دانلود پایان نامه رشته مکانیک با موضوع مبدل های حرارتی شیشه ای وکاربرد آن در صنایع مختلف

متن کامل پایان نامه رشته :  مکانیک

با عنوان :  مبدل های حرارتی شیشه ای  وکاربرد آن در صنایع مختلف

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

رشته مکانیک 

عنوان :

مبدل های حرارتی شیشه ای  وکاربرد آن در صنایع مختلف

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

تعريف مبدل حرارتی :

دستگاهی است که بوسيله آن انتقال حرارت انجام گرفته و بين دو سيال تبادل گرما ايجاد می نمايد . بعبارت ديگر مبدلهای حرارتی دسته ای از دستگاههای انتقال حرارت هستند که در آنها حرارت بين دو سيال در دو قسمت مختلف پروسس مبادله می شود . با توجه به اينکه آب خنک و بخار آب جزء عوامل اصلی پروسس محسوب نمی شوند و بعنوان سرويس دهنده ( Utilities ) تلقی می گردند ، آن دسته از دستگاههای انتقال حرارت که در آنها بخار آب و آب خنک بعنوان عوامل گرم کننده و خنک کننده بکار گرفته می شوند جزء مبدلهای حرارتی محسوب نمی شوند . ساير دستگاههای انتقال حرارت عبارتند از : گرم کننده ها ( Heaters ) ، خنک کننده ها ( Coolers ) ، چگالنده ها ( Condensers ) ، تغليظ کننده ها ( Evaporators ) ، تبخيرکننده ها ( Vaporizers ) ، ريبويلرها ( Reboilers ) ، کوره ها ( Furnaces ) و برجهای خنک کن ( Cooling Towers ) . در اين ميان تنها برجهای خنک کن ، دو سيال را که عمل انتقال حرارت بين آنها صورت می گيرد بطور مستقيم در تماس می گذارد و بهمين علت است که دو عمل انتقال حرارت و انتقال جرم بطور همزمان بين دو سيال ( هوا و آب ) انجام می گيرد . در ساير دستگاههای انتقال حرارت تماس بين دو سيال غيرمستقيم است . ديده می شود که در تمام مطالب بالا صحبت از مبادله حرارت در يک دستگاه انتقال حرارت می باشد بدين معنا که حرارت در اين دستگاهها بهيچ وجه تبديل نشده بلکه مبادله می شود .

چکیده:

مبدل حرارتی شیشه ای نیز بدلی میباشد که یکی از اجزای اصلی آن (پوسته یا لوله یا هردوی آنها)از جنس شیشه میباشد البته این شیشه خود از جنس بروسیلکات  ساخته شده استتا بتواند در مقابل گرما مقاومت نشان دهد.شیشه های بروسیلکاتی دارای پنج  رصد اسید بوریک هستند که در مقابل گرمای زیاد مقاوم می باشد. اگرچه این نوع شیشه در برابر اسید هیدروفلوئوریک محلول غلیظ وگرم فسفریک اسید ومحلول های آلکالین با PH بالای یازده مقاومتی ندارد ولی در برابر حمله های شیمیایی دیگر سیالات بسیار مقاوم میباشند.

قطرهای استاندارد برای لوله های شیشه ای عبارتند از:305 و229و152و75 میلی متر که در بیشترین  فشارعملیاتی به ترتیب0.76و1.03و1.38و3.45 بار نسبی کارایی دارند.                                                                                       

 مقدمه:

هرنوع مبدلی که بجای فلز از شیشه برای قسمت های مختلف (پوسته ولوله)استفاده میشوداعم از مبدل پوسته ولوله ای ودولوله ای وسریزه ایو… را مبدل شیشه ای میگویند.مبدل های شیشه ای از شیشه هایی با کیفیت بالا واکثرا از جنس بدوسیلکات ساخته می شوند و محصولات آنها بسیار کرآمد بوده وخصوصیات قابل توجهی  در کاربرهای آزمایشگاهی دارند.عمرطولانی تجهیز وسطح صاف وغیر قابل خورده شدن وانبساط گرمایی بالا وغیر قابل اشتعال بودن وهمچنین قابل استفاده بودن این مبدل برای سیالات گازی وهوا ومایعات از جمله مزایای مبدل های شیشه ای محسوب میشوند.این مبدل ها محدوده دمایی وفشاری محدود دارند ودر هر شرایط عملیاتی جواب گو نیستند.ضریب شکست شیشه ها مابین1.65و1.57 بوده که برای فرایندهای شیمیایی بسیار مناسب می باشند.

چگونگی پیدایش مبدل های حرارتی شیشه ای در صنعت:

روزانه شما بسیاری از مردم را می بینید که به منظور ذخیره سازی و صرفه جویی در هزینة گاز خود برای گرم کردن خانه هاشان از شومینه استفاده میکنند.

و تا زمانی که ما به یاد داریم ، استفاده از شومینه ، به منظور گرم کردن خانه یک راه حل منطقی و امن و اطمینان بخش است ، اما مشکلی که این راه حل داشت این بود که بیشتر افراد این ادعا را می کردند که هوای اتاق سردتر از حد نرمال میشود و تنها راه برای گرم شدن این است که بطور مداوم چند دقیقه ای جلوی شومینه بنیشنند.

سؤال اینجاست که چگونه می توانیم ، هوای سرتاسر خانه را به وسیلة شومینه با در نظر گرفتن هزینه های گاز و …. گرم کنیم ؟ در واقع این افراد به این نتیجه رسیدند که اگر تعدادی چوب جمع کنند و در خانه بگذارند و آن را آتش بزنند گرم تر از حالتی است که از شومینه استفاده کنند.

در واقع جواب این سؤال به طور هم زمان هم ساده است و هم پیچیده . در واقع بیشتر ما در زندگی وقتی از شومینه استفاده می کنیم ، که دریچة آن را باز می کنیم ، به این ترتیب دریچة شومینه در تماس با سطح آزاد هوای بیرون قرار می گیرد.

وقتی که دریچة شومینه باز می شود ، مقداری از هوای بیرون وارد محیط خانه شده و در نتیجه گرمای حاصل از شومینه صرف گرم شدن و گرم سازی هوای بیرون که سرد است می شود و در نتیجه مخلوطی از هوای گرم و هوای سرد وارد خانه شده و در نتیجه، تصور می کنیم که شومینه، گرمای مورد نیاز برای گرم کردن خانه را تأمین نمی کند.

در نتیجه ، تصمیم گرفته شد که برای رفع این مشکل از شومینه مبدل حرارتی استفاده شود. این شومینة مبدل حرارتی دارای مجموعه ای از درهای شیشه ای است که از ورود هوای سرد به خانه جلوگیری میکند، در واقع باعث می شود که هوای سرد وارد شده به خانه توسط فرد گرم شود و سپس هوای گرم حاصله از مبدل شیشه ای به همراه گرمای حاصله از شومینه وارد محیط خانه می شود و خانه را گرم تر میکند.

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه :79

قیمت : 4800 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     09128346577        info@payan20.ir

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  info@payan20.ir

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

شماره کارت :  6037997149778160 بانک ملی به نام محمد علی رودسرابی