دانلود پایان نامه رشته مکانیک : طراحی میکرو پمپ مناسب جهت دستگاه دیالیز خون

دانلود پایان نامه

متن کامل پایان نامه رشته : مکانیک – حرارت و سیالات

با عنوان : طراحی میکرو پمپ مناسب جهت دستگاه دیالیز خون

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران‌جنوب

دانشکده فنی و مهندسی

پایان‌نامه کارشناسی

مهندسی مکانیک – حرارت و سیالات

عنوان:

طراحی میکرو پمپ مناسب جهت دستگاه دیالیز خون

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

چکیده

این پروژه در قالب چند فصل در مورد طراحی میکرو پمپها می‌باشد. در قسمت اول مطالبی در مورد انواع پمپها بیان شده و در فصول بعدی در رابطه با طراحی میکرو پمپها توضیحات مفصلی آورده ‌شدهاست.
فصل اول: آشنایی با انواع پمپها

مقدمه:

پمپ چیست :

به طوركلي پمپ به دستگاهي گفته مي‌شود كه انرژي مكانيكي را از يك منبع خارجي اخذ و به سيالي كه از آن عبور مي نمايد. انتقال دهد. درنتيجه انرژي سيال بعد از خروج از ماشين افزايش مي‌يابد .

پمپ ها را برمبناي نحوه انتقال انرژي به سيال به دودسته تقسيم بندي مي كنند:

الف ـ پمپ هاي ديناميكي: كه انتقال انرژي از آنها به سيال به طوردائمي است.

ب ـ پمپ هاي جابجايي: كه انتقال انرژي ازآنها به سيال به صورت متناوب يا پريوديك است.

مي‌توان پمپها را براساس نحوة عملكردشان به گونه‌اي ديگر نيز دسته بندي كرد:

1ـ پمپهاي سانتريفوژ (جريان شعاعي)

2 ـ پمپ هاي محوري

3ـ پمپ هاي نيمه سانتريفوژ (يا باجريان مختلط)

1ـ پمپ سانتريفوژ (شعاعي) : عملكرداين پمپ به اين صورت است كه درآن سيال موازي محور وارد چرخ پمپ شده و عمود برآن از چرخ خارج مي‌گردد. اين پمپها معمولاً براي ايجاد فشارهاي بالا در دبي هاي كم به كار مي‌روند . بنابراين اغلب پمپ هاي سانتريفوژ توانايي خوبي در ايجاد فشارهاي بالادارند . پمپهاي سانتريفوژ شايعترين نمونه از پمپها هستند.

2ـ پمپهاي محوري: سيال موازي محور وارد پمپ مي‌گردد و به طور موازي نسبت به محور از چرخ خارج مي‌گردد. اين پمپها براي ايجاد فشارها و دبي‌هاي متوسط به‌كار مي‌روند.

3ـ پمپهاي نيمه سانتريفوژ (مختلط): سيال موازي محور وارد چرخ پمپ مي‌گردد و به طورمايل نسبت به محور از چرخ خارج مي‌گردد. اين پمپها براي ايجاد فشارها و دبي‌هاي متوسط به‌كار مي روند. اين پمپها نسبت به پمپ هاي سانتريفوژ توانايي بيشتري در استفاده و به كارگيري دبي هاي يالا را دارند.

مباني و كاربرد پمپهاي گريز از مركزcentrifugal pump اصول كار كليه اين پمپ ها براساس استفاده از نيروي “گريزاز مركز” پايه‌گذاري شده است. هرحجمي كه در يك مسير دايره‌اي يا، منحني الشكل حركت كند، تحت تاثير نيروي گريز از مركز واقع مي‌شود. جهت نيروي مذكور طوري است كه همواره تمايل دارد كه جسم را از محور يا مركز دوران دورسازد .

قسمتهاي اساسي يك پمپ گريز ازمركز عبارتند از:

1- الكترومتور: كه شامل قسمت الكتريكي پمپ است.

2- كوپل يا هم محور سازي :كه متصل كننده الكترومتر به شافت (محور )پمپ است.

3- هوس برينگ: كه محل قرار گيري برينگها مي‌باشد .

4- مكانيكال سيل: كه محل آب بندي پمپ و جدا كننده سيال پمپاژ شده و قسمت مكانيكي پمپ مي‌باشد. 5 – پره‌هاي پمپ : كه با توجه به نوع كاربرد داراي انواع مختلفي مي‌باشد.

مهمترين تركيبات عمومي مواد ساختماني پمپها عبارتند از :

مواد:

پمپهاي سانتريفيوژ كه معمولا به بازار عرضه مي‌شوند داراي تركيبات برنزي، تمام برنزي، يا داراي تركيب آهني مي‌باشند. در ساختار نيمه برنزي، پروانه خلاف شافت (اگر بكار برده شده باشد) و رينگهاي سايشي برنزي خواهد بود و محفظه از چدن است. اين مواد ساختماني براي قسمتهاي از پمپ مي‌باشد كه در تماس با پمپاژ شده مي‌باشد.

 محفظه آببندي (stuffing box) :

آن قسمت از پمپ است كه شفت گردننده وارد محفظه پمپ مي‌شود. براي جلوگيري از نشت آب از محفظه، يك آب بند مكانيكي يا نوار آببندي بكار مي‌رود .

پمپها با آب بندي مكانيكي mechanical seal بطور موفقيت آميز در موارد گوناگون بكار برده مي‌شوند. آب‌بندهاي داخلي درون محفظه آب بندي عمل مي‌كند درصورتي كه آب بندهاي خارجي داراي اجزاء دوراني(rotatig element) خودشان در بيرون محفظه آببندي مي‌باشند. بسته به آببندي پمپ و مايعي كه پمپاژ مي شود محدوديتهاي در فشار و دماي مايع وجود دارد. جنس ماده ابندي پس از آن كه نوع سيال پمپاژ شونده و دما و فشار ان تعيين شد، توسط كارخانه سازنده تعيين مي شود. پمپ ها با نوار آببندي به ويژه در جاهايي كه مواد ساينده كه همراه آب وجود دارد بكار سيستم آسيب نمي‌رساند بطور گسترده‌اي مورد استفاده قرار مي‌گيرند . مقداري نشت بايد وجود داشته باشد تا سطح بين ماده نوار و شفت را روانكاري و سرد كند. بوش شفت و شفت موتور يا پمپ را بويژه با نوار آببندي ، محافظت مي‌كنند .

رينگ هاي سايشي براي پروانه يا محفظه آب بندي بكار برده مي شود ، آنها قابل تعويض بوده و از سايش پروانه يا محفظه جلوگيري مي‌كنند.

بلبرينگها غالبا زياد بكار برده مي‌شوند مگر در پمپهاي سيلكولاتر ،كه ياتاقان هاي موتور و پمپ از نوع بوش مي‌باشد.

رينگ تعادل :

در طرف پشت پروانه‌هاي بسته تك مكشه مي‌باشد تا بار محوري را كاهش دهد. پروانه‌هاي داراي دو ورودي بطور ذاتي از لحاظ محوري بالانس مي‌باشند.

سرعتهاي كار نامي موتور ممكن است در محدود 600 تا 3600 دور در دقيقه انتخاب شوند (سازندگان پمپ بايستي سرعت بهينه پمپ را براي هر نياز پمپاژ بخصوص با در نظر گرفتن راندمان، قيمت و صدا و نگهداري بدست آورد. نمونه‌اي از سطح مقطع يك پمپ سانتريفوژ مجهز توسط انستيتوي هيدروليك در شكل نشان داده شده است بيشتر قسمتهاي كه قبلا شرح داده شد در روي شكل مشخص است .

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه :140
قیمت : 4800 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     فقط پیامک        serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  serderehi@gmail.com

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

---  -- ----