دانلود پایان نامه کارشناسی رشته شیمی با موضوع کاتالیست Y/Pt -Al2O3

متن کامل پایان نامه

با عنوان : کاتالیست    Y/Pt -Al2O3

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده فنی مهندسی

پایان نامه کارشناسی

مهندسی شیمی – طراحی فرآیند صنایع نفت.

عنوان :
کاتالیست   Y/Pt -a-Al2O3

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

چکیده

کاتالیست‏ها یک نقش کلیدی در صنایع دارند. یک وظیفه اصلی کاتالیست ، افزایش سرعت و درجه ، یک واکنش بدون مصرف شدن آن می‏باشد. در واقع کاتالیست‏ها اثربخشی و بهره‏وری را در انجام واکنش‏های شیمیائی افزایش می‏دهند ، که این موضوع در واقع سودآوری را افزایش می‏دهد.

کاتالیست‏های جامد ترکیبی از فلزات یا اکسیدهای فلزی هستند ، و ذرات فلز محدوده سطوح گسترده فلزی را روی سطح بستر ایجاد می‏کند. در واقع هدف تشکیل ذرات کوچک فلز در محدوده سطوح گسترده می‏باشد ، چون واکنش‏ها روی سطوح اتفاق می‏افتد ، و هدف اصلی از مهیا کردن ( preparation ) کاتالیست اشباع‏سازی است.

زمانی‏که فلز به اکسید متصل می‏شود ، اشباع‏سازی رخ می‏دهد. برای دستیابی به این مرحله ، یک نمک از اکسید فلز مربوطه محلول در آب با تشکیل هیدروکسید ، تهیه و در بستر کاتالیست پر می‏شود. این هیدروکسیدها قادر به پروتون‏گیری و پروتون‏دهی هستند و در میزان اتصال فلز به اکسید تعیین کننده است.

در هنگام تهیه کاتالیست در نتیجه انتقال پروتون مابین مایع و سطح کاتالیست موجود و تغییر PH ، تجربیات مهمی بدست آمده است.

بعد از رخ دادن جذب ، قدم دیگر ممکن است به ایجاد یک کاتالیست ایده‏آل هدایت شود.

دیباچه

با صنعتی شدن جوامع و نیاز روز افزون آن‏ها به محصولات با کاربرد‏های متنوع و رشد تکنولوژی ، باعث گردیده که محققین در ایجاد نیازهای بازار و مواد موجود در طبیعت تعادل برقرار نمایند و راه‏هایی کشف نمایند تا مواد طبیعی به مواد مورد مصرف و نیاز جوامع تبدیل گردد.

یکی از مواد اولیه و طبیعی بسیار مهم در زندگی امروزی بشر ، هیدروکربن‏های نفتی هستند ، که از اعماق زمین استخراج می‏گردند و بسته به شرایط ایجاد اولیه و مخازن مربوطه خواص شیمیایی و فیزیکی خاص خود را دارد و در حال حاضر منبع اصلی انرژی و صنعتی در کل جهان شناخته شده و هر روز در رابطه با استفاده بهینه از آن و تولید محصولات مورد نیاز تحقیق و پژوهش انجام می‏پذیرد.

یکی از مواد موجود در نفت خام ، نفتا می‏باشد که در تقطیر اولیه نفت خام از قسمت های بالایی برج خارج می‏گردد. این ماده مجموعه ای از هیدروکربن‏ها با تعداد میانگین 8 کربن می‏باشد و به علت وجود ناخالصی و نوع ترکیب شیمیایی آن دارای عدد اکتان بالایی نمی‏باشد و لذا مستقیماً قابل استفاده به صورت بنزین نمی‏باشد. لذا این ماده را در واحد‏های ری‏فرمینگ و با تبدیل کاتالیستی تبدیل به محصول مورد نیاز بازار می‏نمایند.

در این واحدها ابتدا ناخالصی‏هایی از قبیل گوگرد و بعضی فلزات و غیره را جدا نموده و سپس در مجاورت کاتالیست آلومینیم روی پایه پلاتین با درجه حرارت و فشار مناسب تغییر آرایش می‏دهند و محصولی با اکتان بالا تولید می‏نمایند. در این بررسی ابتدا اطلاعاتی کلی راجع به نفتا و مشخصات فیزیکی و شیمیایی آن نموده و سپس در رابطه با کاتالیست ‏، ترکیب هیدروکربنی ، انواع آن و نحوه عمل آن مواردی را مطرح می‏نماییم ، سپس در رابطه با تکنولوژی و کاربردهای کاتالیست مطالبی را عنوان می‏نماییم .

کاتالیست‏ها یک نقش کلیدی در صنایع بازی می‏کنند و آن بدین علت است که تهیه نمودن کاتالیست ، نقش زیادی در پژوهش‏های کاتالیستی در سال‏های گذشته بازی کرده است.

مهمترین روش ، عملکرد مهیاسازی ( preparation ) کاتالیست اشباع‏سازی آن بوده که تمرکز آن روی اولین قدم‏های مهیا‏سازی کاتالیست‏ها است. در این مرحله یک فلز در اتصال با یک اکسید با محوطه سطحی گسترده به منظور ایجاد اجزاء ریز فلزی در یک محدوده سطحی وسیع و قابل انطباق با فلز می باشد.

اولین مرحله ، تعیین نقطه صفر بارگذاری ( PZC ) اکسید است. PZC یک PH است که بار خالص سطح اکسید ، صفر است. در محلول هنگامیکه PH بیشتر از PZC هست ، سطح اکسید دارای بار منفی شده و از پروتون خالی می‏شود.

وقتی PH کمتر از PZCاست ، سطح دارای بار مثبت شده و پروتون دریافت کرده است. لذا اکسیدها که در محلول قرار گرفته‏اند با PH بالاتر از PZC ، کاتیون‏ها را جذب نموده و اکسیدهائی که در اتصال با محلول با PH کمتر از PZCقرار دارند ، آنیون‏ها را جذب می‏نمایند. مدل زیر می‏تواند توضیحات فوق را نشان می‏دهد.

آنالیز ساختار نفتا و ری‏فرمیت

توسط یک اصلاح کاتالیکی نفتا به ری‏فرمیت تبدیل می‏شود. این فرآیند شامل تغلیظ هیدروکربن‏های دارای اکتان پایین در نفتا به ترکیبات با ارزش‏تری مثل بنزین با اکتان بالا می‏باشد ، که البته بدون تغییر در نقطه جوش می‏باشد. نفتا و ری‏فرمیت مخلوطی از ترکیبات پیچیده‏ای از پارافین ، نفتن و آروماتیک‏های کربنی می‏باشد. ضمن آن ‏که نفتای حاصل از کراکینگ حرارتی یا کاتالیکی شامل الفین‏ها هم می‏شود. بسته به این‏که نفتا از چه منابعی تهیه شده ‏باشد ، دارای مقداری ترکیبات اضافی شامل سولفور و نیتروژن می‏باشد. این عناصر روی عملکرد کاتالیست و البته روی فلز استفاده شده روی کاتالیست تأثیر‏گذاری منفی دارد. لذا باید تا حد امکان حذف شوند و یا غلظتشان کاهش یابد. ساختار هیدروکربن و همچنین غلظت عناصر اضافی موجود ، تعیین‏کننده کیفیت محصول است ، چه در اصلاح خوراک ذخیره شده و چه در ترکیبات مخلوط بنزین ‏باشد.

بنابراین لزوم استفاده از کاتالیست و البته نوع کاتالیست به شیمی نفتا و ری‏فرمیت بستگی دارد. پس جهت تولید کاتالیست باید خصایص محصول و خوراک مورد بررسی قرار گیرد.

توضیحاتی در مورد نفتا

هیدروکربن ها بیشترین مقدار نفت خام را تشکیل می‏دهند که این مقدار در حدود بالای 97% می‏باشد ، که شامل پارافین‏ها ، نفتن‏ها ، آروماتیک‏ها و یا ساختارهایی از مولکول های سبک گازی ( ) تا ترکیبات سنگینی همچون واکس‏ها و آسفالتن‏ها می‏باشند. البته به طور طبیعی ترکیبات دیگری همچون ، سولفور ، آب ، نمک و همین‏طور مقداری از فلزاتی از قبیل وانادیم ، نیکل و سدیم است.

تعداد صفحه :65

قیمت : 4800 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     09128346577        info@payan20.ir

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  info@payan20.ir

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

شماره کارت :  6037997149778160 بانک ملی به نام محمد علی رودسرابی