دانلود پروژه رشته مهندسی مکانیک با موضوع کلکتور های خورشیدی و کاربرد آنها در صنعت

دانلود پایان نامه

متن کامل پایان نامه رشته : مکانیک – حرارت و سیالات

با عنوان : کلکتور های خورشیدی و کاربرد آنها در صنعت

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده فنی ومهندسی

پایان نامه کارشناسی

مهندسی مکانیک – حرارت و سیالات

عنوان پروژه :

کلکتور های خورشیدی و کاربرد آنها در صنعت

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

چکیده

در این فصل ابتدا مشخصات تابش خورشید در خارج از جو زمین، سپس مقدار آن با روش ریاضی در روی سطح زمین تشریح می­گردد. آنگاه روشی که با کمک آن براحتی می­توان مقدار انرژی رسیده به یک محل دلخواه را محاسبه نمود. ملاحظه خواهد شد در صو رتیکه اطلاعات هواشناسی موجود باشد، بهتر است از آن برای بهینه نمودن طراحی سیستم خورشیدی استفاده نمود.

برای آنکه طراح سیستم خورشیدی شدت تابش رسیده به دهانه ورودی کلکتور را پیش­بینی نماید باید بداند که چه مقدار تابش خورشید به واحد سطح در آن نقطه می رسد و امتداد این تابش چگونه است. لذا ابتدا محل خورشید در آسمان باید مشخص شود سپس از ترکیب شدت تابش و امتداد کلکتور نسبت به خورشید، طراح مقدار انرژی رسیده به کلکتور را برآورد می­نماید.
مقدمه

خورشید تنها منبع انرژی تجدید پذیر، در مرکز منظومه­ی شمسی است. انرژی خورشید در 24 ساعت شبانه­روز و در 365 روز سال به صورت امواج الکترومگنتیک به زمین می­تابد.

درجه حرارت سطح خارجی خورشید حدود 6000 درجه کلوین است. قسمت کوچکی از انرژی خورشید به ما در زمین می رسد زیرا، اولا ً: این انرژی در تمام جهات منتشر شده و یک قسمت جزئی از آن بعد از طی فاصله بین زمین و خورشید به سطح خارج اتمسفر زمین می رسد. ثانیا ً: با گردش زمین حول محورش، هر وسیله برای دریافت انرژی خورشید در روی زمین صرفا ً در روز ( تقریبا ً نصف شبانه روز ) انرژی خورشید را دریافت می­کند. ثالثاً: از امواج رسیده به خارج جو زمین، تا رسیدن آنها به سطح زمین حدود 30 % دیگر از آن تلف می­شود. بعلاوه شرایط آب و هوا می تواند انرژی رسیده به زمین را بیش از درصد فوق باز هم کاهش دهد.

مقدار انرژی که به واحد سطح زمین در واحد زمان می­رسد، بنام شدت تابش خورشید نامیده می­شود. واحد اندازه­گیری شدت تابش خورشید وات بر متر مربع ( 12Wm2′>  ) است. شدت تابش مقداری لحظه­ای است و با زمان می­تواند تغییر نماید. ماکزیمم شدت تابش برای تعیین شرایط پیک انرژی دریافتی سیستم بکار می­رود. اگر مکانیزم ذخیره­سازی در طراحی سیستم مورد نظر باشد، طراح می­بایست از تغییرات شدت تابش خورشید نسبت به زمان آگاه باشد، تا بتواند طراحی سیستم را بهینه کند.

بعلاوه، طراح سیستم خورشبدی لازم است بداند چه مقدار انرژی خورشیدی در روز، ماه یا سال به سیستم خورشیدی رسیده است. جمع مقدار انرژی رسیده، مقدار تابش خواهد بود. مقدار تابش با واحد ژول بر متر مربع ( 12Jm2′> ) و یا بیشتر با واحد ( 12Whm2′> ) اندازه­گیری می­شود. همانطور که در بخش بعد شرح داده خواهد شد، مقدار تابش و یا مقدار تشعشع به طور ساده جمع انرژی امواج رسیده در طول یک زمان دلخواه است.

  مشخصات نور خورشید در بالای جو زمین

منبع اصیل انرژی ما خورشید، در مقایسه با سایر ستارگان ستاره­ای با اندازه، عمر و نوری متوسط است که در روی یکی از بازوهای کهکشان راه شیری قرار دارد. روشنایی این ستاره را نیز با توجه به دمای سطحی آن که معادل 6000 درجه کلوین است در مقایسه با گروهی از ستارگان با دمای 16000 درجه کلوین و گروهی دیگر با دمای 3000 درجه کلوین می­توان به طور نسبی متوسط دانست.

حدس بر آنست که در خورشید گازهای هیدروژن و هلیم ترکیب شده و در آن پدیده ذوب اتمی انرژی­ای با شدت 123.86×1026′> وات در بدنه خورشید آزاد می­شود.

قسمت اعظم انرژی الکترومگنتیک رسیده به زمین از پوسته خارجی خورشید بنام فتوسفر است. قطر تقریبی خورشید 121.39×109m’> بوده و در فاصله 121.496×1011m’> از زمین قرار دارد.

مقدار ثابت خورشید

شدت تابش خورشید در سطح خارجی آن حدود 126.33×107Wm2′> است. اما چون تابش منتشر شده و مقدار آن با نسبت مربع فاصله کاهش می­یابد، بنابراین با توجه به فاصله زمین از خورشید (شکل1-1)، شدت تابش خورشید که مقدار انرژی رسیده به یک متر مربع از سطح عمود بر تابش خورشید در خارج جو زمین در واحد زمان است، معادل 1376 وات بر متر مربع تعیین می­شود که آن را با 12Isc’>  نشان می­دهیم و مقدارش از طریق زیر محاسبه می­شود

در مدارک و کتابهای قدیمی ایرانی و خارجی مقدار ثابت خورشید 1353 وات بر متر مربع ذکر شده که می­بایست به مقدار 1367 وات بر متر مربع اصلاح گردد. این مقدار نه تنها توسط محاسبه مشخص می­شود، بلکه به علت اندازه­گیری­های دقیق صورت گرفته در خارج از جو زمین نیز به اثبات رسیده است.

اندازه ظاهری زاویه­ی قرص خورشید به کمک قطر فتوسفر و فاصله زمین تا خورشید قابل محاسبه است. در فاصله 1.000AU اندازه زاویه ای قرص خورشید 9.3 میلی رادیان (0.553 درجه ) است. با تغییر فاصله زمین از خورشید در طول سال، اندازه ظاهری زاویه­ی خورشید به میزان 1.7 % تغییر می­کند.

 طیف خورشید در بالای جو

45 درصد از امواج رسیده از خورشید به جو زمین از امواج قابل رؤیت­اند که طول موج آنها در محدوده بین 0.3 تا 0.7 میکرون قرار دارند. کمی بیش از یک درصد از انرژی خورشید در محدوده طول موج کوتاه ( شامل اشعه ایکس X و ماورای بنفش UV ) و 54 درصد بقیه انرژی در ناحیه­ی مادون قرمز است. به طوریکه در بخش بعد شرح داده خواهد شد، طیف خورشید بعد از ورود به جو زمین تا رسیدن به سطح زمین دچار تغییر می­شود.

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه :197
قیمت : 4800 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     فقط پیامک        serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  serderehi@gmail.com

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

---  -- ----