دانلود پایان نامه رشته مکانیک با موضوع تعیین خرابی خطوط فشارقوی برق به کمک پردازش تصویر دیجیتال

دانلود پایان نامه

متن کامل پایان نامه رشته : مکانیک – طراحی جامدات

با عنوان : تعیین خرابی خطوط فشارقوی برق به کمک پردازش تصویر دیجیتال

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده فنی مهندسی

پایان نامه کارشناسی

مهندسی مکانیک – طراحی جامدات

عنوان:

تعیین خرابی خطوط فشارقوی برق به کمک پردازش تصویر دیجیتال

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

چکیده

مهمترین گام در فرآیند نگهداری خطوط فشار قوی، شناخت نوع خرابی ها، وسعت و شدت آنها است.

در زمینه عیب یابی و تعمیر کابل نیز فقدان یک مرجع و استاندارد مناسب مشهود است، اگر چه دانشگاه صنعت آب و برق در جزوه ای روشهایی جهت عیب یابی کابل ها ارائه داده است اما اولاً این جزوه چندان به روز نیست و همچنین به مراکز دست اندر کار جهت استفاده و رعایت آن ابلاغ نشده است. در حال حاضز تعمیر کابلها بصورت تجربی و در پایین ترین کیفیت صورت می گیرد، با وجود پیشرفتهای عمده در خصوص ابزار و تجهیزات تعمیر کابلها هنوز از متدهای منسوخ و مردود استفاده می شود. ( به عنوان مثال با وجود آنکه در مورد نوارهای پوششی امروزه در دنیا از نوارهای SIR1 و دیگر مواد جدید استفاده می شود. هنوز در کشور ما از نوارهای PVC با کیفیت نامناسب استفاده می گردد.)در اغلب موارد به علت اینکه تعمیرات به نحو مناسبی صورت نمی پذیرد در این محل ها، خرابیهای مجدد، ایجاد تلفات بالا و دیگر مشکلات از این قبیل بروز می نمایند]1[.

تعیین خرابی خطوط فشارقوی برق  

امروزه محققان به دنبال یافتن روشهای جدید هستند که هم کم هزینه و هم سریع باشد. با گسترش دانش نرم افزاری و حوزه دیجیتال، استفاده از تکنیک های پردازش تصویر دیجیتال یکی از روش هایی است که می تواند مهندسان را در تعیین وسعت و شدت خرابی ها بدون نیاز به اندازه گیری میدانی یاری نماید.

در این مقاله با استفاده از یک روبات که توانایی حرکت بر روی خطوط فشار قوی دارد و به همراه جانمایی یک دوربین که کار پردازش تصویر را با استفاده از نرم افزار “MATLAB” انجام می دهد، روشی را برای تعیین خرابی خطوط فشار قوی ارایه شده است. با این روش نیاز به اندازه گیری میدانی وجود ندارد.

خطوط انتقال هوایی

خط انتقال هوایی نوعی از خط انتقال است که در آن از دکل‌ها و تیرها برای نگه داشتن کابل‌ها بالای سطح زمین استفاده می‌شود. از آنجایی که در این گونه خطوط از هوا به عنوان عایق کابل‌ها استفاده می‌شود این روش انتقال یکی از کم هزینه‌ترین و رایج‌ترین روش‌های انتقال است. دکل‌ها و تیرهایی که برای نگهداشتن کابل‌ها استفاده می‌شود می‌توانند از جنس چوب، فولاد، بتون، آلومینیوم و در برخی موارد پلاستیک مسلح باشند. به طور کلی کابل‌ها مورد استفاده در خطوط هوایی از جنس آلومینیوم هستند (که البته با نواری از فولاد در داخل مسلح شده‌اند). از کابل‌های مسی در برخی خطوط انتقال ولتاژ متوسط و ولتاژ پایین و محل اتصال به مصرف‌کننده استفاده می‌شود]2[.

اختراع مقره‌های جداکننده نقش مهمی در امکان افزایش ولتاژ انتقال در خطوط هوایی داشت. در سال‌های پایانی قرن ۱۹ بیشینه ولتاژ قابل انتقال با مقره‌های سوزنی به ۶۹ کیلوولت می‌رسید اما امروزه امکان انتقال انرژی الکتریکی در ولتاژهای بالاتر از ۷۶۵ کیلوولت و حتی ولتاژهای بالاتر وجود دارد]2[.

خطوط انتقال هوایی معمولاً با توجه به سطح ولتاژشان به این صورت طبقه‌بندی می‌شوند:

ولتاژ پایین: ولتاژهای پایین‌تر از ۱۰۰۰ ولت. مورد استفاده در اتصالات و ارتباطات به مصرف کننده‌های خانگی و تجاری کوچک.

ولتاژ متوسط (توزیع): ولتاژهای بین ۱ تا ۳۳ کیلو ولت. مورد استفاده برای انتقال در مناطق شهری یا روستایی.

ولتاژ بالا(انتقال میانی): ولتاژهای بین ۳۳ تا ۲۳۰ کیلوولت. مورد استفاده برای خطوط انتقال میانی.

ولتاژ خیلی بالا(انتقال): ولتاژهای بین ۲۳۰ تا ۸۰۰ کیلوولت. مورد استفاده برای خطوط انتقال طولانی.

1- پدیده های مخرب در کابل ها

در طی عملیات ساخت کابل و یا در مراحل بهره براداری از آن با پدیده های ناخواسته و مخربی مواجه هستیم، در این قسمت چند مورد از این عوامل ذکر می گردد]3[:

اثر پوستی

پیر شدن شیمیایی پلیمرها

تلفات الکتیریکی

شکست عایقی شامل:

تخریب ناشی از یونیزاسیون ( تخلیه جزئی)- پدیده درخت آبی1

شکست حرارتی2

شکست تحت تاثیر شرایط گذرا

نفوذ هوا یا رطوبت]4[

فشارهای مکانیکی

خرابی توسط جانوران

مواد خورنده یا آلوده کننده]5[

پوسیدگی میکروبیولوژیک نسوج]6[

برخی از این عوامل مخرب با تغییر در روکش کابل ها و یا اصلاحاتی در تولید کابل ها قابل پیش گیری است اما در این بین پدیده درخت آبی نیاز به توضیح دارد.تخریب ناشی از یونیزاسیون ( تخلیه جزئی)- پدیده درخت آبی

از دهه هفتاد میلادی که از PE و دیگر مواد پلیمری استفاده گسترده ای در ساخت کابل قدرت شد گزارشهایی مبنی بر تشکیل ترکهای شاخه در کابلهای با عایق PE در ایالات متحده ارسال شد. این اثر تحت عنوان “آب- ترک خوردگی” یا “درخت آبی” شناخته می شود که هرچند اثر مخرب آن برروی ویژگیهای التیریکی عایق شناخته شده است اما اطلاعات اندکی در مورد چگونگی تشکیل این فرآیند مخرب وجود دارد]1[.

در تشریح این پدیده اکثراً از شکلهای ماده PE بهره گرفته می شود اما این پدیده در دیگر مواد پلیمیری همانند EPR، XLPE و PVC نیز دیده می شود. به این خاطر از PE برای این منظور استفاده می شود که PE بر خلاف بقیه پلیمرهای یاد شده کاملاً شفاف است و اثر WT در آن بخوبی نمایان می شود. از عوامل موثر بر این پدیده می توان از ولتاژ یا شدت میدان الکتریکی در کابل و فرکانس ولتاژ اعمالی نام برد. اما این پدیده حتی در کابلهایی که دارای شدت میدان الکتیریکی در حدود 1kV/mm و یا کمتر هستند نیز مشاهده می شود.

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه :18

قیمت : 4800 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     فقط پیامک        serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  serderehi@gmail.com

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

---  -- ----