خصوصیات رادیوگرافیکی این ضایعات با سیستم تصویربرداریCBCT می پردازیم.

در اینجا ابتدا به بررسی آناتومی نرمال سینوس ها و نمای رادیوگرافیکی تومورها و کیست ها در تکنیک های تصویربرداری میپردازیم.

آناتومی ناحیه سینونازال:

آناتومی بینی :

نمو حفره نازال از هفته 4 جنینی (روز 24 ام)(3) آغاز میشود که منشا آن از استومودئوم[5] میباشد . در نمو بینی ماگزیلاری پروسس ها از طرفین به سمت همدیگر و به سمت مدیال پروسس ها حرکت میکنند تا محل اولیه 3/2 لب بالا باشند و مدیال نازال پروسس ها به  یکدیگر متصل میشوند تا فیلتروم و کولوملا را در هفته 7 تشکیل دهند.

اتصال غضروف به استخوان را رینیون[6] نامگذاری کرده اند. استخوان نازال در سطح خارجی نسبتا صاف و دارای سوراخ های ریزی برای عبور شاخه های عروقی میباشد. قسمت پشتی بینی[7]  متشکل از استخوان های بینی به طور فوقانی و قسمت پشتی غضروف 4 گوش به طور تحتانی میباشد. استخوان های بینی در قسمت فوقانی باریک تر و ضخیم تر و در قسمت تحتانی، پهن تر و نازکتر میباشد. در قسمت فوقانی با استخوان های فرونتال متصل شده و سطح پشتی استخوان های بینی در میدلاین با صفحه عمودی اتموئید به طور فوقانی و غضروف 4گوش به طور تحتانی اتصال میابد.(1) به طور تحتانی، اتصال استخوان های بینی به قسمت بالایی[8] غضروفهای طرفی-فوقانی[9] متصل شده و یا  overlapمیشودکه این اورلپ حدود mm11 میباشد که با بافت فیبروز تثبیت میشود و به عنوان key stone area  شناخته می شود.)3) حفره بینی در هر طرف به وسیله سپتوم بینی مجزا میشود؛ سپتوم به ساپورت استخوان ها و غضروف های سقف و نوک بینی کمک میکند. مهمترین قسمت سپتوم بینی استخوان وومر، صفحه عمودی اتموئید، غضروف 4 گوش و سپتوم غشایی و کولوملا میباشد که در واقع قطعات استخوانی سپتوم شامل نازال کرست استخوان پالاتین، نازال کرست ماگزیلا، استخوان وومر، نازال و صفحه عمودی اتموئید است. سقف بینی از صفحه نازک غربالی استخوان اتموئید تشکیل شده که فقط mm5 از پهن ترین مارژین خلفی آن را شامل میشود کف بینی به وسیله کام سخت شکل میگیرد که 3/2 قدامی آن به وسیله زواید پالاتینی ماگزیلا و 3/1 خلفی آن به وسیله صفحه افقی پالاتین شکل میگیرد. (1و3) دیواره لترالی بینی بسیار پیچیده تر از دیواره مدیالی آن است سه یا چهار توربینات یا کونکا از دیواره لترالی بیرون میزند که این کونکاها scroll-like هستند و هر چه به طرف بالا پیش میرویم کوچکتر میشوند و آنها به ترتیب تحتانی، میانی، فوقانی، فوقانی ترین نامیده میشوند. فوقانی ترین توربینات در 60% افراد وجود دارد. (شکل1-1)

براي دانلود متن كامل پايان نامه اينجا كليك كنيد