پایان نامه بررسی پسماندهای بیمارستانی

thesis-download

عنوان پایان نامه :

تکه ای از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

4- فرضیه چهارم تحقیق:

«بین مدیریت ناکارآمد زباله های بیمارستانی و ارتباط ان با افزایش بیماریهای شغلی  اختلاف معنی داری وجود دارد».

میزان ابتلا به عفونت های  شغلی ناشی  از  عدم  رعایت  ایمنی  مهمترین  فاکتور نشان دهنده  مدیریت  ناکارامد پسماندهای بیمارستانی در نظر  گرفته شد که  با  توجه به بررسی ها  و  با  توجه به  اینکه  تنها 16٪  پاسخگویان به  این  نوع   از  عفونت ها  مبتلا شده  بودند  در  نتیجه رابطه  معنی  داری  برای  این  متغییر  دیده  نشد.

شایان ذکر است که بیمارستان شهدای تجریش با330  تخت ثابت و با  میانگین 41 نغر بیمار بستری شده در  روز و به  عنوان  یک بیمارستان  فوق تخصصی ارائه دهنده خدمات بهداشتی و درمانی  به مردم و به عنوان  یکی از  بزرگترین بیمارستان های تهران جایگاه و اهمیت  بالایی برخوردار می باشد. مسئله کنترل مدیریت  پسماند های  بیمارستانی و اعمال کنترل های بهداشتی برآن نیز  از جایگاه و اهمیت  بهداشتی بالایی برخوردار است. در یک جمع بندی کلی وضعیت جمع آوری فرایند زباله های بیمارستانی در داخل بیمارستان و در محورهای تفکیک، جمع آوری و حمل از بخش ها و ذخیره سازی موقت  خوب ارزیابی می گردد.

لذا دستورالعمل ها و آیین نامه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص مدیریت زباله های بیمارستانی تقریبا در بیمارستان مورد بررسی به کار برده می شود. آموزش کارکنان بیمارستان ها صورت گرفته است. با این وجود نیاز به آموزش های بیشتری در این ارتباط می باشد .

همچنین ازنظرحمل و نقل زباله چه در بخش ها و چه در محوطه بیمارستان نیاز به تجهیزات کامل تر و استانداردتری است. کیفیت تفکیک زباله بیمارستانی از زیاد مطلوب نبوده و می بایست مسئولین با ایجاد انگیزه و آموزش با رفع نواقص در این قسمت بپردازند.

این درحالی است که مشکل بیمارستان شهدای تجریش همچون دیگر بیمارستان های دولتی جهت تامین بودجه لازم برای تهیه امکانات بی خطر سازی ضایعات عفونی باعث سختی انجام می شود. تعداد تخت های بیمارستانی و متناسب نبودن آن با امکانات بیمارستان باعث مشکلات عدیده ای در امرمدیریت مواد زائد جامد شده است .

مطالعه انجام شده و مشکلات موجود در خصوص زباله های این  بیمارستان  نشان  می دهد که  قوانین و بخشنامه های مربوط به مدیریت پسماندهای  بیمارستانی در این  مرکز  از سطح نسبتآ مطلوبی برخوردار بوده  اما با  این حال، مدیریت پسماند های  بیمارستانی هنوز  در ایران نیازمند  روشنفکری، هماهنگی، تاکید و  ضمانت اجرائی  بیشتر می باشد. هرچه  هماهنگی  بین سازمان های مسئول در مدیریت زائدات به ویژه زائدات بیمارستانی(وزارت بهداشت، وزارت کشور و شهرداری ها، سازمان حفاظت محیط زیست) در کشور بیشتر  باشد در سیستم مدیریت  زباله های بیمارستانی با چالش های کمتر و پیشرفت های بیشتری  روبرو خواهیم شد. در کنار  این هماهنگی، انجام  تحقیقات و نظارت های  مستمر، عامل کمکی موثری در حصول  نتیجه  مطلوب و مورد نظر می باشد. با توجه به  نتایج این  مطالعه توسعه و بهبود و اصلاح وضع موجود زائدات بیمارستانی ضروری است. بررسی وضعیت پسماندهای  این  بیمارستان  نشان  می دهد علیرغم این که وضعیت پسماند در این  بیمارستان  در  مقایسه  با بیمارستان های  مشابه در  ایران و کشورهای در حال  توسعه  وضعیتی در  حد متوسط و حتی  نزدیک به  مطلوب  می باشد، هنوز جای  کار  بسیاری  وجود  دارد و می توان  وضعیت پسماند بیمارستان را  اصلاح و به حد ایده آل و استاندارد لازم رساند و نتیجه  دلخواه را به دست آورد. البته این  امر  محقق نخواهد شد مگر مدیران  بخواهند و اهمیت لازم  را  برای آن قائل باشند.

 

4-6- محدودیت­های تحقیق

– عدم وجود تحقیقات مشابه در کشور و حتی خارج از کشور از مهمترین محدودیت ها این پژوهش می باشد که امکان مقایسه نتایج این پژوهش با نتایج تحقیقات مشابه را امکان پذیر نکرد.

–  نداشتن اطلاعات  دقیق  در مورد حجم زباله های  تولیدی  در  بیمارستان  و  و سرانه  تولید  زباله  هر  تخت که علت  آن هم  نبودن باسکول  جهت وزن گیری  در  این  مرکز  بود، مهمترین محدودیت  تحقیق محسوب  می شد  که  امکان  مقایسه و بحث  در  مورد حجم پسماند  را از پژوهشگر گرفت.

– نداشتن اطلاعات کافی  مسئولین جهت تفکیک پسماندهای تولیدی  در  هر  بخش  از  بیمارستان که تکمیل چک لیست  استاندارد را توسط  مسئول  هر  بخش امکان پذیر نکرد.

– دشواری دسترسی به پاسخگویان و جلب رضایت آنان جهت تکمیل پرسشنامه ها نیز از محدودیت های این پژوهش به حساب می آید.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دانلود پایان نامه ارشد:بررسی پسماندهای بیمارستانی

مطالب مشابه