دانلود پایان نامه رشته معدن گرایش اکتشاف با موضوع روشهای اکتشاف فسفات

دانلود پایان نامه

متن کامل پایان نامه رشته : معدن -اکتشاف

با عنوان : روشهای اکتشاف فسفات

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده فنی و مهندسی
پایان نامه کارشناسی

مهندسی معدن-اکتشاف
موضوع

روشهای اکتشاف فسفات

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

چكيده

فلوتاسیون آپا تيت ، يك ماده معدني مهم حامل فسفات ، سازه پيروكسنيت وفسكوريت توسط تشابه نزديك درمحتويات فيزيك و شيمي با مواد معدني ديگرموجود درسنگهاي معدني فسفات پيچيده مي شود .

اگرچه برخي مطالعات براي افزايش فهم اصول فلوتاسيون آپا تيت وجدا سازي اش ازمواد معدني ديگرانجام شده به طورقابل مقايسه مطالعات كمي درمورداثرات پارامترهاي اجراي دراجرای فلوتاسيون آپا تيت انجام شده است .

کلیات

1-1 مقدمه
منابع فسفات در جهان بطور عمده از سنگهاي رسوبي فسفاتي (فسفريت ها) آپاتيت هاي آذرين و فسفات هاي آلي (گوانو) تشكيل شده است. سنگهاي رسوبي فسفاته حدود 85 درصد از كل ذخاير فسفات جهان را در بر مي گيرند و ذخاير فسفات با منشاء آلي و آپاتيت هاي آذرين از اهميت كمتري برخوردار هستند. منابع گوانو كم و بيش از اهميت تجاري برخوردار مي باشند و از تجمع فضولات پرندگان دريايي و خفاش ها كه بصورت عمومي در جزاير اقيانوسي و يا درمورد خفاش ها در درون بزرگ بوجود آمده اند. منابع مكشوفه در كشورهاي مختلف جهان تا سال 1985 بيش از 108 ميلياردتن با بين 6 تا 25 درصد (جدول 10). از ذخاير فوق 6/36ميليارد تن آپاتيت (سنگ فسفات كنسانتره) باعيار 31 درصد قابل استحصال گزارش شده است. بر اساس مطالعات (IGCP) در دهه اواخر 80 ميزان ذخاير انواع فسفات در جهان در حدود 163 ميليارد تن اعلام نموده كه از نظر جغرافيائي قاره آفريقا با 41 درصد، آمريكا 21 درصد در رده هاي اول و دوم جهان قرار گرفته اند.

1-2 ذخایر آپاتیت در جهان

1-2-1 آمريكاي شمالي

سنگهاي فسفاتي با منشاء رسوبي و آذرين در مناطق وسيعي از آمريكاي شمالي داراي رخنمون بوده و ذخاير شناخته شده اين سنگها مجموعا حدود 35 ميليارد تن گزارش شده است. حجم عمده اين ذخاير در اياُلئات متحده امريكا قرار دارد و ميزان شناخته شده آنها بالغ بر 17 ميليارد تن است كه حدود 7 ميليارد آن اقتصادي ارزيابي شده است. بيشترين ذخاير باقيمانده آمريكاي شمالي متعلق به سنگهاي پالئوژن نئوژن در كاليفرنيا و مكزيك است.

سنگهاي فسفاتي با منشاء رسوبي در كشورهاي اياُلئات متحده، كانادا، مكزيك و گروثلند داراي گسترش قابل توجه اند. عظيمترين اين منابع در اياُلئات متحده ومتعلق به رسوبات نئوژن و پرمين و تا حدودي با گسترش كمتر سنگ آهكهاي پالئوزوئيك زيرين مي باشد. تقريباً كليه ذخاير اقتصادي و يا نزديك به اقتصادي در ايالت فلوريدا و تا حدودي كاروليناي شمالي و آيداهو قرار گرفته اند. علاوه بر اين در حدود 24 ميليارد تن سنگ فسفات با اين منشاء در آمريكا وجود دارد كه در حال حاضر غير اقتصادي ارزيابي مي گردند.

بيشترين حجم منابع فسفات آذرين آمريكاي شمالي در كانادا متمركز مي باشد اين ذخائر عموماً متعلق به پروتروزوئيك، كامبرين و با كرتاسه مي باشند. كاني سازي قابل توجهي از آپاتيت نيز در ارتفاعات apuskanimg كه تا شرق انتاريو كشيده مي شود، گزارش شده است.

1-2-2 آفريقا

گسترش سنگ فسفات در اين قاره بطور نامتعادل صورت گرفته بطوريكه تمركز عظيمي از فسفات رسوبي متعلق به برسيري در شمال آفريقا صورت گرفته و مراكش با 65 ميليارد و 500 ميليون تن ذخيره، 85 درصد كل منابع سنگ فسفات اين قاره را بخود اختصاص داده است در مقابل آفريقاي جنوبي دربرگيرنده كمپلكس كربناتيتي Palabora است كه مهمترين منبع سنگ فسفات آذرين اين قاره است. گسترش زماني منابع سنگ فسفات رسوبي آفريقا تاريخي طولاني دارد و پركامبرين تاپلئيستوسن را در برمي گيرد. با ارزش ترين اين منابع در شمال اين قاره و در مهمترين ايالت فسفوژنتيك جهان يعني تيتس كه از نظر اقتصادي و وسعت مهمترين منبع فسفات دنيا بشمار مي آيد، تمركز دارند.

كشورهاي جنوب و شرق قاره آفريقا در برگيرنده كمپلكسهاي آلكالن- كربناتيتي و خصوصاً مشتقات هوازده آنها مي باشند. اين خاكهاي هوازده آپاتيت دار همانند خاكهاي فسفات دار با منشاء رسوبي فلات Thies در غرب سنگال ناشي از يكدوره لاتريتي شدن هستند كه در پليوس آغاز و تا كواترنري ادامه داشته است. اغلب كمپلكس هاي ياد شده در اثناي سالهاي 1950 تا 1960 كشف و بعنوان منابعي از نيوبيوم و ديگر كاني هاي اقتصادي مورد شناسائي قرار گرفته اند. مهمترين منابع آپاتيت آذرين در كشورهاي آفريقاي جنوبي، اوگاندا، زامبيا، زيمبابوه، آنگولا، كنيا، مولداوي، موزامبيك، تانزانيا و زئير قرار دارند.

آمريكاي جنوبي

سنگ فسفات معمولاً در بيشتر كشورهاي آمريكاي جنوبي به ميزان محدود پيدا شده است. مهمترين ذخائر ازنظر حجم و عيار در برزيل، كلمبيا و ونزوئلا قرار دارند. ذخيره كلي آنها برابر با 5243 ميليون تن مي باشد و تقريباً نيمي از اين ذخائر در برزيل قرار دارند. اكثر ذخائر فسفات اين كشور در كمپلكس هاي كربناتيت آذرين و مواد حاصل از فرسايش اين سنگ ها قرار دارند.

رشته كوههاي آند كه بطور 7000 كيلومتر از شمال به جنوب كشيده شده اند و سنگهاي تشكيل دهنده آنها اكثرا مربوط به پالئوزوئيك، اواخر مزوزوئيك و اوائل ترشيري مي باشد، متحمل چهار مرحله فسفات زائي شده و منابع اصلي فسفات رسوبي را در خود جاي داده اند.

1-2-4 اروپا

سنگ فسفات خصوصاً با منشاء رسوبي در اين قاره داراي گسترش جغرافيائي و چينه سازي زيادي است. اغلب اين سنگها بصورت لايه هاي فسفاتي گرهكي يا ته نشست هاي گچي _آهكي فسفات دار ديده مي شوند. گچ يا آهكهاي فسفاتي غالباً داراي عيار پائين، ولي ندولها كه بصورت بيضوي و سخت با سطحي سياه و براق مي باشند، تا 20 درصد دارند. به غير از ذخيره آذرين در سپربالتيك هيچ يك از كانسارهاي فسفات اروپا در حال حاضر از نظر اقتصادي قابل توجه نيستند و صنايع مربوطه شديداً به واردات اين ماده وابسته مي باشند.

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه :55
قیمت : 4800 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     فقط پیامک        serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  serderehi@gmail.com

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

---  -- ----