دانلود پایان نامه رشته مهندسی برق با موضوع مقدمه‌اي بر سيستمهاي SCADA

دانلود پایان نامه

متن کامل پایان نامه

با عنوان : مقدمه‌اي بر سيستمهاي  SCADA

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

پايان نامه براي اخذ درجه

کارشناسي در رشته مهندسي برق

گرايش قدرت

عنوان پايان نامه:

مقدمه‌اي بر سيستمهاي SCADA

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

چكيده

کنترل نظارتي و فراگيري اطلاعات (SCADA) تکنولوژيي براي جمع آوري اطلاعات از يک يا چند تجهيزات خيلي دور و براي فرستادن دستورات کنترلي محدودي براي آن تجهيزات مي باشد. در سيستم SCADA، لازم نيست که اپراتور در محلهاي دور بماند و يا به صورت تکراري به آنجا سر بزند در مواقعي که تجهيزات آن محل بطور عادي کار مي کنند. يک سيستم SCADA امکان ايجاد تغييرات روي کنترل کننده هاي فرايند دور به منظور باز و بسته کردن شيرها، نشان دادن آلارمهاي خطر، و جمع کردن اطلاعات اندازه گيري از يک مکان مرکزي نسبت به يک فرايند توزيع شده و وسيع مانند ميدان گازي يا نفت، سيستم خطوط لوله، يا سيستم توليد هيدروالکتريکي توسط اپراتور را ممکن مي سازد. تکنولوژي SCADA به بهترين شکل براي فرايندهايي که در نواحي بزرگ پخش شده اند و بطور نسبي جهت کنترل کردن و نمايش دادن ساده هستند و نياز به مداخله تکراري و منظم و يا سريع دارند مورد استفاده قرار مي گيرد. اجزاي اصلي SCADA عبارتند از: واحد پايانه اي اصلي (MTU)، واحد پابانه اي راه دور (RTU)، واسطه ارتباطاتي.

كلمات كليدي: SCADA، MTU، RTU، داده، جمع آوري، اتوماسيون، کنترل.

مقدمه

     تمامي شرکتهاي صنعتي هرکدام به نوعي با موضوع اتوماسيون درگير هستند و پيشرفت علوم در اين زمينه باعث ايجاد تغييرات عظيمي در صنايع مختلف گرديده و باعث شده است تا سيستمهاي سنتي جاي خود را به سيستمهاي مدرن و اتوماتيکي بدهند. به اين دليل، ضروري است تا ما هم از اين تکنولوژيها در جهت پيشبرد اهداف خويش سود جوييم. چرا که، سيستمهاي سنتي علاوه بر اينکه هزينه ساخت و نگهداري بالايي دارند قابليت اطمينان آنها هم بدليل عوامل مختلف پائين است؛ ولي در سيستمهاي مدرن چون بر مبناي کامپيوتر عمل مي کنند، هم هزينه نصب و نگهداري به طور چشمگيري کاهش يافته و هم اينکه قابليت اطمينان و دقت عمل اين سيستمها به شدت بالا رفته است به طوريکه در صنايع، استفاده از اين سيستمها ضرورتي اجتناب ناپذير مي باشد. همانطوريکه مي دانيم اتوماسيون صنعتي بحثي گسترده بوده و انواع مختلفي دارد که هر کدام از آنها نياز به مطالعات وسيعتري دارند.

       سيستم SCADA يکي از اين سيستمهاست که با ظهور خود تاکنون، کمک زيادي در زمينه جمع آوري اطلاعات و کنترل سيستمها براي صنعت داشته است. در کشور ما نيز مطالعاتي در اين زمينه صورت گرفته و در تعدادي از صنايع مانند صنايع پتروشيمي، صنعت نفت، و حتي در مواردي در سيستمهاي توزيع انرژي الکتريکي، از اين سيستم استفاده شده است اما اين استفاده ها بصورت محدودي انجام گرفته و لازم است تا بيشتر از اينها به اين موضوع پرداخته شود تا اينکه بهره بيشتري از اين تکنولوژي نو و مدرن نصيب شود.

       با توجه به اينکه منابع فارسي کمي راجع به اين سيستمها وجود دارد و با توجه نيازهاي فوق و همچنين علاقمندي خويش به موضوع اتوماسيون صنعتي، بر آن شديم تا پروژه پايان نامه کارشناسي خود را به اين موضوع اختصاص دهيم تا شايد بتوانيم کمکي هرچند اندک به دانشجويان و محققان و کليه کساني که دوست دارند در اين زمينه ها فعاليت کنند داشته باشيم.

1-2 مراحل رشد سيستم SCADA

       در يادگيري يک موضوع جديد، معمولاً آشنا بودن با حداقل مقدار کوچکي از تاريخچه آن، مفيد واقع مي شود. اين آشنايي ما را قادر مي سازد تا اطلاعات جديدي را در آن زمينه بدانيم و مراحل پيشرفت آن را در طول زمان متوجه شويم.

       در اوايل دهه دوم _ سوم قرن بيستم، توسعه مهندسي هواپيما و موشکها و همچنين رسيدگي به پارامترهاي هوايي و جغرافيايي ديگر، مخصوصاً در جاهايي که رفتن به آنجا براي افراد يا مشکل بود يا غير ممکن، مورد نياز واقع شد و نمونه هاي ساده اطلاعات از تجهيزات واقع در اين مکانها جمع آوري مي شد. براي مثال، در روزهاي اوليه ساخت هواپيماي آزمايشي، فضايي براي خلبان وجود داشت بدون آنکه اتاق کوچک اضافي براي مهندسين تست کننده و طراح جهت قرار گرفتن در اين وسيله نقليه در موقع پرواز و بررسي كردن هزاران سنسور که براي سنجيدن فشارها و کششها روي بدنه هواپيما و موتور نصب مي شد موجود باشد. بطور مشابه، موشکهاي اوليه حتي اتاقي براي خلبان هم نداشتند.

       زماني که تکنولوژي پيش بيني شرايط آب و هوايي براي اولين بار بکار گرفته شد دانشمندان دريافتند که حجم بزرگي از اطلاعات براي پيش بيني هاي دقيق لازم است. اما فقط مقدار خيلي کمي از اين اطلاعات در جايي که عموماً افراد در آنجا قرار داشتند در دسترس بود. محلهاي ذخيره اطلاعات اصلي و چراغهاي دريايي، کشتيها و مخصوصاً ايستگاههاي هوايي نصب شده مي توانستند ايجاد شوند و اطلاعات را به محل مرکزي با استفاده از تلفن يا تلگراف يا راديو انتقال دهند. اما اين اطلاعات فقط اطلاعات مربوط به سطح زمين را شامل مي شد در حاليکه آب و هوا از عواملي بيش از عوامل سطحي تشکيل شده است. براي رسيدن به اطلاعات بهتري که هواشناسي را بدست مي دهد، دانشمندان به اين فکر افتادند که توسعه اشکال مختلف اطلاعات هواشناسي بالاتر از جو زمين مي تواند مفيد واقع شود. بالنهاي کوچکي قابل حصول بودند و ابزارهاي کوچکي روي آنها مي توانستند نصب شوند تا پارامترهاي مورد نياز را اندازه گرفته و اطلاعات مطلوب را بدست آورند. اما آن اطلاعات چگونه بايد بدست مي آمدند؟

       جواب اين مسأله از روش مخابراتي که در صنايع ديگر براي کاهش نگرانيهاي امنيتي بکار گرفته مي شد پديدار گشت. براي مدتي سيستمهاي ريلي (معدن) از ارتباطات باسيم جهت نمايش موقعيت ترنها و وضعيت کليدهاي کنترل کننده خطوط آهن، که ترنها روي آن حرکت مي کردند، استفاده مي نمودند. شکل 1-1 نشان مي دهد که چگونه اين کار با استفاده از کليدهاي وضعيت، سيمها و چراغهاي وضعيت الکتريکي انجام مي شد. در فواصل خيلي طولاني به اتاق مرکزي امکان نمايش اموري که در محلهاي دور اتفاق مي افتادند داده مي شد و کنترل کننده ها را قادر مي ساخت تا حرکت ترنها را بطور کارآمد و بي خطر زمانبندي کنند. دستورات جهت تغيير دادن دستي وضعيت کليدهاي ريل توسط تلگراف به اپراتور فرستاده مي شد. البته اين سيستم محدود بود به تسهيلات ثابت، جايي که سيمها مي توانستند بين منبع سيگنال و قسمت مرکزي که صفحه نمايش در آن کار گذاشته شده بود کشيده شوند. واضح است که در جاهايي که اين شرايط بکار برده مي شدند سيستم دورسنجي به خوبي کار مي کرد. سيستمهايي که با اين نوع کار مي کنند هنوز هم مورد استفاده قرار مي گيرند.

تعداد صفحه :117

قیمت : 4800 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     فقط پیامک        serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  serderehi@gmail.com

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

---  -- ----