دانلود پایان نامه رشته کامپیوتر با موضوع سامانه مدیریت آزمون آنلاین

متن کامل پایان نامه رشته : مهندسی کامپیوتر – نرم افزار

با عنوان : سامانه مدیریت آزمون آنلاین

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده فنی مهندسی

پایان نامه کارشناسی

مهندسی کامپیوتر – تکنولوژی نرم افزار

عنوان:

سامانه مدیریت آزمون آنلاین

 

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

چکیده

این مستند به مراحل مورد نیاز برای پیاده سازی یک سامانه مدیریت آزمون آنلاین از قبیل طراحی ، پیاده سازی و مستند سازی پرداخته است. سامانه مدیریت آزمون آنلاین سامانه ایست که مدیر سیستم با استفاده از سئوالاتی که قبلا در بانک سامانه ذخیره کرده است به ایجاد و برگزاری آزمون می پردازد و کاربر سامانه به راحتی، در هرکجا و در هر زمان می تواند از این سامانه استفاده نماید و در آزمون های ایجاد شده شرکت نماید. سامانه این قابلیت را دارد تا گزارش های کاملی از نمرات کاربران و نمرات کسب شده در امتحانات را ارائه نماید. در حد توان سعی شده است که مستند پیش رو ساده، کاربردی و قابل استفاده برای علاقه مندان به پیاده سازی اینگونه سامانه ها باشد.
مقدمه

طرح کردن سئوالات یک آزمون، چاپ کردن و تکثیر آنها به تعدا مورد نیاز، برگزاری آزمون به روش سنتی، تصحیح اوراق و اعلام نتایج مدت ها پس از برگزاری آزمون از مشکلات عمده اساتید، معلمین و مدرسین و حتی داوطلبان شرکت در آزمون است.

اما امروزه با عمومی تر شدن استفاده زا کامپیوترها، می توان انتظار داشت در مراکز برگزاری آزمون، تعداد قابل توجهی کامپیوتر، در دسترس باشد. حال، اگر بتوان با توجه به توانایی بالای کامپیوترها شرایطی فراهم کرد تا مشکلات مذکور، کمتر و در کل، سرعت برگزاری یک آزمون تا حد ممکن سریع تر شود، می توان از بسیاری از اضافه کاری ها جلوگیری به عمل آورد. سامانه مدیریت آزمون آنلاین پروژه ایست که با همین هدف طراحی و پیاده سازی شده است. انتظار می رود با فراگیر شدن سامانه مدیریت آزمون آنلاین و سیستم های مشابه:

1-  از هزینه های زیاد و گاهی بسیار زیاد چاپ و تکثیر اوراق امتحانی تا حد صفر کاسته شود.

2-  از مشکلات تکثیر سئوالاتٍ؛ از قبیل: اضافه تر یا کمتر بودن تعداد برگه ها نسبت به تعداد دواطلبان آزمون، ناخوانا بودن یا واضح نبودن سئوالات و تصاویر، محدودیت در استفاده از تصاویر متحرک، فیلم و غیره، انباشته شدن سئوالات تکثیر شده و … بسیار کاشته شود.

3-  فرایند تصحیح اوراق و اعلام نمرات در کسری از زمان صورت گیرد.

4-  اضطراب های داوطلبان آزمون در مدت زمان بین شرکت در آزمون و اعلام نتایج به شدت کاهش یابد.

5-  تاثیر اشتباهات معمول انسانی در زمان تصحیح اوراق، از بین برود.

6-  برگزاری آزمون های آزمایشی برای سنجش سطح علمی داوطلبان به یک امر بسیار آسان تبدیل شده و با برگزاری مداوم آنها، بر سطح آمادگی داوطلبان افزوده شود.

7-  داوطلب با محیطی دوست داشتنی و کاربر پسند در حین آزمون روبرو باشد که مهم ترین مزیت آن کاهش اضطراب وی در حین آزمون خواهد بود.

8-  حضور کاربر در مراحل برگزاری آزمون الزامی نباشد.

9-  امکان تهیه سریع و خودکار آمار های بسیار جزئی از نحوه ی پاسخگویی داوطلبان تنها با چند کلیک فراهم باشد.

و ده ها مزیت دیگر عاید استفاده کنندگان از این نوع سامانه ها شود.

آشنایی با روند انجام پروژه

این پروژه به منظور ایجاد راهکاری ساده تر و پویا تر برای برگزاری آزمون ها به صورت آنلاین و با هدف اصلی پیشرفت کشور مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است.

در این بخش به بررسی کلی سیستم مورد نظر و مراحل پیاده سازی سیستم پرداخته و توضیحی مختصر از تجزیه وتحلیل صورت گرفته و مکانیزم آن بیان خواهد شد.

سامانه مدیریت آزمون آنلاین که تحت وب می باشد، در تولید آن از زبان های ASP.NET و C# تحت چارچوب دات نت نسخه 3.5 (.NET Framework 3.5) و همچنین بانک اطلاعاتی اس کیو ال سرور 2008 مایکروسافت و کنترل های وب تلریک استفاده شده است.

کار اجرایی این پروژه از اوایل اسفند 89 و با مطالعات زبان برنامه نویسی تحت وب ASP.net و زبان برنامه نویسی سی شارپ آغاز شد و مدت یک ماه برای مطالعات وقت گذاشته شد. پس از آن بررسی سامانه های موجود مد نظر قرار گرفت که شرح مختصری از آن در ذیل خواهد آمد.

سامانه های بررسی شده:

TcExam

سامانه ای ایتالیایی که دارای توانایی ها و ویژگی های مناسبی می باشد. این سامانه تقریبا بیشتر ویژگی های مورد نیاز را برطرف خواهد نمود. اما واسط کاربری این سامانه به خوبی طراحی نشده است و استفاده از آن با پیچیدگی هایی همراه است. هرچند که این سامانه متن باز بوده و مستندات آن در دسترس می باشد اما توسعه و بومی سازی آن با موانعی روبرو خواهد بود. این سامانه امکان تعیین سئوالات تک گزینه ای، چند گزینه ای، ترتیبی و تشریحی را دارد که یکی از ویژگی های برجسته ی این سامانه به حساب می آید.

تستا

تستا سامانه ای ایرانی و بومی می باشد که به رقم سادگی در استفاده و رابط کاربری زیبا دارای توان عملیاتی بالایی نبوده و همچنین پاسخگوی نیاز ها نخواهد بود. این سامانه دارای بانک سئوالات نبوده و تنها آزمون ساز می باشد و سئوالات درج شده در یک آزمون قابل استفاده مجدد نبوده و برای هر آزمون باید سئوالات را وارد سامانه کرد و سامانه از سئوالات موجود برای هر درس به صورت رندوم به تعداد سئوالات تعیین شده برای آزمون سئوالاتی را انتخاب و به کاربر نمایش خواهد داد. از دیگر معایب این سامانه عدم پشتیبانی از سئوالات چند انتخابی می باشد. یکی از مزایای این سامانه ثبت پاسخ سئوالات به کمک تکنولوژی آژاکس و بدون بازسازی صفحه می باشد.
پس از بررسی این سامانه ها نقاط قوت و ضعف هریک استخراج گردید تا در طراحی سامانه جدید مد نظر قرار گیرد. البته سامانه های موجود به زبان PHP برنامه نویسی شده بودند لذا از لحاظ ساختار برنامه نویسی مورد بررسی قرار نگرفتند. پس از کسب اطلاعات مراحل تهیه سند چشم انداز و مستندات پیش از پیاده سازی سامانه آغاز گردید. که مستندات ایجاد شده در فصل های آتی ارائه خواهد شد.

بعد از اتمام فعالیت های مطاعاتی و مستند سازی کار پیاده سازی سامانه آغاز گردید اما با پیشرفت پروژه کم کم نیاز به کنترل های قوی و زیبا احساس شد و پس از بررسی های انجام شده کنترل های شرکت تلریک به عنوان بهترین کنترل های مورد نیاز برای پیاده سازی سامانه انتخاب گردید. استفاده از این کنترل ها در ابتدای امر آسان نبود و نیازمند مطالعات زیادی بود که پس صرف وقت زیاد آشنایی نسبی با این کنترل ها بدست آمد و در پروژه از آنها استفاده شد. برای پیاده سازی سامانه ابتدا با توجه به فرضیات ساختار کلی جداول بانک اطلاعاتی طراحی گردید و سپس با پیشرفت پیاده سازی صفحات و آشکار شدن بعضی از نیاز ها ساختار جداول اصلاح گردید. با توجه به موانع پیش روی پیاده سازی سامانه سرعت پیاده سازی سامانه با افت خیزهایی در طول زمان انجام پروژه روبرو بود که نهایتا در شهریور ماه 90 کار پیاده سازی پروژه به پایان رسید.

در طول اجرای پروژه سعی شد تا حد امکان واسط کاربری سامانه ساده ، قابل فهم و کاربر پسند باشد و همچنین سامانه حداکثر سرعت در اجرای در خواست ها را دارا باشد.

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه :80

قیمت : 4800 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     09128346577        info@payan20.ir

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  info@payan20.ir

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

شماره کارت :  6037997149778160 بانک ملی به نام محمد علی رودسرابی