پایان نامه رشته شیمی با موضوع بررسی و شبیه سازی واحد ۱۰۱ فازهای ۲۰و۲۱ پارس جنوبی

متن کامل پایان نامه

با عنوان :  بررسی و شبیه سازی واحد ۱۰۱ فازهای ۲۰و۲۱ پارس جنوبی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده فنی و مهندسی

پایان نامه کارشناسی

مهندسی شیمی- طراحی فرایندهای صنایع نفت

موضوع :

بررسی و شبیه سازی واحد ۱۰۱ فازهای ۲۰و۲۱ پارس جنوبی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

چکیده

هدف از ایجاد واحد شیرین سازی گاز ، جداسازی از گاز ترش ورودی است که از خوراک دریافت شده از واحد ۱۰۰ و گازهای بدست آمده در واحد تثبیت گازی (recompressed offgas) تشکیل شده است.

گاز خوراک دارای ، و مرکاپتان نیز می باشد. و مرکاپتان ها باید پیش از تزریق گاز به خط لوله خروجی ، از گاز جدا شوند.

الف -۱ درباره پارس جنوبی

ذخایر اثبات شده جهان تا پایان سال ۲۰۰۴ میلادی برابر ۵۳/۱۷۹ تریلیون متر مکعب برآورد می‌شود. ۵/۲۷ تریلیون مترمکعب از این ذخایر در کشور ما واقع شده است. ایران با داشتن ۳/۱۵ درصد از گاز جهان بعد از روسیه (۷/۲۶ درصد) در مقام دوم قرارداد.
حدود ۵۰ درصد از ذخایر گاز ایران در میدان گازی پارس جنوبی قراردارد, این میدان عظیم گازی, که بزرگترین میدان فراساحلی جهان است, در خلیج فارس و در فاصله یکصد کیلومتری ساحل جنوبی ایران واقع شده است. این میدان گازی بین ایران و قطر مشترک بوده و در کشور قطر میدان گازی گنبد شمالی نام دارد.

در سال ۱۳۶۹ با حفر اولین چاه اکتشافی در این میدان و بر اساس نتایج حاصل از لرزه‌نگاری, وجود گاز در این میدان مورد تأیید قرار گرفت. وسعت میدان در سمت ایران نزدیک به ۳۷۰۰ کیلومتر مربع است که مطابق برآوردهای انجام شده سهم ایران از این میدان نزدیک به ۲ /۱۴ تریلیون متر مکعب گاز (برابر ۸ درصد ذخایر جهان) و بیش از ۱۸ میلیارد بشکه میعانات گازی است. ارزش سهم ایران از این میدان معادل ۶/۲۸ درصد ارزش مجموع ذخایر نفت و گاز کشور است و با احتساب ارزش ۴ سنت برای هر متر مکعب گاز طبیعی و ۲۰ دلار برای هر بشکه میعانات گازی ارزش این میدان حدود یک هزار میلیارد دلار خواهد شد.

 این حوزه برای بهره‌برداری به ۲۸ فاز تقسیم شده‌است. هر یک از فازهای این میدان جهت استحصال ۲۸ میلیون متر مکعب گاز (یک میلیارد فوت مکعب گاز) در دوز طراحی شده‌اند. بهره‌برداری از هر یک از فازهای این میدان با احتساب درآمد ناشی از جایگزینی مصرف نفت, معادل ۵/۱ میلیارد دلار درآمد سالانه برای کشور به ارمغان خواهد آورد. توسعه هر فاز از این میدان حدود یک میلیارد دلار هزینه در بر خواهد داشت.

توسعه میدان گازی پارس جنوبی طی برنامه پنج ساله سوم و چهارم توسعه اقتصادی کشور با اولویت خاص در دستور کار شرکت ملی نفت ایران قرار گرفته‌است.

علاوه بر لایه‌های گاز کنگان و دالان که لایه اصلی میدان مشترک پارس جنوبی است, لایه‌های دیگری در این میدان وجود دارد که حفاری‌های انجام شده, وجود نفت در آن را تأیید کرده است. در این میان, لایه نفتی “داریان” در میدان مشترک پارس جنوبی از اهمیت خاصی برخوردار است.

میدان گازی پارس جنوبی به عنوان کانون توسعه صنعتی کشور و مرکز ثقلی برای افزایش توان مهندسی شرکت‌های داخلی و تولید کنندگان تجهیزات صنعتی تبدیل شده‌است. تأثیر پارس جنوبی در بخش‌های عظیمی از صنعت نفت و گاز و صنایع مرتبط به گونه‌ای بوده است که موجب خود کفایی در ساخت برخی از تجهیزات این صنعت شده‌است. در حوزه اشتغال‌زایی نیز با توجه به تجربه موجود و نظر کارشناسان, در هر فاز از توسعه میدان گازی پارس جنوبی, ۲۰ هزار فرصت شغلی ایجاد می‌شود.
گاز خام میدان گازی پارس جنوبی در دریا جهت تصفیه نهایی و صادرات به منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس (عسلویه) در استان بوشهر منتقل و در بخش خشکی پروژه‌ها فرآورش می‌شود.

الف-۲ منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس(عسلویه)

منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس(عسلویه)در سال ۱۳۷۷ طبق مصوبه جلسه سی و نهم  شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی به منظور بهره برداری از منابع نفت و گاز حوزه پارس جنوبی و انجام فعالیت های اقتصادی در زمینه نفت و گاز و پتروشیمی در محدوده نوار ساحلی عسلویه و خلیج نایبند به وسعت ۳۰ هزار هکتار تاسیس شده است.
سازمان مسئول منطقه « شرکت مهندسی و توسعه نفت » است.
تسریع در تامین گاز مورد نیاز کشور، صادرات گاز و میعانات گازی، تامین خوراک کلیه صنایع وابسته به نفت و گاز و پتروشیمی، تسهیل در اجرای پروژه های توسعه میدان گازی پارس جنوبی و جذب سرمایه گزاری های خارجی و داخلی، ایجاد پالایشگاه گاز و میعانات گازی، ایجاد صنایع پتروشیمی وابسته به گاز، جذب صنایع وابسته به نفت و گاز، ایجاد پایانه های صدور میعانات گازی، نفت و سولفور و مشتقات وابسته، LNG انجام خدمات مورد نیاز صنایع نفت و گاز و… از عمده ترین اهداف و فعالیت های مورد نظر از تاسیس این منطقه می باشد.
نزدیکی به مخزن گازی مشترک پارس جنوبی به عنوان یکی از بزرگترین مخازن گازی دنیا و نیز امکان صدور تولیدات با هزینه اندک، به علت قرار داشتن منطقه در کرانه های خلیج فارس، فاصله اندک (۶۰ کیلومتر) با پالایشگاه گاز ولیعصر(عج) کنگان جهت تامین نیاز داخلی و صدور گاز به کشورهای اروپایی از مزیت های اصلی منطقه می باشد.
درجه حرارت سالانه هوا به طور متوسط ۶ درجه سانتیگراد  و متوسط بارندگی ۱۸۰ میلیمتر است.
فاصله هوایی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی با جزیره کیش ۱۷۰، چابهار ۸۵۰ و بندر امام ۶۲۱ کیلومتر است. فاصله این منطقه تا بندر عباس ۵۷۰ و تا تهران ۱۲۰۰ کیلومتر می باشد.

تعداد صفحه :۱۳۵

قیمت : ۴۸۰۰ تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     ۰۹۳۰۹۷۱۴۵۴۱ فقط پیامک        serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  serderehi@gmail.com

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

---  -- ----

مطالب مشابه

دانلود متن کامل پایان نامه رشته شیمی کاربردی با موضوع رنگ
دانلود پایان نامه رشته شیمی کابردی با موضوع سنتز ایمیدازول های چهار استخلافی
دانلود پایان نامه کارشناسی رشته شیمی با موضوع پيشرانه هاي موشكي مايع ، ژل و هيبريد
پایان نامه کارشناسی رشته شیمی : مطالعه تجربی جداسازی اتیلن گلیکول از پسابهای آبی بوسیله فرایند تقطیر...
پایان نامه کارشناسی رشته شیمی : ﺑﺮﺭﺳﻲ ﺭﻭﺷﻬﺎﻱ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺟﺬﺏ ﺩﻱ ﺍﻛﺴﻴﺪﻛﺮﺑﻦ ﺍﺯﮔﺎﺯﻫﺎﻱ ﺧﺮﻭﺟﻲ ﻧﻴﺮﻭﮔﺎﻫﻬﺎ، ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ...
دانلود پایان نامه رشته شیمی با موضوع خصوصیات الیاف نانو کربن
0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *