دانلود متن کامل پایان نامه رشته معماری با موضوع خانه ای برای سالمندان

متن کامل پایان نامه رشته : معماری

با عنوان : خانه ای برای سالمندان

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده فنی مهندسی

پایان نامه کارشناسی

مهندسی معماری

عنوان:

خانه ای برای سالمندان

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

چکيده:

هنگامي که فردي سالمند به يک آسايشگاه سالمندان سپرده مي شود ، در واقع مرحله اي جديد از زندگي خود را آغاز مي کند . با توجه به تجارب و دانشي که اين شخص در زندگي خود کسب کرده ، اين دوران مي تواند از   پربار ترين دوران زندگي او باشد . فردوسي با 71 سال عمر کتاب معروف خود ، شاهنامه را در پايان عمر تمام کرد. شيخ مصلح الدين سعدي شيرازي 82 سال عمر کرد و تا آخرين دوران زندگي به نصايح و اندرز اشتغال داشت .چرچيل نخست وزير انگلستان ، با 91 سال عمر برنده ي جايزه نوبل در ادبيات و سياستمدار مطرح دوره ي خود بود . ميکل آنژ در 81 سالگي ، رايم اثر مشهور خود را عرضه داشت و تا آخر عمر در کليساي سن پير مشغول کار بود . از اين نمونه ها در تاريخ بشر فراوان است . پس اولين گام در طراحي مرکزي براي سالمندان ، تغيير نگرش نسبت به افراد سالخورده است . اگر ديد ما به اين افراد ، به صورت افرادي بيمار ، ناتوان و نيازمند مراقبت باشد ، ناگزير طراحي ما به بيمارستان شبيه خواهد شد . آسايشگاه سالمندان در واقع تنها نقش محل سکونت را براي سالمندان ايفا نمي کند ، بلکه اين مکان محل برخوردهاي اجتماعي ، شرکت در مراسم مذهبي و جشن ها ، آموزشي ، کارهاي دستي گذران اوقات فراغت ، ورزش و تفريح او خواهد بود . بنابراين لزوم تنوع و انعطاف پذيري در طرح چنين فضايي واضح است .

مقصود اصلي در اين پروژه ارائه رهنمودها و معيارهاي طراحي معماري خانه هاي سالمندان مناسب سالمنداني است که از ذهن و جسم فعالي برخوردار مي باشند و يا از برخي جنبه هاي داراي معلوليت جسمي هستند و احتياج به مراقبت پزشکي ، تغذيه و بهداشت در شرايط خاص دارند . آسايش و ايمني سالمندان از نکات مهم در طراحي خانه براي سالمندان مي باشد که با رعايت استانداردهاي موجود و در نظر گرفتن فرهنگ زيستي و شرايط جسمي اين رده سني تأمين خواهد شد .

امکانات درماني يکي از اساسي ترين نيازهاي اين دوران به شمار مي رود که با ايجاد درمانگاه بخش فيزيوتراپي و استخر ( هيدروتراپي ) و ديگر تسهيلات بهداشتي و درماني در طرح به اين مسئله توجه شده است . علاوه بر اين سعي شده تا با طراحي منظري مناسب محيطي آرام ، زيبا ، و صميمي به وجود آيد تا علاوه بر حفظ ارتباط افراد با فضاي باز ، سلامت جسمي و رواني آنان نيز تأمين گردد . ايجاد مسيرهاي پياده روي ، دوچرخه سواري ، فضاي باغباني و طراحي فضاي بازي براي کودکان از جمله راهکارهايي مي باشد که جهت ارتقاء کيفيت مکاني در نظر گرفته شده است و در پاسخ به نيازهاي اجتماعي و حفظ ارتباط سالمندان با جامعه نيز فضاهايي چون سالن اجتماعات ، کلاسهاي فرهنگي هنري ، انجمن ها و … در طرح پيش بيني شده است .

مقدمه :

« الله الَّذي خَلَقَکُم مِن ضَعفٍ ثُمَّ جَعَلَ مِن بَعدِ ضَعفٍ قُوَّةٌ ثُمَّ جَعَلَ مِن بَعدِ قُوَّةٍ ضَعفًا و شَيبَةً يخلُقُ ما يشآءُ و هُوَ العَليمُ القَدير » ( قرآن کريم ، جزء 21 ، سوره 30 روم ، آيه 54 )

« خداوند آن کسي است که شما را در ابتدا از جسمي ضعيف وناتوان ( نطفه ) آفريد ، آنگاه پس از ضعف و ناتواني (کودکي ) توانا کرد و باز از توانايي ( دوره جواني ) به ضعف و سستي پيري برگردانيد ، که او هر چه بخواهد خلق مي کند ، زيرا خداوند به همه عالم دانا و به هر چه خواهد تواناست ».

تجسم دوران گذشته ، آميزه اي است از رويدادهاي تلخ و شيرين در ارتباط با بستگان و دوستان که ساختار خاطرات را شکل مي بخشد . خاطرات که هيچ گاه نمي تواند به دور از مرور ذهني باشد به گونه اي است که روح آدمي را به هنگامي که به سن کهولت مي رسد ، به سختي مي آزارد ، چرا که او با احساس به کهولت گراييده است آن را در خلوت تنهايي که جز کهولت ، هيچ نمانده است لمس مي کند .

پديده سالمندي سير طبيعي است که در آن تغييرات فيزيولوژکي و رواني ويژه اي در بدن رخ مي دهد . چشم ها ، گوش ها ، عضلات بدن دستخوش تغييرات هماهنگ مي شوند . که روند پيري خوانده مي شوند . افراد سالمند زودتر خسته مي شوند و جنبش و تحرکش کمتر مي گردد .

دوره سالمندي چون ديگر مراحل روزمره از زندگي است که به اندازه دوران جواني مستلزم پشت سرگذاشتن است . دوراني که در آن فرد به بهاي گذراندن سالهايي چند از زندگي خود به تجربه و پختگي دست مي يابد تا بتواند به ديگران از توشه تجارب خود نصيبي برساند .

« براي بسياري از افرادي که به سن پيري نزديک مي شوند شماري از دگرگونيها ي مهم اجتماعي به وقوع مي­پيوندد . آنان که کودکاني را بزرگ کرده اند ناگهان خود را تنها مي يابند ، آناني که فعاليت کاري زيادي داشتند با بازنشستگي و زندگي با حقوق کم مواجه مي شوند، براي بعضي ديگر اين دگرگوني با از دست دادن همسر و براي ديگران با از دست دادن درآمد نمايان مي شود و به طور کلي آنچه که مسلم است دير يا زود همگان با اين موقعيت روبرو مي شوند که ديگر جوان نمي شويم و آن وقت به لحظه اي مي رسيم که در آن هرگز نمي توانيم زمان ورود به پيري را تعيين نماييم . »

تا مدتها پيش سالخوردگان در اکثر نقاط دنيا در خانواده هاي گسترده زندگي مي کردند . به اين معنا که نسل قديميتر با فرزندان و نواده ها و احتمالاً ساير بستگان خود در يک مکان زنددگي مي کردند . در آن دوران معمولاً سالمندان اقتدار خود را براي اعضاي خانواده حفظ مي کردند و افراد جوانتر را براي پذيرش نقشهاي مسئوليت دار آماده مي کردند و نقش سرپرستي و نظارت خود را نيز تا حدوي رها مي کردند و در نتيجه قبول سالخوردگي براي افراد در چنين شرايطي راحت تر بود. خانواده هسته اي که تنها از والدين و فرزندان تشکيل مي شود در دنياي معاصر رايج ترين مشکل خانواده است که نسل قديم در آن جايي ندارد .

« از آنجا که سالخوردگان جدا از خانواده هسته اي زندگي مي کنند . جوانان عملاً کمتر فرصت رسيدگي به آنان را مي يابند و در مقياس ضعيف تري مورد حمايت اجتماعي قرار مي گيرند به عبارت ديگر اعضاي مختلف يک خانواده در واحدهاي خانوادگي پراکنده زندگي مي کنند و در آن سالخوردگان از فرزنداني که بزرگشان کرده اند جدامي شوند . در نهايت سالهاي پاياني زندگي خود را در شرايط منزوي و يا به گونه اي از افسردگي سپري مي کنند . »

عدم توازن در تعداد مردان و زنان سالمند ( بيشتر بودن زنان سالمند ) و تمايل که مردان سالمند به ازدواج با زنان جوانتر از خود نشان مي دهد باعث مي شود زنان سالمند بيشتر از مردان سالمند به تنهايي زندگي مي کنند . بين انزوا و تنهايي تفاوت زيادي است . معمولاً کساني که مدت مديدي را به حالت انزوا و در تنهايي زندگي کرده اند به هنگام پيري اختلالات رواني را نشان نمي دهند .

« اما کساني که شاهد روابط خود با ديگران هستند دچار اختلالات رواني مي شوند . سالمنداني که تنها زندگي مي­کنند غالباً بخش اعظم وقت خود را با فکر کردن در مورد فرزندان دور از خود يا با حسرت خوردن براي همسر مرحوم خود و يا هر دو مي گذرانند . اين گونه انزوا ممکن است منجر به افسردگي شود و به کشش مناسب اجتماعي زيان برساند ».

بعضي از آنها و بيشتر پيرمردها که در خانه هيچ کاري ندارند به پارک مي روند و ساعتهاي زيادي را روي نيمکت نشسته و با ديگر همسن و سالان خود حرف مي زنند و يا در بهترين حالت با هم شطرنج بازي مي کنند و اين هم هميشگي نيست و متأسفانه اين امکانات براي پيرمردهاست و پيرزنها مانند هميشه در خانه بايد بمانند . آنها از اول هفته روزشماري مي کنند تا آخر هفته که شايد بچه ها و نوه ها به آنها سر بزند و آنها را از تنهايي در بياورند و اگر بخواهند ورزش کنند نمي توان با بقيه به باشگاه هاي ورزشي بروند چون از نظر جسمي با بقيه متفاوتند و نمي توانند همگام با بقيه باشند .

عملاً آنها پس از دوره بازنشستگي کاري براي انجام دادن ندارند . با توجه به نکات فوق و اهميت اين گروه سني ايجاد فضاهايي مناسب براي انجام فعاليت هاي ورزشي و تفريحي مناسب با حال آنها ضروري و لازم به نظر مي رسد . بنابراين در اين پروژه سعي شده است . با شناخت کامل از ويژگيهاي افراد سالمند و با توجه به عوامل طبيعي و اقليمي منطقه ، فضايي متناسب با نيازهاي جسمي و رواني سالمندان طراحي شود .

فضايي که با گردهم آوري افراد سالمند درکنار يکديگر و بهره مندي آنان از امکانات فرهنگي ـ تفريحي اميد به زندگي را در آنها افزايش داده و با ايجاد کارگاه هايي با فعاليت سبک احساس سودمند بودن را به آنان القاء کرده و آنها را به بطن جامعه برگرداند .

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه :220
قیمت : 4800 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     09128346577        info@payan20.ir

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  info@payan20.ir

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

شماره کارت :  6037997149778160 بانک ملی به نام محمد علی رودسرابی