دانلود متن کامل پروژه رشته مکانیک با موضوع فلزات آمورف

متن کامل پایان نامه رشته : مکانیک

با عنوان : فلزات آمورف

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد يزد

عنوان پروژه :

فلزات آمورف

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

مقدمه

طبق آزمايشات مستقل از دما و فشار متغير، از نظر ترموديناميكي، مواد سه حالت اصلي : مايع، جامد، گاز دارند.

تعيين كنندة هر يك از اين حالات درجة آزادي بين اتمها و قيد و بند آنها به يكديگر است و يك مرحله تحول بين هر حالت وجود دارد. تعريف شيشه : يك مايع شيشه اي يا جامد بدون كريستال است كه مشخصه هاي ويسكوزيته و ساختار آن نشان دهندة هم جامد و هم مايع است. به عبارت ديگر شيشه يك جامد در دماي اتاق است زيرا ويسكوزيته آن بيش از حد توازن يعني 6/14 10 است و از طرف ديگر هنوز يك مايع است زيرا ساختار اتمها و مولكولهاي آن يك ساختار بي نظم و شبيه مايع است . جامد از فاز كريستالي به وجود آمده است و يك كريستال از يك نظم دوره‌اي بين اتمها پيروي مي كند اما مايع داراي چنين نظمي نيست و يك نظم تصادفي بين اتمها بدون تناوب و دوره خاصي را دارد.

بنابراين مي گوييم، شيشه جامد و آمورفي است كه اتمهاي ساختار آن مانند مايع است. مهمترين مشخصه يك شيشه علاوه بر ساختار آن، پديده تحول و به وجود آمدن آن است.

تحول و به وجود آمدن شيشه در يك Tg [1]ايجاد مي‌شود،‌مذاب تا زير دماي انجماد سرد مي‌شود و تا زمانيكه دما كاهش مي يابد ويسكوزيته نيز به صورت پيوسته زياد مي‌شود (شكل 1-1).

در(شكل 1-1) مشاهده مي شود كه تغيير حجم نيز تابعي از دما است . در كريستاله شدن، در طول سرد كردن ، ناگهان با يك افت شديد حجم رو به رو مي شويم اما در تحول آمورف شدن تغيير ناگهاني حجم نداريم و تغيير حجم به صورت پيوسته صورت مي‌گيرد كه اين روند در متغيرهاي ترموديناميكي مانند آنتروپي و آنتالپي نيز وجود دارد.

اگر چه متغيرهاي ترموديناميكي در ابتدا با دما به صورت پيوسته رابطه دارند اما در Tg با يك افزايش شيب و تغيير ناگهاني روبرو هستند. تغيير ناگهاني ظرفيت گرمايي و انبساط گرمايي در (شكل1-2) نشان داده شده است.

تحول شيشه اي شدن در يك بازه دمايي مشخص انجام مي گيرد و بيان مي‌كند كه در Tg، يك شيب تند و تغيير ناگهاني (Cp پرش مي كند) در منحني گرمايي DSC انجام مي دهد.

سرعت كوئيچ لازم براي ساختن جامد آمورف از يك فلز خالص حدوداً K/S 1015 است كه رسيدن به اين سرعت سرد كردن در محيط آزمايشگاه غير ممكن است. كه براي كم كردن اين سرعت فلزات خالص را به صورت آلياژي كرده و مورد استفاده قرارمي دهند.

در ابتدا لنز شيشه اي توسط Klemer و Willens و Duwez در دانشگاه Caltech در سال 1960 با تكنيك كوئيچ تفنگي كه سرعت سرد كردني معادلK/S 107 توليد مي كرد، ساخته شد. اما هنوز اين سرعت سرد كردن براي تشكيل فلزهاي هاي شيشه اي توده ، خيلي زياد بود.

در سال 1980-1990 دو تحقيق گروهي در دانشگاه Tohoku و Caltech انجام شد Inoue نمونه هاي گوناگوني از آلياژها را مورد بررسي قرار داد كه با سرعت بحراني بين به آمورف تبديل مي شدند.

johnson, pecker در دانشگاه Caltech (Zr41.2Ti13Cu12.5Ni10Be22.5) را ساخته كه بوده و قطعه اي به قطر Cm 5 را با روش ريخته گري معمولي ساختند.

Lin و john Son يك BMG [2]پايه مس جديدي كشف كردند (Cu77Ti34Zr11Ni8 Vitreloy 101 ) و پايه Zr Zr57Nb5Cu15.4Ni12.6 Al10; vitreloy 106 )   و vitreloy 105 Zr52.5Ti5Cu17.7Ni14.6 Al10 ) با يك CCR 10 K/S بود.

از زمان كشف viterloy 1 تا حالا، بهترين شكل آلياژي BMG ، Vitreloy 106 مي باشد كه از بهترين شكل آلياژهاي بدون (Non. Be.BMG) Be است.

شكل BMG بستري مناسب جهت جستجوي خواص مكانيكي گوناگون، رفتار تركيبات گوناگون، جريان Criteria ، شكست و خستگي و همچنين در ترموديناميك سرعت ايجاد كرده است.

ساختار مواد و حد الاستيك بالاي BMG و همچنين استحكام كششي زياد (2Gpa) و تافنس خوب ( 20-55 Mpa.m1/2) را ارائه كرده است. (شكل 4-1) كشش را بين مواد مختلف و BMG نشان مي دهد.

فلزات آمورف

يك فلز آمورف ماده فلزي است كه ساختار اتمي نامنظم دارد. برخلاف اغلب فلزات كه كريستالي هستند و اتم ها چيدمان منظمي دارند، آلياژهاي آمورف غيركريستالي هستند. ماده اي كه در آن چنين ساختار نامنظمي مستقيماً از حالت مايع، و با سرد كردن آن به دست مي آيد. “شيشه” ناميده مي شود و از اين رو به فلزات آمورف معمولاً “فلزات شيشه اي” گفته مي شود. اما راه هاي ديگري براي توليد فلزات آمورف وجود دارد. اين راه ها شامل موارد زير است:

الف) رسوب بخار فيزيكي

ب) واكنش هاي حالت جامد

ج) پرتو افكني يوني

د) آلياژسازي مكانيكي

البته به فلزات آمورفي كه از اين روش ها توليد مي شود شيشه گفته نمي شود، هر چند مهندسين مواد، فلزات آمورف را صرف نظر از نحوه توليدشان، به عنوان يك دسته از مواد (مواد آمورف)، در نظر مي گيرند.

فلزات شيشه اي بالك ياBMG ها، فلزات آمورفي هستند كه داراي يك نرخ سرد كردن بحراني هستند كه چنانچه با آن نرخ سرد كردن، يا سرعت هاي سرد كردن بيشتر از آن، از حالت مذاب سرد شوند.

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه :68

قیمت : 4800 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     09128346577        info@payan20.ir

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  info@payan20.ir

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

شماره کارت :  6037997149778160 بانک ملی به نام محمد علی رودسرابی