پایان نامه بررسی پسماندهای بیمارستانی

thesis-download

عنوان پایان نامه :

تکه ای از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

4- فرضیه چهارم تحقیق:

«بین مدیریت ناکارآمد زباله های بیمارستانی و ارتباط ان با افزایش بیماریهای شغلی  اختلاف معنی داری وجود دارد».

میزان ابتلا به عفونت های  شغلی ناشی  از  عدم  رعایت  ایمنی  مهمترین  فاکتور نشان دهنده  مدیریت  ناکارامد پسماندهای بیمارستانی در نظر  گرفته شد که  با  توجه به بررسی ها  و  با  توجه به  اینکه  تنها 16٪  پاسخگویان به  این  نوع   از  عفونت ها  مبتلا شده  بودند  در  نتیجه رابطه  معنی  داری  برای  این  متغییر  دیده  نشد.

شایان ذکر است که بیمارستان شهدای تجریش با330  تخت ثابت و با  میانگین 41 نغر بیمار بستری شده در  روز و به  عنوان  یک بیمارستان  فوق تخصصی ارائه دهنده خدمات بهداشتی و درمانی  به مردم و به عنوان  یکی از  بزرگترین بیمارستان های تهران جایگاه و اهمیت  بالایی برخوردار می باشد. مسئله کنترل مدیریت  پسماند های  بیمارستانی و اعمال کنترل های بهداشتی برآن نیز  از جایگاه و اهمیت  بهداشتی بالایی برخوردار است. در يك جمع بندي كلي وضعيت جمع آوري فرايند زباله هاي بيمارستاني در داخل بيمارستان و در محورهاي تفكيك، جمع آوري و حمل از بخش ها و ذخيره سازي موقت  خوب ارزيابي مي گردد.

لذا دستورالعمل ها و آيين نامه هاي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در خصوص مديريت زباله هاي بيمارستاني تقريبا در بيمارستان مورد بررسي به كار برده مي شود. آموزش كاركنان بيمارستان ها صورت گرفته است. با اين وجود نياز به آموزش هاي بيشتري در اين ارتباط می باشد .

همچنين ازنظرحمل و نقل زباله چه در بخش ها و چه در محوطه بيمارستان نياز به تجهيزات كامل تر و استانداردتري است. كيفيت تفكيك زباله بيمارستاني از زياد مطلوب نبوده و مي بايست مسئولين با ايجاد انگيزه و آموزش با رفع نواقص در اين قسمت بپردازند.

این درحالی است که مشكل بيمارستان شهدای تجریش همچون دیگر بیمارستان هاي دولتي جهت تامين بودجه لازم براي تهيه امكانات بي خطر سازي ضایعات عفوني باعث سختي انجام می شود. تعداد تخت هاي بيمارستاني و متناسب نبودن آن با امكانات بيمارستان باعث مشكلات عديده اي در امرمديريت مواد زائد جامد شده است .

مطالعه انجام شده و مشکلات موجود در خصوص زباله های این  بیمارستان  نشان  می دهد که  قوانین و بخشنامه های مربوط به مدیریت پسماندهای  بیمارستانی در این  مرکز  از سطح نسبتآ مطلوبی برخوردار بوده  اما با  این حال، مدیریت پسماند های  بیمارستانی هنوز  در ایران نیازمند  روشنفکری، هماهنگی، تاکید و  ضمانت اجرائی  بیشتر می باشد. هرچه  هماهنگی  بین سازمان های مسئول در مدیریت زائدات به ویژه زائدات بیمارستانی(وزارت بهداشت، وزارت کشور و شهرداری ها، سازمان حفاظت محیط زیست) در کشور بیشتر  باشد در سیستم مدیریت  زباله های بیمارستانی با چالش های کمتر و پیشرفت های بیشتری  روبرو خواهیم شد. در کنار  این هماهنگی، انجام  تحقیقات و نظارت های  مستمر، عامل کمکی موثری در حصول  نتیجه  مطلوب و مورد نظر می باشد. با توجه به  نتایج این  مطالعه توسعه و بهبود و اصلاح وضع موجود زائدات بیمارستانی ضروری است. بررسی وضعیت پسماندهای  این  بیمارستان  نشان  می دهد علیرغم این که وضعیت پسماند در این  بیمارستان  در  مقایسه  با بیمارستان های  مشابه در  ایران و کشورهای در حال  توسعه  وضعیتی در  حد متوسط و حتی  نزدیک به  مطلوب  می باشد، هنوز جای  کار  بسیاری  وجود  دارد و می توان  وضعیت پسماند بیمارستان را  اصلاح و به حد ایده آل و استاندارد لازم رساند و نتیجه  دلخواه را به دست آورد. البته این  امر  محقق نخواهد شد مگر مدیران  بخواهند و اهمیت لازم  را  برای آن قائل باشند.

 

4-6- محدودیت­های تحقیق

– عدم وجود تحقیقات مشابه در کشور و حتی خارج از کشور از مهمترین محدودیت ها این پژوهش می باشد که امکان مقایسه نتایج این پژوهش با نتایج تحقیقات مشابه را امکان پذیر نکرد.

–  نداشتن اطلاعات  دقیق  در مورد حجم زباله های  تولیدی  در  بیمارستان  و  و سرانه  تولید  زباله  هر  تخت که علت  آن هم  نبودن باسکول  جهت وزن گیری  در  این  مرکز  بود، مهمترین محدودیت  تحقیق محسوب  می شد  که  امکان  مقایسه و بحث  در  مورد حجم پسماند  را از پژوهشگر گرفت.

– نداشتن اطلاعات کافی  مسئولین جهت تفکیک پسماندهای تولیدی  در  هر  بخش  از  بیمارستان که تکمیل چک لیست  استاندارد را توسط  مسئول  هر  بخش امکان پذیر نکرد.

– دشواری دسترسی به پاسخگویان و جلب رضایت آنان جهت تکمیل پرسشنامه ها نیز از محدودیت های این پژوهش به حساب می آید.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دانلود پایان نامه ارشد:بررسی پسماندهای بیمارستانی

مطالب مشابه

پایان نامه بکار­گیری الکترود­های اصلاح شده با مایعات یونی و نانو­تیوب­ های کربنی برای اندازه ­گیری ا...
پایان نامه علل ظهور وگسترش گفتمان‌های مبارز دینی در دهه‌های 40 و50 در ایران
سمینار لیزر و تمام نگاری و کاربردهای لیزر
پایان نامه تعیین چگونگی خلق دانش توسط اعضای هیأت علمی
پایان نامه ارشد نقش زندگی نامه و نوع روابط با والدین در چرخه رشد در گرایش به مواد
پایان نامه ارشد بررسی اثربخشي راهبردهاي حل مسأله بر كاهش اضطراب يادگيري رياضي دانش آموزان