دانلود پایان نامه رشته روانشناسی با موضوع بررسی رابطه صله رحم با میزان بخشایشگری

متن کامل پایان نامه رشته : روانشناسی

با عنوان : بررسی رابطه صله رحم با میزان بخشایشگری

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه پیام نور

مرکز ورامین

پایان نامه

جهت دریافت درجه کارشناسی در رشته روان شناسی

موضوع:

بررسی رابطه صله رحم با میزان بخشایشگری

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

مقدمه

انسان به عنوان موجودی چند وجهی که دارای رفتار های پیچیده است در محیطی زندگی می کند که همواره می تواند از محیط تاثیر پذیرفته و این تاثیر حتی می تواند باعث تغییر برخی از رفتار های اجتماعی و شخصیتی شود. انجام یا ترک یک رفتار اجتماعی می تواند در رفتار های دیگر انسان ها تاثیر گذار باشد. آنچه مسلم است شیوه زندگی یک فرد در این جهان که باید هرچه بهتر با گروه حرکت کند.

انسان زمانی می تواند از خطرات و آسیب های زمانه در امان باشد که در متن جامعه زندگی کند و با همونوعان خود نشر و حشر داشته باشد ، زندگی در حاشیه و بریدن از دیگران و خو کردن به زندگی فردی همیشه متضمن خطرات فراوانی است از این رو سفارش همه عقلا و دانایان و حکیمان آن بوده است که انسان ها هر روز بیشتر از گذشته بر ارتباط بین یکدیگر بیافزایند و به یکدیگر نزدیک شوند. اصولاً داشتن روابط صمیمانه با اطرافیان و معاشرت کریمانه با آنان از خصایل و ویژگی های یک انسان معتدل و برخوردار از خلق و خوی یک انسان کامل است. ( صله ارحام اخلاق را نیکو کند )

با تحقیقات علمی که اخیراً صورت گرفته است این مساله مشخص می شود که برخی از رفتار های مثبت انسان و سعی انسان در تقویت و نهادینه کردن این رفتار ها در خود آثار بسیار مفید فردی و اجتماعی دارد بدین معنی که احساس رضایت و خوشنودی خود فرد می گردد و می تواند تحرک مثبت در انسان برانگیزد و همچنین از لحاظ اجتماعی این رفتار ها می توانند باعث سلامت محیط اجتماعی شوند لذا بررسی رفتار های مثبتی چون بخشایشگری که از صفات برتر و برگزیده انسانی است بسیار مهم به نظر می رسد.

از سویی دیگر عدم تمایل انسان به بخشش دیگران ، ضرر های زیادی به خود وارد می کند از جمله انزوا ، جدا سازی فرد از مردم ، خستگی و دلمردگی که می تواند در ابعاد فردی و اجتماعی باعث آسیب رساندن به سلامت فردی و سلامت اجتماعی شود به طور کلی اگر اشتباهات خود و دیگران هر چند بزرگ را ببخشیم زندگی لذت بخش تر خواهد شد.

بیان مساله :

در پژوهش حاضر قصد ما این است که صله رحم را که یک موضوع دینی و اخلاقی در فرهنگ ما محسوب می شود را بیشتر شکافته و تاثیر آن را بر روحیه افراد از دیدگاه روان شناختی مورد بررسی قرار دهیم همچنین پدیده بخشایشگری را به عنوان پدیده تاثیر پذیر از صله رحم مورد توجه قرار داده و میزان تاثیرپذیری این دو رفتار انسانی را مورد پژوهش قرار دهیم . هدف کمی ما پی بردن به این مساله مهم است که در افراد جامعه مورد بررسی آیا با قوی تر شدن روابط اجتماعی و خصوصاً فامیلی تاثیری بر رفتار های انسانی خصوصاً توانایی بخشیدن دیگران هنگامی که متحمل رنجش رفتاری شد اند بوجود می آید یا خیر .

همانگونه که می دانیم امروز سطح ارتباط بین فردی خصوصاً خانوادگی نسبت به گذشته بسیار کاهش یافته است و همچنین امروزه بطور مشابهی شاهد کاهش سطح بخشایشگری بین افراد مختلف جامعه هستیم حال این سوال در ذهن شکل می گیرد که علت برخی رفتار های ناهنجار امروزی انسان ها نظیر پایین آمدن سطح تحمل و بخشش همونوعان با کم شدن روابط بین فردی و صله رحم همچنان که گذشته بود ارتباط دارد یا خیر ؟

اهمیت و ضرورت پژوهش :

اهمیت و ضرورت پرداختن به بررسی رابطه میزان صله رحم و بخشایشگری شامل موارد زیر است :

انسان بگونه ای خلق شده است که اگر از فطرت های خدادادی خود فاصله بگیرد دچار عدم تعادل   می شود و همچنین می دانیم که میل به داشتن روابط با سایر همونوعان و زندگی اجتماعی جزو فطرت انسان است اما امروزه به خاطر مشکلاتی نظیر صنعتی شدن جوامع این روابط بخصوص ارتباط فامیلی و سطح رفت و امدهای خانوادگی بسیار کاهش یافته است و این نگرانی که این موضوع باعث بوجود امدن مشکلات رفتاری گردد احساس می شود.

تا کنون در کشور در زمینه شناخت و بررسی رابطه صله رحم و میزان بخشایشگری پژوهشی صورت نگرفته است و ضرورت پژوهش در این زمینه بطور جدی احساس می شود.

 اهداف پژوهش

هدف کلی :

در پژوهش حاضر هدف اصلی محققان بررسی رابطه صله رحم و میزان بخشایشگری یک گروه بالای 15 سال در جامعه مورد بررسی سطح استان تهران در سال 1386 به منظور تعیین وجود یا عدم وجود این رابطه و در صورت اثبات وجود رابطه تعیین میزان آن می باشد.

اهداف اختصاصی :

  • بررسي رابطه صله رحم با ميزان بخشايشگري برحسب سن
  • بررسي رابطه صله رحم با ميزان بخشايشگري بر حسب جنس
  • بررسي رابطه صله رحم با ميزان بخشايشگري برحسب وضعيت تأهل
  • بررسي رابطه صله رحم با ميزان بخشايشگري برحسب تحصيلات

تعاریف و اصطلات

تعریف نظری :

صله رحم : صله رحم اصطلاحی است که در قرآن و احادیث به وضوح آورده شده است که پیرامون رفت و امد با کسانی که با انسان از حیث صلب و رحم خویشاوندی دارند وضع شده است ( خاریابی،1383 ) و به معنای مهربانی و رسیدگی نسبت به خویشان و نزدیکان است که حقوق بیشتری نسبت به دیگران برخوردارند. ( کمالی 1371 )

بخشایشگری : تفسیر حقیقی عفو و گذشت این است که نسبت به دوستی که مرتکب جرم و بیداد شده در ظاهر به روی خود نیاوری و طوری فراموش گردد که گویی جرم و بیداد نکرده است و بعد از جرم و خطایش به وی بیشتر نیکی شود. ( ارگانی حائری 1376 )

تعریف عملیاتی :

الف ) صله رحم : پژوهش حاضر با استفاده از پرسشنامه صله رحم که بوسیله پرسشنامه و مصاحبه تنظیم شده است سنجیده می شود. این پرسشنامه شامل چهار بعد کمی ، کیفی ، ارائه و دریافت    می باشد و بصورت بسته به آن پاسخ داده می شود.

ب ) عفو و گذشت : یکی دیگر از پرسش نامه های مورد استفاده در این تحقیق پرسشنامه عفو و گذشت است که توسط آن رایت و همکاران تنظیم شده است و در ایران توسط میرزایی ( 1376 ) محمد وندی ( 1377 ) شاه بازی ( 1378 ) و شبانی ( 1380 ) اجرا شده است که سه بعد شناختی، احساسی و رفتاری را می سنجد. ( به نقل از غباری و همکاران 1382 )

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه :107

قیمت : 4800 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     09128346577        info@payan20.ir

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  info@payan20.ir

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

شماره کارت :  6037997149778160 بانک ملی به نام محمد علی رودسرابی