دانلود متن کامل پایان نامه رشته معدن با موضوع معدن سرب و روي انگوران

دانلود پایان نامه

متن کامل پایان نامه رشته :  معدن – استخراج

با عنوان : معدن سرب و روي انگوران

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشکده فنی ومهندسی

پایان نامه کارشناسی

مهندسی معدن – استخراج

عنوان:

معدن سرب و روي انگوران

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

چکیده

معدن انگوران بزرگترين معدن سرب و روي ايران و يكي از معادن بزرگ سرب و روي جهان است . اين معدن هم از نظر ذخيره اثبات شده و قطعي حدود 25 ميليون تن ) و هم از نظر عيار متوسط ( مجموع سرب و روي 35%)در زمره معادن نادر دنيا و منحصر بفرد در ايران است . سابقه بهره برداري آن به حدود 30سال قبل ميرسد در آن زمان معدن به صورت ابتدايي بهره برداري مي شده است .

تا اينكه در سالهاي 54 تا 57 كارخانه كانه آرائي عظيمي بنام كارخانه دندي (البته در مقياس ايران ) با ظرفيت 2000 تن در روز با سرمايه اي حدود 30 ميليون دلار و در فاصله 20 كيلومتري اين معدن نصب شده است .

متاسفانه از بدو راه اندازي كارخانه خط فلوتاسيون روي متوقف بوده است . علت آن عدم توفيق طراحان خارجي در راه اندازي آن مطابق با آزمايشات انجام شده بوده است . پس از گذشت 14 سال از راه اندازي كارخانه هنوز خوراك اين خط با عيار تقريبي % 20 روي همچنان به سد باطله مي رود . در حاليكه ديگر كارخانجات توليد كنسانتره روي همانند كارخانجات ايرانكوه و كوشك با خوراكي بين 5 تا 10 درصد روي مشغول كار مي باشند . دو كارخانه اخير البته با خوراك سولفوره كار مي كنند. لذا آرايش آنها مشكل چنداني در بر ندارد.

1-1: اهميت موضوع پروژه

بهر صورت افزايش بازيابي روي در معدن انگوران از طريق راه اندازي خط متوقف شده و يا هر روش ديگر هم از جنبه اقتصادي وهم از جنبه علمي حائز اهميت خاص است ، در طول ده سال گذشته متوسط بازيابي روي در كارخانه دندي %45 بوده است . ظرفيت اين كارخانه روزانه 3000 تن درروز با عيار متوسط %25 روي و %7 سرب طراحي شده است . البته آمار توليد سالهاي گذشته نشان مي دهد كه از نظر ظرفيت اين كارخانه با حدود ثلث ظرفيت فوق كار كردد. بنابراين اگر فقط راندمان بازيابي نهايي را %75 در نظر بگيريم ميزان فلز روي تلف شده معادل 50 تن در روز با رزش 60000 دلار بوده است . چنانچه كارخانه با ظرفيت اسمي يعني 2000 تن در روز كاركند . اين اتلاف معادل 150 تن فلز روي در روز به ارزش 180000 دلار خواهد شد.

دكر اين ارقام براي روشن نمودن اهميت موضوع هم براي معدنكاران و مسئولين امور معادن و هم براي توجه مراكز علمي و دانشگاهي به اين موضوع كافي است . مهمترين ذخيره مشابه اين معدن در جزيره ساردينيا (Sardinia ) واقع در جنوب ايتاليا گزارش شده است . اين منطقه اگر چه از نظر ذخيره ، گسترده و وسيع گزارش شده است ولي از نظر عيار بندرت به عيار مجموع سرب و روي %10 مي رسد. در عين حال بخش وسيعي از كارهاي تحقيقاتي ممالك اروپائي بر روي روشهاي آرايش اين كانيها متمركز شده است ، اكثر سمينارها ، سمپوزيوم ها ، نشريات و كتب مربوط به اين موضوع اختصاص به تحقيقات انجام شده در زمينه فرآوري كانسنگ اين جزيره دارد .(1)

متاسفانه در ايران تاكنون حتي در حد پروژه هاي دانشجويي نيز به اين معدن و ارزش فوق العاده آن توجه نشده است بهر حال از نحوه پيدايش معدن گرفته تا تغييرات عيار و كانيهاي مختلف در بخشهاي مختلف معدن تا انتهاي كارخانه كانه آرائي پروژه هاي مختلفي قابل طرح و اجرا مي باشد . بعنوان مثال موارد ذيل را نام برد:

الف : تعين بهترين روش انتقال مواد با توجه چسبنده مرطوب بودن مواد درحال حاضر در اکثر مراحل نقل و انتقال موجب اختلال و کاهش ظرفيت باربري ميشود

ب : تعين بهترين روش براي فلوتاسيون زون مخلوط معدن (زون کربناته و سولفيدي) وجود کاني هاي سولفيدي (گالن) در زون کربناته باعث اختلال در فلوتاسيون اين مواد مي شود . بعلت اضافه کردن سولفورسديم(Na2S) براي سولفيدي کردن کانسارهاي کربناته سرب باعث Depress شدن کاني هاي سولفيدي مثل گالن خواهد شد. و اين باعث پائين آمدن مقدار قابل توجهي بازيابي خواهد شد .

ج : حذف ناخلصيهاي از جمله خذف آرسنيک از کنسا نترهء سرب و سيليس از کنسانتره روي و…… نيز مي توانند از جمله پروژه هاي قابل اجرا در اين معدن باشند.

معرفي معدن

موقعيت سابقه معدن

معدن انگوران ( شكل 2-1) در 130 كيلومتري جنوب غربي زنجان در طول جغرافيايي 47 درجه و 30 دقيقه و عرض جغرافيايي 36 درجه 40 دقيقه در منطقه اي با ارتفاع 2950 متر از سطح دريا واقع شده است راه اصلي دسترسي به طول حدود يك صد كيلومتر از 5 كيلومتري جاده زنجان بيجار جدا و به كارخانه دندي ( كارخانه كانه آرائي سنگ معدن انگوران ) منتهي مي گردد.

اولين پروانه بهره برداري معدن در سال 1301 به آقاي صفاري واگذار گرديده است . ولي بدليل مخالفت وزارت جنگ وقت معدن تا سال 1324 فعاليت نداشته است . در اين سال پروانه بهره برداري به شركت اتحاد سرب و روي انكوران منتقل مي شود . در سال 1345 مجوز بهره برداري به شركت سهامي انگوران و در سال 1348 به شركت كالسيمسين منتقل مي گردد. بهره برداري از اين معدن در حال حاضر به صورت روباز و مكانيزه با استفاده از ماشين آلات سنگين انجام مي شود .

ظرفيت ساليانه استخراج معدن حدود 300000 تن سنگ معدن مي باشد . براي استخراج اين مقدار ماده معدني مي بايست حدود 1200000 تن روباز جابه جا گردد.

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه :60
قیمت : 4800 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     فقط پیامک        serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  serderehi@gmail.com

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

---  -- ----