پایان نامه بررسی اندازه¬های فاصله برای مجموعه¬های فازی شهودی و شهودی بازه¬ای مقدار

بررسی اندازه¬های فاصله برای مجموعه¬های فازی شهودی و شهودی بازه¬ای مقدار

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده

بررسی اندازه­های فاصله برای مجموعه­های فازی شهودی و شهودی بازه­ای مقدار

با معرفی منطق فازی مجموعه های بسیاری بر اساس این منطق معرفی گردید که از آن جمله می­توان مجموعه فازی شهودی و شهودی بازه­ای مقدار را نام برد. این مجموعه­ها نیازمند معرفی اندازه­های فاصله بر اساس شرایط آن مجموعه­ها هستند. تاکنون اندازه­های فاصله زیادی برای مجموعه­های فازی شهودی و شهودی بازه­ای مقدار معرفی شده است. ما در این پایانامه به بررسی این اندازه­های فاصله می­پردازیم. در انتها یک اندازه فاصله وزنی جدید مبتنی بر اندازه­های بررسی شده ارایه شده است. واژه­های کلیدی: اندازه فاصله، مجموعه فازی شهودی، مجموعه فازی شهودی بازه­ای مقدار، اندازه فاصله هامینگ، اندازه فاصله وزن دار و اندازه فاصله اقلیدسی.

ABSTACT 

A Study on Distantce Measures for Intuitionistic Fuzzy Sets and Interval- Valued Intuitionistic Fuzzy Sets

By introducing the fuzzy logic, Based on this logic was introduced many sets, Can be outlined intuitionistic fuzzy sets  and  interval-valued intuitionistic fuzzy sets. This sets need to introduce distance measure under the terms of those sets. So far many distance measure for intuitionistic fuzzy sets an interval- valued intuitionistic fuzzy is presented. In this thesis, we will study these distance measures. Finally, A new weighted distance has been presented based on the previous distances.

پیش گفتار

شاید به توان ادعا کرد تفکرفازی با شروع تفکر انسان همزاد است. یعنی بشر همواره کلمات و عباراتی را به کار گرفته است که مرزهای روشنی با هم نداشته­اند. برخلاف ابهامات از نوع احتمال که مرز میان وقایع آن به­وضوح مشخص است (مثلا: در پرتاب یک سکه، به هر حال نتیجه پرتاب یا شیر است یا خط، بین این دو ابهامی وجود ندارد) در ابهام نوع فازی مرزها درهم آمیخته است. این درهم آمیختگی برای مردم یک سهولت و برای شعرا یک موهبت است. مردم عادی به کمک آن انتقال مفاهیم و استدلال را کوتاه می­کنند و شعرا از آن به وجد می­آیند.

وقتی می­گوییم او جوان است، آزادی یک ارزش است و گرانی بیداد می­کند، در عین نادقیقی، مفاهیم قابل فهمی را منتقل کرده ایم. این که در عبارت “کوه­های سر به فلک کشیده، جنگل­های گسترده و دشت­های زیبا ” نمی­گوییم هر کدام دقیقا چند متر است یا چند درجه زیباست، به میزان بلندی، گستردگی و زیبایی آن­ها خدشه­ای وارد نکرده­ایم. به این دلیل به نظر می­رسد فازی بودن جزء زندگی ماست و باید آن را شناخت و نیز به طریقی سنجید و به کارگرفت. تئوری مجموعه­های فازی، نخستین بار به طور رسمی توسط پرفسور لطفی عسگرزاده در سال 1965  مطرح شد. او از فارغ التحصیلان سال 1320 هجری شمسی دانشکده فنی دانشگاه تهران بود. کلمه فازی در لغت­نامه معانی مختلفی همچون مبهم، ناآشکار، نادقیق وگنگ دارد. پیش قدمی ژاپنی­ها در به کارگیری منطق فازی در سیستم کنترل (از جمله در تجهیزات صنعتی، مترو، لوازم خانگی و غیره) نقش مهمی در جلب توجه جهانیان و به ویژه متخصصان و مهندسان غربی به کارآیی و اثر بخشی این تئوری داشت. اکنون کاربردهای آن در علوم مختلف اجتماعی، صنعتی، مدیریتی، پزشکی وغیره به شدت مورد توجه است. پس از معرفی منطق فازی، مجموعه­های بسیاری بر اساس این منطق معرفی گردید. مجموعه­های فازی، مجموعه­های فازی شهودی، مجموعه­های فازی بازه ای مقدار و… از  آن جمله­اند. برای هر مجموعه­ی معرفی شده، نیاز به معرفی اندازه­های فاصله مبتنی بر شرایط آن مجموعه کاری دور از انتظار نیست.

در نتیجه ما در این پایان نامه در نظر داریم تا برخی از اندازه­های فاصله را که تاکنون برای مجموعه­های مورد بحث بیان شده گرد آوری کنیم و سپس به مقایسه آنها می­پردازیم.

این پایان نامه مشتمل برسه فصل است. فصل اول شامل برخی تعاریف و مفاهیم اولیه فازی می­باشد. در فصل دوم و فصل سوم  بعضی از اندازه­های فاصله را به ترتیب برای مجموعه­های فازی شهودی و مجموعه­های فازی شهودی بازه­ای مقدار بیان می­­­­­­کنیم و با مثال­هایی کارایی آن­ها را نشان خواهیم داد.

براي دانلود متن كامل پايان نامه اينجا كليك كنيد