دانلود پایان نامه رشته مهندسی معماری با موضوع مرکز خرید شیوا

متن کامل پایان نامه رشته :  مهندسی معماری

با عنوان : مرکز خرید شیوا

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده فنی مهندسی
پایان نامه کارشناسی

مهندسی تکنولوژی معماری
عنوان:

مرکز خرید شیوا

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

چکیده

 شهرهای بزرگ کشورهای جهان دارای دو نوع طرح و نقشه هستند. نوع اول شهرهایی که از قبل برای توسعه آنها پیش‏بینی شده و به صورت شطرنجی و چند قطبی توسعه یافته‏اند و هر منطقه آن به لحاظ داشتن امکانات مورد نیاز از قبیل مراکز تجاری، اداری، خدماتی و…. خودکفا هستند. نوع دوم شهرهایی که دارای یک هسته مرکزی بوده و دارای قطبی به نام بازار می‏باشند، ادارات و وزاتخانه‏ها در نزدیکی و حواشی آن بنا شده و اکثر خیابان‏های مادر منتهی به آن مرکز شده و جمع و توزیع جمعیت به آن محور انجام می‏گیرد واین امر باعث بروز مشکلات فراوانی از جمله ترافیک و تراکم خودروها و پیامدهای ناشی از آن از قبیل آلودگی هوا و …. شده است.

شهرهای تک قطبی همراه با توسعه خود به دلیل عدم برنامه‏ریزی مناسب وجامع با مشکلات فراوانی مواجه هستندکه روز به روز بر آنها افزوده می‏شود. با توجه به اینکه این شهرها، نقاط استراتژیک در سطح کشور می‏باشند، مشکلات خود را بر مردم کل کشور که به نوعی برای انجام کارهای خود به این شهرها مراجعه می‏نمایند تحمیل می‏کنند. اکثر اقشار مردم بنا به ضرورت‏هایی می‏بایست به این مراکز اقتصادی، سیاسی و اجتماعی مراجعه نموده و با صرف هزینه و وقت زیاد وتحمل خستگی به رفع مشکلات و انجام کارهای خود بپردازند.

مراجعه و حضور ساکنین شهرهای دور و نزدیک در اینگونه شهرها عامل تشدید بحران‏های داخلی شده و همچنان بر مشکلات آنها می‏افزاید، آمار و محاسبات را غیر واقعی و همراه با خطاهای فاحش مواجه می‏نماید. در آمارگیری این شهرها بین آنچه به عنوان آمار رسمی منتشر می‏شود با آنچه که در واقع وجود دارد اختلاف قابل توجه‏ای به چشم می‏خورد.

توسعه‏ شهر تهران در طول یکصد سال گذشته و خصوصا در دهه‏های اخیر وایجاد تحولات و دگرگونی‏های ساختاری در اقتصاد کشور، تهران را با آنچنان ابعاد گسترده‏ای مواجه ساخته که اینک در سطح بزرگترین شهرها و مراکز سیاسی و اقتصادی جهان قرار گرفته است. ابعاد شهر تهران که روزی در محدوده‏ مرکزی و جنوبی شهر بوده به حدی توسعه یافته که با گذشته خود غیر قابل مقایسه شده است، توسعه در سطح و ارتفاع و ایجاد برجهای مسکونی و اداری و مجموعه‏های آپارتمانی و احداث دکان‏ها و پاساژهایی در کنار خیابان به عنوان مراکز تجاری همچنان به تراکم و وسعت شهر می‏افزاید.

توسعه‏ی بدون برنامه باعث شده که شهری با بافت ناهمگن و نابسامان و بدون امکانات کافی برای رفع نیازهای ساکنین مناطق مختلف آن ایجاد شود و بسیاری از مشکلات شهری از جمله تراکم و عدم توزیع مناسب کالا و دسترسی لازم، ناشی از گسترش بی‏رویه بوجود آید.

آنچه به عنوان ساخت و سازهای تجاری در شهر مطرح است با توجه به پراکندگی آنها و در نظر نگرفتن برنامه‏ریزی جامع برای ایجاد مجموعه‏هایی در ابعاد مکان شهری و در مقیاس تهران بزرگ، همچنان مرکزیت شهر را به عنوان منشاء اصلی فعالیت‏های تجاری و اداری حفظ کرده و بر اهمیت آن تاکید می‏نماید.

در پیش‏بینی فضاهای تجاری-اداری برای ارائه‏ی خدمات بهتر به اقشار جامعه بایستی سعی نمود کلیه‏ی مسایل و مشکلات شهری را با ارایه‏ی پیشنهادات و راه‏حل‏های بهینه به نتایج مطلوبی رساند. در این راستا می‏توان مراکز تجاری را در مجموعه‏ای جمع آوری نمود که به عنوان عناصر شاخص شهرسازی و معماری مطرح شوند و مسایل جنبی آنها از جمله مکانیابی و دسترسی به شریان‏های ارتباطی در اینگونه مجموعه‏ها به عنوان عامل مهم و تعیین کننده در ساختار شهر می‏تواند یک روش اجرایی برای ساماندهی شهری باشد و مشکلات عدیده‏ی ارایه‏ی خدمات را برطرف نماید.

ایجاد مراکز تجاری با یک برنامه‏ریزی حساب شده، در امر تجارت صحیح (توزیع سریع، کالایابی سهل) به اقتصاد شهر کمک می‏نماید. مشکلات توقف ناشی از تراکم عبور و مرور به راه‏حل‏های ضد و نقیض منجر می‏شود. ولی این راه‏حل‏ها دیگر جوابگوی احتیاجات یک شهر در مراحل تکامل کنونی‏اش نمی‏باشد. از طرفی این شرایط اثرات نامساعدی بر روی توسعه و در آمد واقعی می‏گذارد. مثلا تجهیزات زیاد در سطح محدود، فن بهره‏برداری و عدم امکان توقف در محل مورد نظر و عبور آزاد در مراکز داد و ستد به ایجاد شلوغی و راه‏بندان‏های بی‏حاصل در قلب شهر منجر می‏گردد. پس در زیر فشار دو جانبه، یک مساله‏ی لاینحل شهرسازی و ضروریات جدید زندگی، به مفهوم مرکز تجارتی جدید دست می‏یابیم.

امید است با استفاده از این مطالعات و اجرای این مرکز تجاری در این منطقه از تهران بتوان بخشی از رفت و آمدهای غیر ضروری در تهران را کاهش داد و با ایجاد مراکز منطقه‏ای و سازماندهی فعالیت‏های اقتصادی و اجتماعی محدوده‏های مختلف را سامان بخشید.

تهران در گذرگاه تاریخ

شهر تهران که امروزه از نظر گسترش و فزونی جمعیت در ردیف شهرهای بزرگ جهان قرار دارد از نظر پیشینه تاریخی ودر مقایسه با شهرهای کهنسال ایران زمین شهری نوساز و جوان است. کهنترین سند تاریخی که در آن از شهر تهران نام برده شده کتاب “تاریخ بغداد” است. خطیب بغدادی در شرح حال محمد بن عماد، محدث نامورسده‏ی سوم هجری او را ابوعبدالله حافظ تهرانی رازی می‏خواند. بدین‏سان پیداست که در آن زمان تهران دهی از دههای ری به شمار می‏رفته که نام آنرا با نام ری همراه آورده است. پیشتر از آن نام تهران را در هیچ یک از اسناد و مدارک کتیب موجود، نمی‏یابیم و از آن پس نیز تنها در منابعی انگشت شمار به تهران -آن هم به سبب محصولات کشاورزی به ویژه انار آن- بر می‏خوریم.

ویرانی ری، بر اثر جنگ‏های فرقه‏ای در سده‏ی ششم و حمله خانمان‏سوز‏ مغول در سال 617ه.ق بدان شهر سبب آبادانی و افزایش جمعیت تهران شد تا آنکه این روستای سرسبز در نیمه دوم سده‏ی دهم هجری مورد توجه شاه طهماسب صفوی قرار گرفت و او دستور داد تا به سال 961ه.ق بارویی بر گرد آن کشیدند. از این زمان تهران چهره‏ی شهر به خود گرفت و روز به روز رو به گسترش نهاد. دور باروی شاه طهماسب در حدود شش هزار گام بود و یکصدو چهارده برج و چهار دروازه داشت که عبارت بودند از:

  • دروازه حضرت عبدالعظیم
  • دروازه دولاب
  • دروازه شمیران
  • دروازه قزوین

به سال 998 چنارستانی در تهران ایجاد شد که بعدها به ارگ تبدیل شد. پیترو دلاواله جهانگرد ایتالیایی که در سال‏های 1026 تا 1033 ه.ق در ایران بود تهران را شهر چنار نامیده است و می‏نویسد اگر دو مرد دست به دست هم دهند، باز هم نمی‏توانند چنارهای تهران را بغل گیرند.

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه :138
قیمت : 4800 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     09128346577        info@payan20.ir

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  info@payan20.ir

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

شماره کارت :  6037997149778160 بانک ملی به نام محمد علی رودسرابی