پایان نامه اسهال به دنبال مصرف آنتی بیوتیک و ناشی از کلستردیوم دیفیسیل از عوارض درمان با ترکیبات آنتی میکروبیال

عنوان پایان نامه:

اسهال به دنبال مصرف  آنتی بیوتیک و ناشی از کلستردیوم دیفیسیل از عوارض درمان با ترکیبات آنتی میکروبیال

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

فصل اول: مقدمه

1-1- بیان مسئله

اسهال به دنبال مصرف  آنتی بیوتیک و ناشی از کلستردیوم دیفیسیل از عوارض درمان با ترکیبات آنتی میکروبیال است و در بین حدود 25-5% از بیماران اتفاق می افتد.که در این بین کلستردیوم دیفیسیل  مسئول 25-15% از تمام موارد اسهال مرتبط با مصرف آنتی بیوتیک می باشد که اکثرا در بیماران سنین بالاتر و معمولا 2 هفته بعد از قطع درمان با آنتی بیوتیک اتفاق می افتد (1).

کلستریدیوم دیفیسیل یک باسیل گرم مثبت و بی هوازی و عامل ایجاد عفونت ناشی از آنتی بیوتیک(CDI) می باشد(2).

در حالی که بیماران بستری در بیمارستان به خصوص آنهایی که دریافت آنتی بیوتیک پروفیلاکتیک و درمانی دارند،در ریسک افزایش ابتلا به (CDI) هستند، (CDI)کسب شده در جامعه نیز در حال افزایش می باشد (2).

بررسی های آماری انجام شده،افزایش شیوع کلستردیوم دیفیسیل را در سالهای اخیر نشان می دهد.به گونه ای که در اواسط و اواخر دهه 1990 ،شیوع کلستردیوم دیفیسیل در بیمارسان های امریکا  40-30 مورد از هر 000/100 جمعیت گزارش شده که این مقدار در سال 2001 به 50 مورد و در سال 2005 به 84 موردافزایش داشته است (3 ).

اسهال یکی از شایعترین عوارض ناشی از درمان آنتی بیوتیکی است و کولیت یکی از جدی ترین این عوارض است.ولی در کل میزان بروز AAD) )در بیمارستانها از 2/3% تا 29% متغییر است (4).

کولیت ناشی از کلستردیوم دیفیسیل نیز نوعی عفونت بیمارستانی است که می تواند به صورت نشانه های  قابل درمان تا کولیت فولمینانت و کشنده تظاهر یابد(5).

بزرگسالان سنین بالای65 سال بیشترین گروه در معرض ابتلا به اسهال و علائم کولیت،  به دنبال مصرف آنتی بیوتیک هستند.(6).

در بین آنتی بیوتیک ها نیز به نظر میرسد انواع آنتی بیوتیک های وسیع الطیف  به ویژه کلیندامایسین، سفالوسپورین ها و فلئوروکینولونها،نقش موثرتری نسبت به سایر آنتی بیوتیک ها در این زمینه دارا باشند.(6).

روش معمول درمان اسهال ناشی از آنتی بیوتیک قطع مصرف آن است که سبب نقص دوره درمانی  میشود و در درمان بیماری زمینه ای اختلال به وجود میاورد.که در نهایت سبب افزایش طول مدت درمان و نیز هزینه های بستری میگردد.همچنین مطالعات نشان داده که این بیماران در ریسک بالاتر عفونتهای آینده و افزایش میزان مرگ و میر هستند.(6).

در طی سالهای اخیر نتایج فراوانی به نفع تاثیر مثبت پروبیوتیک در اختلالات گاسترو اینتستینال به دست آمده است که از آن جمله می توان به اسهال عفونی و اسهال ناشی از آنتی بیوتیک اشاره کرد (6).پروبیوتیک ها به عنوان میکروارگانیسم های زنده ای تعریف شده اند که در صورتی که در مقدار کافی تجویز شوند می توانند برای میزبان سودمند واقع گردند (12) .که از ان جمله می توان استرپتوکوکوس ترموفیلوس،گونه های انترکوک،گونه های ساکارومایسیز و گونه های متعددی از لاکتوباسیلوس و بیفید و باکتری ها اشاره کرد.

با توجه به افزایش شیوع (CDI )و نیز هزینه های درمانی ناشی از آن و سایر تاثیرات منفی آن برای سیستم بهداشتی و بیماران و از طرفی مصرف روزافزون آنتی بیوتیک در جامعه به صورت تجویزهای غلط و خارج از نسخه،بررسی و تحقیق در زمینه راههای پیشگیری از آن ،از جمله مصرف پروبیوتیک ها، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.که در این مطالعه به بررسی کارآیی  پروبیوتیک لاکتو باسیلوس و نقش آن در پیشگیری از بروز عفونت ناشی از کلستردیوم ( CDI ) واسهال ناشی از آنتی بیوتیک (AAD ) پرداخته شده است.

براي دانلود متن كامل پايان نامه اينجا كليك كنيد