پایان نامه رشته کامپیوتر با موضوع کیفیت ارائه خدمات بر روی پروتکل های مسیریابی در شبکه های اقتضایی متحرک

متن کامل پایان نامه رشته : مهندسی کامپیوتر – نرم افزار

با عنوان : کیفیت ارائه خدمات بر روی پروتکل های مسیریابی در شبکه های اقتضایی متحرک

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده فنی مهندسی

پایان نامه کارشناسی

مهندسی کامپیوتر – نرم افزار

عنوان :

کیفیت ارائه خدمات بر روی پروتکل های مسیریابی در شبکه های اقتضایی متحرک

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

چکیده

شبكه هاي اقتضايي ( Ad Hoc ) نمونه ي نويني از شبكه هاي مخابراتي بي سيم هستند كه به خاطر مشخصات منحصر به فردشان امروزه بسيار مورد توجه قرار گرفته اند .در اين شبكه ها هيچ پايگاه مبنا، تقويت كننده و مركز سویيچينگ ثابتي وجود ندارد بلكه اين خود گره ها هستند كه عمليات تقويت داده سویيچينگ و مسيريابي را انجام مي دهند .با توجه به تغييرات مداوم در توپولوژي شبكه به واسطه ي تحرك گره ها پروتكل هاي مسيريابي بايد با اتخاذ نوعي استراتژي سازگار اين تغييرات را پشتيباني كنند به نحوي كه داده ي ارسالي به سلامت از مبدا به مقصد برسد. از اوايل دهه 80 ميلادي تاكنون پروتكل هاي مسيريابي فراواني براي شبكه هاي اقتضايي پيشنهاد شده است. اين پروتكل ها رنج وسيعي از مباني و روش هاي طراحي را شامل مي شوند از يك تعريف ساده براي پروتكل هاي اينترنتي گرفته تا روش هاي سلسله مراتبي چندسطحه ي پيچيده.

بسياري از اين پروتكل ها بر اساس فرض هاي ابتدايي ساده اي طراحي مي شوند. نهايتا اگرچه هدف بسياري از پروتكل ها قابل استفاده بودن براي شبكه هاي بزرگ است اما معمولا و به طور ميانگين براي 10 تا 100 گره طراحي مي شوند. كمبود توان باتري، پهناي باند محدود، ميزان خطاي زياد، تزاحم داده و تغييرات مداوم در توپولوژي شبكه از مشكلات اساسي شبكه هاي اقتضائي است.

به دليل همين محدوديت ها پروتكل هاي مسيريابي براي اين گونه شبكه ها به گونه اي طراحي مي شوند كه حداقل يكي از عوامل زيانبار شبكه را كمينه سازند . به عنوان مثال برخي پروتكل ها صرفا بر مبناي توان باتري گره ها بنا مي شوند، بسياري ديگر كمينه سازي سربارهاي پردازشي را مورد توجه قرار مي دهند و در بسياري ديگر اجتناب از حلقه (كه خود عامل بسياري از محدوديت ها در شبكه من جمله كاهش پهناي باند و … است )

مقدمه

امروزه از شبکه های بدون کابل ( Wireless ) در ابعاد متفاوت و با اهداف مختلف، استفاده می شود . برقراری يک تماس از طريق دستگاه موبايل ، دريافت يک پيام بر روی دستگاه  pager و دريافت نامه های الکترونيکی از طريق يک دستگاه PDA ، نمونه هایی از کاربرد اين نوع از شبکه ها می باشند . در تمامی موارد فوق ، داده و يا صوت از طريق يک شبکه بدون کابل در اختيار سرويس گيرندگان قرار می گيرد. در صورتی که يک کاربر ، برنامه و يا سازمان تمايل به ايجاد پتاسيل قابليت حمل داده را داشته باشد، می تواند از شبکه های بدون کابل استفاده نمايد . يک شبکه بدون کابل علاوه بر صرفه جوئی در زمان و هزينه کابل کشی ، امکان بروز مسائل مرتبط با يک شبکه کابلی را نخواهد داشت .

از شبکه های بدون کابل می توان در مکان عمومی ، کتابخانه ها ، هتل ها ، رستوران ها و مدارس استفاده نمود . در تمامی مکان های فوق ، می توان امکان دستيابی به اينترنت را نيز فراهم نمود . يکی از چالش های اصلی اينترنت بدون کابل ، به کيفيت سرويس ( QoS ) ارائه شده برمی گردد . در صورتی که به هر دليلی بر روی خط پارازيت ايجاد گردد ، ممکن است ارتباط ايجاد شد ه قطع و يا امکان استفاده مطلوب از آن وجود نداشته باشد .
فصل اول : شبکه های بیسیم

سیستم های بی سیم از حدود سال های ۱۹۸۰ مورد استفاده بوده و ما تا کنون شاهد نسل های اول , دوم و سوم این تکنولوژی بوده ایم. این نوع سیستم ها بر اساس یک ساختار مرکزی و کنترل شده مثل access point عمل می کنند. نقاط دسترسی به کاربرین امکان می دهند با تغییر مکان خود هم چنان بتوانند به شبکه متصل بمانند. اما با این حال به دلیل حضور چنین نقاط ثابتی در شبکه محدودیت هایی بروز می کنند. به عبارتی در مکان هایی که امکان برقراری ساختار ثابت و همیشه پایدار وجود ندارد این نوع تکنولوژی نمی تواند پاسخ گو باشد.

در توپولوژی ad hoc کامپیوترها به شبکه بی‌سیم مجهز هستند و مستقیماً با یکدیگر به شکلPeer- to- pee ارتباط برقرار می‌نمایند. کامپیوترها برای ارتباط باید در محدوده یکدیگر قرار داشته باشند. این نوع شبکه برای پشتیبانی از تعداد محدودی از کامپیوترها، مثلاً در محیط خانه یا دفاتر کوچک طراحی می‌شود. امروزه نوعی از توپولوژی ad hoc به نام

ad hoc peer-to-peer networking مطرح است. این نوع شبکه که به شبکه “‌Mesh” نیز معروف است، شبکه‌ای پویا از دستگاههای بی‌سیم است که به هیچ نوع زیرساخت موجود یا کنترل مرکزی وابسته نیست. در این شرایط، دستگاههای شبکه همچنین به مانند گرههایی عمل می‌کنند که کاربران از طریق آنها می‌توانند داده‌ها را انتقال دهند، به این معنی که دستگاه هر کاربر بعنوان مسیریاب و تکرارکننده(Repeater) عمل می‌کند. بعلاوه در شبکه Mesh در صورتیکه کاربران بتوانند یک پیوند فرکانس رادیویی برقرار کنند، نیازی به نقطه دسترسی (Access Point) نیست و کاربران می‌توانند بدون وجود یک نقطه کنترل مرکزی با یکدیگر، فایلها، نامه‌های الکترونیکی و صوت و تصویر را به اشتراک بگذارند.

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه :47

قیمت : 4800 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     09128346577        info@payan20.ir

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  info@payan20.ir

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

شماره کارت :  6037997149778160 بانک ملی به نام محمد علی رودسرابی