پایان نامه رشته شیمی با موضوع بررسی و شبیه سازی واحد 101 فازهای 20و21 پارس جنوبی

متن کامل پایان نامه

با عنوان :  بررسی و شبیه سازی واحد 101 فازهای 20و21 پارس جنوبی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده فنی و مهندسی

پایان نامه کارشناسی

مهندسی شیمی- طراحی فرایندهای صنایع نفت

موضوع :

بررسی و شبیه سازی واحد 101 فازهای 20و21 پارس جنوبی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

چکیده

هدف از ایجاد واحد شیرین سازی گاز ، جداسازی از گاز ترش ورودی است که از خوراک دریافت شده از واحد 100 و گازهای بدست آمده در واحد تثبیت گازی (recompressed offgas) تشکیل شده است.

گاز خوراک دارای ، و مرکاپتان نیز می باشد. و مرکاپتان ها باید پیش از تزریق گاز به خط لوله خروجی ، از گاز جدا شوند.

الف -1 درباره پارس جنوبی

ذخاير اثبات شده جهان تا پايان سال 2004 ميلادي برابر 53/179 تريليون متر مكعب برآورد مي‌شود. 5/27 تريليون مترمكعب از اين ذخاير در كشور ما واقع شده است. ايران با داشتن 3/15 درصد از گاز جهان بعد از روسيه (7/26 درصد) در مقام دوم قرارداد.
حدود 50 درصد از ذخاير گاز ايران در ميدان گازي پارس جنوبي قراردارد, اين ميدان عظيم گازي, كه بزرگترين ميدان فراساحلي جهان است, در خليج فارس و در فاصله يكصد كيلومتري ساحل جنوبي ايران واقع شده است. اين ميدان گازي بين ايران و قطر مشترك بوده و در كشور قطر ميدان گازي گنبد شمالي نام دارد.

در سال 1369 با حفر اولين چاه اكتشافي در اين ميدان و بر اساس نتايج حاصل از لرزه‌نگاري, وجود گاز در اين ميدان مورد تأييد قرار گرفت. وسعت ميدان در سمت ايران نزديك به 3700 كيلومتر مربع است كه مطابق برآوردهاي انجام شده سهم ايران از اين ميدان نزديك به 2 /14 تريليون متر مكعب گاز (برابر 8 درصد ذخاير جهان) و بيش از 18 ميليارد بشكه ميعانات گازي است. ارزش سهم ايران از اين ميدان معادل 6/28 درصد ارزش مجموع ذخاير نفت و گاز كشور است و با احتساب ارزش 4 سنت براي هر متر مكعب گاز طبيعي و 20 دلار براي هر بشكه ميعانات گازي ارزش اين ميدان حدود يك هزار ميليارد دلار خواهد شد.

 اين حوزه براي بهره‌برداري به 28 فاز تقسيم شده‌است. هر يك از فازهاي اين ميدان جهت استحصال 28 ميليون متر مكعب گاز (يك ميليارد فوت مكعب گاز) در دوز طراحي شده‌اند. بهره‌برداري از هر يك از فازهاي اين ميدان با احتساب درآمد ناشي از جايگزيني مصرف نفت, معادل 5/1 ميليارد دلار درآمد سالانه براي كشور به ارمغان خواهد آورد. توسعه هر فاز از اين ميدان حدود يك ميليارد دلار هزينه در بر خواهد داشت.

توسعه ميدان گازي پارس جنوبي طي برنامه پنج ساله سوم و چهارم توسعه اقتصادي كشور با اولويت خاص در دستور كار شركت ملي نفت ايران قرار گرفته‌است.

علاوه بر لايه‌هاي گاز كنگان و دالان كه لايه اصلي ميدان مشترك پارس جنوبي است, لايه‌هاي ديگري در اين ميدان وجود دارد كه حفاري‌هاي انجام شده, وجود نفت در آن را تأييد كرده است. در اين ميان, لايه نفتي “داريان” در ميدان مشترك پارس جنوبي از اهميت خاصي برخوردار است.

ميدان گازي پارس جنوبي به عنوان كانون توسعه صنعتي كشور و مركز ثقلي براي افزايش توان مهندسي شركت‌هاي داخلي و توليد كنندگان تجهيزات صنعتي تبديل شده‌است. تأثير پارس جنوبي در بخش‌هاي عظيمي از صنعت نفت و گاز و صنايع مرتبط به گونه‌اي بوده است كه موجب خود كفايي در ساخت برخي از تجهيزات اين صنعت شده‌است. در حوزه اشتغال‌زايي نيز با توجه به تجربه موجود و نظر كارشناسان, در هر فاز از توسعه ميدان گازي پارس جنوبي, 20 هزار فرصت شغلي ايجاد مي‌شود.
گاز خام ميدان گازي پارس جنوبي در دريا جهت تصفيه نهايي و صادرات به منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس (عسلويه) در استان بوشهر منتقل و در بخش خشكي پروژه‌ها فرآورش مي‌شود.

الف-2 منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس(عسلويه)

منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس(عسلويه)در سال 1377 طبق مصوبه جلسه سي و نهم  شوراي عالي مناطق آزاد تجاري-صنعتي به منظور بهره برداري از منابع نفت و گاز حوزه پارس جنوبي و انجام فعاليت هاي اقتصادي در زمينه نفت و گاز و پتروشيمي در محدوده نوار ساحلي عسلويه و خليج نايبند به وسعت 30 هزار هکتار تاسيس شده است.
سازمان مسئول منطقه « شرکت مهندسی و توسعه نفت » است.
تسريع در تامين گاز مورد نياز کشور، صادرات گاز و ميعانات گازي، تامين خوراک کليه صنايع وابسته به نفت و گاز و پتروشيمي، تسهيل در اجراي پروژه هاي توسعه ميدان گازي پارس جنوبي و جذب سرمايه گزاري هاي خارجي و داخلي، ايجاد پالايشگاه گاز و ميعانات گازي، ايجاد صنايع پتروشيمي وابسته به گاز، جذب صنايع وابسته به نفت و گاز، ايجاد پايانه هاي صدور ميعانات گازي، نفت و سولفور و مشتقات وابسته، LNG انجام خدمات مورد نياز صنايع نفت و گاز و… از عمده ترين اهداف و فعاليت هاي مورد نظر از تاسيس اين منطقه مي باشد.
نزديکي به مخزن گازي مشترک پارس جنوبي به عنوان يکي از بزرگترين مخازن گازي دنيا و نيز امکان صدور توليدات با هزينه اندک، به علت قرار داشتن منطقه در کرانه هاي خليج فارس، فاصله اندک (60 کيلومتر) با پالايشگاه گاز وليعصر(عج) کنگان جهت تامين نياز داخلي و صدور گاز به کشورهاي اروپايي از مزيت هاي اصلي منطقه مي باشد.
درجه حرارت سالانه هوا به طور متوسط 6 درجه سانتيگراد  و متوسط بارندگي 180 ميليمتر است.
فاصله هوايي منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس جنوبي با جزيره کيش 170، چابهار 850 و بندر امام 621 کيلومتر است. فاصله اين منطقه تا بندر عباس 570 و تا تهران 1200 کيلومتر مي باشد.

تعداد صفحه :135

قیمت : 4800 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     09128346577        info@payan20.ir

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  info@payan20.ir

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

شماره کارت :  6037997149778160 بانک ملی به نام محمد علی رودسرابی