دانلود پایان نامه بررسي عوامل استرس زاي شغلي مديران

دانلود متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی

عنوان کامل پایان نامه :عوامل استرس زای شغلی مدیران آموزشی مدارس متوسطه مناطق نوزده گانه شهر تهران

۳) استرس به عنوان كنش متقابل

اين الگو كه توسط ريچارد لازاروس مطرح شده است چنين بيان مي دارد كه استرس زماني رخ مي دهد كه تعادل بين خواستها و منابع (‌تامين كننده ) به هم مي خورد ، و تاكيد مي كند كه اين تعادل يا بي تعادلي ماهيتي پيش رونده دارد.به علاوه ،‌ اين مدل بيانگر تاثير متقابل فرد بر محيط و محيط بر فرد است.از اين رو ،‌هر برخورد معيني كه ميان شخص و محيط رخ مي دهد در بر دارنده آثاري ضمني درگيريهايي براي فرد و محيط خواهد بود.

مرحله اول در اين الگو ،‌ارزيابي اوليه ناميده مي شود .اين ارزيابي گوياي آن است كه رويداد يا وضعيت پيش آمده ممكن است پيامدهاي ناخوشايند به بار آورد.

ارزيابي ثانويه ، عبارت است از اين كه فرد با امكان انتخابي كه دارد ، مي كوشد راههاي ممكن براي برخورد با مشكل را مشخص و انتخاب كند و در جاي خود به كار برد.راههاي انتخابي ممكن است دروني يا بيروني باشند ، يعني يا با استفاده از منابع در دسترس و يا پاسخي كه از درون فرد نشات مي گيرد. طبق اين الگو ، آگاهي به اين موضوع كه براي مقابله با مشكل امكانات و منابعي وجود دارند كه به موقع مي توان روي آنها حساب كرد ، در ارزيابي هايي كه در آينده نسبت به رويداد يا وضعيت استرس زا مي كنيم تاثير به سزايي دارد. در واقع ، پاسخ به استرس از نوع تبادلي است و اين موازنه ميان خواستها و منابع است كه سرنوشت استرس را تعيين خواهد كرد.چنانچه خواستها بيش از منابع باشند ،‌استرس بروز مي كند. (آرراس، ۱۳۷۷، صص۳۰-۲۶)

سوالات یا اهداف پایان نامه :

از نظر مديران آموزشي عوامل زير تا چه ميزان موجب استرس شغلي مي شود؟

۱٫امكانات فيزيكي نامناسب           ۴٫روابط نامناسب كاري

۲٫سنگيني كار               ۵٫ويژگي هاي نقش

۳٫عدم امكان رشد حرفه اي        ۶٫مسائل و مشكلات مالي

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان :عوامل استرس زای شغلی مدیران آموزشی مدارس متوسطه مناطق نوزده گانه شهر تهران