پایان نامه رشته مکانیک با موضوع بررسي تجهيزات و ملاحظات جانبي پمپ هاي گريز از مركز در كاربرد هاي مختلف

دانلود پایان نامه

متن کامل پایان نامه رشته : مکانیک – حرارت سیالات

با عنوان : بررسي تجهيزات و ملاحظات جانبي پمپ هاي گريز از مركز در كاربرد هاي مختلف

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده فني مهندسي

پايان نامه كارشناسي

مهندسي مكانيك- حرارت سيالات

عنوان:

بررسي تجهيزات و ملاحظات جانبي پمپ هاي گريز از مركز در كاربرد هاي مختلف

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

چكيده:

           پمپ گريز از مرکز پمپي است که از يک پروانه گردان بمنظور افزودن فشار يک سيال استفاده مي نمايد. پمپ هاي گريز از مرکز عموماً براي جابجا کردن سيال از طريق يک سيستم لوله کشي کاربرد دارد. سيال در امتداد يا نزديک محور چرخان وارد پروانه پمپ گشته و بوسيله اين پروانه شتاب مي گيرد و به سرعت به سمت بيرون و به داخل يک پخش کننده يا محفظه حلزوني جريان مي يابد که از آنجا به درون سيستم لوله کشي پائين جريان خارج مي گردد. تيغه هاي روي پروانه بطور تصاعدي از مرکز پروانه پهن مي شوند که سرعت را کاهش داده و فشار را افزايش مي دهد. اين امکان به پمپ گريز از مرکز اجازه مي دهد تا جريان هاي پيوسته با فشار بالا ايجاد نمايد.

         یک پمپ گریز از مرکز بر اساس تبدیل انرژی جنبشی یک سیال جاری به فشار ایستا کار می کند. این نحوه عمل بوسیله قانون برنولی توصیف می شود. قاعده عملکرد پمپ گریز از مرکز را می توان با ملاحظه تاثیر تکان دادن یک سطل آب بر روی یک مسیر دایره ای شکل توسط یک طناب، نشان داد. نیرویی که آب را به کف سطل فشار می دهد، نیروی گریز از مرکز است. اگر یک سوراخ در کف سطل تعبیه شود، آب از طریق این سوراخ جریان می یابد. از این گذشته اگر یک لوله ورودی در بالای سطل تعبیه شود، جریان آب به بیرون سوراخ منجر به تولید یک خلاء موضعی در داخل سطل خواهد شد.

        این خلاء آب را از یک منبع در سمت دیگر لوله ورودی به داخل سطل خواهد کشید. بدین روش یک جریان پیوسته از منبع و به بیرون سطل بوجود می آید.

         در رابطه با پمپ های گریز از مرکز، سطل و سرپوش آن متناظر با قاب پمپ، سوراخ و لوله ورودی متناظر با ورودی و خروجی پمپ هستند و طناب و بازو متناظر کار پروانه را انجام می دهد.

مقدمه:

         پمپ وسيله‌اي مکانيکي براي انتقال مايعات است که با افزايش فشار جريان آن، امکان جابجايي مايعات را به ارتفاعي بالاتر (با افزايش هد) يا حتي پايين دست (معمولاً حوضچه يا مخزن) فراهم مي‌آورد.

         پمپ گریز از مرکز پمپی است که از یک پروانه گردان بمنظور افزودن فشار یک سیال استفاده می نماید. پمپ های گریز از مرکز عموماً برای جابجا کردن سیال از طریق یک سیستم لوله کشی کاربرد دارد. سیال در امتداد یا نزدیک محور چرخان وارد پروانه پمپ گشته و بوسیله این پروانه شتاب می گیرد و به سرعت به سمت بیرون و به داخل یک پخش کننده یا محفظه حلزونی جریان می یابد که از آنجا به درون سیستم لوله کشی پائین جریان خارج می گردد.

         تیغه های روی پروانه بطور تصاعدی از مرکز پروانه پهن می شوند که سرعت را کاهش داده و فشار را افزایش می دهد. این امکان به پمپ گریز از مرکز اجازه می دهد تا جریان های پیوسته با فشار بالا ایجاد نماید.

بررسي پمپ هاي گريز از مركز و ساختمان آنها

1-1- تاريخچه:

         نياز انسان به آب و جابجايي آن از نقطه اي به نقطه اي ديگر سبب شد که انسان به فکر ساخت دستگاهي که اين مشکل را برطرف کند بي افتد. اولين نمونه هاي پمپ ها که نيروي محرک آنها توسط انسان ياحيوانات تامين ميشد، توسط مصريان باستان در 17 قرن پيش از ميلاد مسيح ساخته شد و مورد استفاده قرار گفتند. آنها توانسته بودند آب را با پمپ هاي رفت و برگشتي از عمق 91.5 متر ي زمين بيرون بکشند. در يونان باستان نيز پمپ هاي رفت و برگشتي با طرح ساده 4 قرن قبل از ميلاد ساخته شده بود. تاريخ مشخصي در مورد ابداع پمپهاي سانتريفيوژ[Centrifugal]وجود ندارد، اما گفته ميشود که نقاشيهاي لئوناردو داوينچي در قرن پانزدهم ميلادي نشان ميدهد که چگونه با اعمال نيروي گريزازمرکز به آب درون يک لوله خميده، آب را تا مقدار معيني بالا برد. اولين پمپ هاي سانتريفيوژ در اواخر قرن هفدهم و اوايل قرن هجدهم توسط مهندسين فرانسوي و ايتاليايي ساخته شده و کاربرد عملي يافتند (1732). در نيمه هاي قرن نوزدهم عيب اصلي پمپهاي رفت و برگشتي که عبارت از مقدار جريان پايين مي باشد، موجب اين شد که پمپ هاي سانتريفيوژ با استقبال بيشتري روبرو شوند و جايگاه وسيعتري در صنعت پيدا کنند.

تعريف پمپ:

         به طور کلي پمپ به دستگاهي گفته مي شود که انرﮊي مکانيکي را از يک منبع خارجي اخذ و به سيال مايعي که از آن عبور مي کند، انتقال مي دهد. در نتيجه انرﮊي سيال پس از خروج از اين دستگاه (پمپ) افزايش مي يابد. در پمپ ها تغييرات انرﮊي سيال همواره به صورت تغيير فشار سيال مشاهده مي گردد. از پمپها براي انتقال سيال به يک ارتفاع معين و يا جا به جايي آن در يک سيستم لوله کشي و يا هيدروليک استفاده مي نمايند. به عبارت کلي تر از پمپ براي انتقال سيال از يک نقطه به نقطه ديگر استفاده مي کنند. پمپها داراي انواع مختلفي هستند که هرکدام داراي کاربرد خاصي مي باشند.

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه :119
قیمت : 4800 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     فقط پیامک        serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  serderehi@gmail.com

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

---  -- ----