پایان نامه رشته شیمی با موضوع بررسی و شبیه سازی واحد 101 فازهای 20و21 پارس جنوبی

متن کامل پایان نامه

با عنوان :  بررسی و شبیه سازی واحد 101 فازهای 20و21 پارس جنوبی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده فنی و مهندسی

پایان نامه کارشناسی

مهندسی شیمی- طراحی فرایندهای صنایع نفت

موضوع :

بررسی و شبیه سازی واحد 101 فازهای 20و21 پارس جنوبی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

چکیده

هدف از ایجاد واحد شیرین سازی گاز ، جداسازی از گاز ترش ورودی است که از خوراک دریافت شده از واحد 100 و گازهای بدست آمده در واحد تثبیت گازی (recompressed offgas) تشکیل شده است.

گاز خوراک دارای ، و مرکاپتان نیز می باشد. و مرکاپتان ها باید پیش از تزریق گاز به خط لوله خروجی ، از گاز جدا شوند.

الف -1 درباره پارس جنوبی

ذخایر اثبات شده جهان تا پایان سال 2004 میلادی برابر 53/179 تریلیون متر مکعب برآورد می‌شود. 5/27 تریلیون مترمکعب از این ذخایر در کشور ما واقع شده است. ایران با داشتن 3/15 درصد از گاز جهان بعد از روسیه (7/26 درصد) در مقام دوم قرارداد.
حدود 50 درصد از ذخایر گاز ایران در میدان گازی پارس جنوبی قراردارد, این میدان عظیم گازی, که بزرگترین میدان فراساحلی جهان است, در خلیج فارس و در فاصله یکصد کیلومتری ساحل جنوبی ایران واقع شده است. این میدان گازی بین ایران و قطر مشترک بوده و در کشور قطر میدان گازی گنبد شمالی نام دارد.

در سال 1369 با حفر اولین چاه اکتشافی در این میدان و بر اساس نتایج حاصل از لرزه‌نگاری, وجود گاز در این میدان مورد تأیید قرار گرفت. وسعت میدان در سمت ایران نزدیک به 3700 کیلومتر مربع است که مطابق برآوردهای انجام شده سهم ایران از این میدان نزدیک به 2 /14 تریلیون متر مکعب گاز (برابر 8 درصد ذخایر جهان) و بیش از 18 میلیارد بشکه میعانات گازی است. ارزش سهم ایران از این میدان معادل 6/28 درصد ارزش مجموع ذخایر نفت و گاز کشور است و با احتساب ارزش 4 سنت برای هر متر مکعب گاز طبیعی و 20 دلار برای هر بشکه میعانات گازی ارزش این میدان حدود یک هزار میلیارد دلار خواهد شد.

 این حوزه برای بهره‌برداری به 28 فاز تقسیم شده‌است. هر یک از فازهای این میدان جهت استحصال 28 میلیون متر مکعب گاز (یک میلیارد فوت مکعب گاز) در دوز طراحی شده‌اند. بهره‌برداری از هر یک از فازهای این میدان با احتساب درآمد ناشی از جایگزینی مصرف نفت, معادل 5/1 میلیارد دلار درآمد سالانه برای کشور به ارمغان خواهد آورد. توسعه هر فاز از این میدان حدود یک میلیارد دلار هزینه در بر خواهد داشت.

توسعه میدان گازی پارس جنوبی طی برنامه پنج ساله سوم و چهارم توسعه اقتصادی کشور با اولویت خاص در دستور کار شرکت ملی نفت ایران قرار گرفته‌است.

علاوه بر لایه‌های گاز کنگان و دالان که لایه اصلی میدان مشترک پارس جنوبی است, لایه‌های دیگری در این میدان وجود دارد که حفاری‌های انجام شده, وجود نفت در آن را تأیید کرده است. در این میان, لایه نفتی “داریان” در میدان مشترک پارس جنوبی از اهمیت خاصی برخوردار است.

میدان گازی پارس جنوبی به عنوان کانون توسعه صنعتی کشور و مرکز ثقلی برای افزایش توان مهندسی شرکت‌های داخلی و تولید کنندگان تجهیزات صنعتی تبدیل شده‌است. تأثیر پارس جنوبی در بخش‌های عظیمی از صنعت نفت و گاز و صنایع مرتبط به گونه‌ای بوده است که موجب خود کفایی در ساخت برخی از تجهیزات این صنعت شده‌است. در حوزه اشتغال‌زایی نیز با توجه به تجربه موجود و نظر کارشناسان, در هر فاز از توسعه میدان گازی پارس جنوبی, 20 هزار فرصت شغلی ایجاد می‌شود.
گاز خام میدان گازی پارس جنوبی در دریا جهت تصفیه نهایی و صادرات به منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس (عسلویه) در استان بوشهر منتقل و در بخش خشکی پروژه‌ها فرآورش می‌شود.

الف-2 منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس(عسلویه)

منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس(عسلویه)در سال 1377 طبق مصوبه جلسه سی و نهم  شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی به منظور بهره برداری از منابع نفت و گاز حوزه پارس جنوبی و انجام فعالیت های اقتصادی در زمینه نفت و گاز و پتروشیمی در محدوده نوار ساحلی عسلویه و خلیج نایبند به وسعت 30 هزار هکتار تاسیس شده است.
سازمان مسئول منطقه « شرکت مهندسی و توسعه نفت » است.
تسریع در تامین گاز مورد نیاز کشور، صادرات گاز و میعانات گازی، تامین خوراک کلیه صنایع وابسته به نفت و گاز و پتروشیمی، تسهیل در اجرای پروژه های توسعه میدان گازی پارس جنوبی و جذب سرمایه گزاری های خارجی و داخلی، ایجاد پالایشگاه گاز و میعانات گازی، ایجاد صنایع پتروشیمی وابسته به گاز، جذب صنایع وابسته به نفت و گاز، ایجاد پایانه های صدور میعانات گازی، نفت و سولفور و مشتقات وابسته، LNG انجام خدمات مورد نیاز صنایع نفت و گاز و… از عمده ترین اهداف و فعالیت های مورد نظر از تاسیس این منطقه می باشد.
نزدیکی به مخزن گازی مشترک پارس جنوبی به عنوان یکی از بزرگترین مخازن گازی دنیا و نیز امکان صدور تولیدات با هزینه اندک، به علت قرار داشتن منطقه در کرانه های خلیج فارس، فاصله اندک (60 کیلومتر) با پالایشگاه گاز ولیعصر(عج) کنگان جهت تامین نیاز داخلی و صدور گاز به کشورهای اروپایی از مزیت های اصلی منطقه می باشد.
درجه حرارت سالانه هوا به طور متوسط 6 درجه سانتیگراد  و متوسط بارندگی 180 میلیمتر است.
فاصله هوایی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی با جزیره کیش 170، چابهار 850 و بندر امام 621 کیلومتر است. فاصله این منطقه تا بندر عباس 570 و تا تهران 1200 کیلومتر می باشد.

تعداد صفحه :135

قیمت : 4800 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     ۰۹۳۰۹۷۱۴۵۴۱ فقط پیامک        [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  [email protected]

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

---  -- ----

مطالب مشابه