دانلود پایان نامه رشته مهندسی نساجی با موضوع بررسی خاصیت ضد چروک پنبه

متن کامل پایان نامه رشته : مهندسی  نساجی – شیمی نساجی و علوم الیاف

با عنوان :  بررسی خاصیت ضد چروک پنبه

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد “M.Sc”

مهندسی نساجی _ گرایش شیمی نساجی و علوم الیاف

                                                                      عنوان :      

بررسی خاصیت ضد چروک پنبه

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

چکیده :

از بین کلیه الیاف طبیعی و مصنوعی لیف پنبه یکی از پرکاربردترین لیف برای تولید پوشاک است چه به تنهایی و چه در مخلوط با سایر الیاف. علت این امر خصوصیات خوب و کاربردی لیف پنبه مانند جذب رطوبت بالا و استحکام بالا هنگام جذب رطوبت است. اما مشکل پوشاک و کالاهای پنبه ای چروک خوردن در اثر جذب رطوبت و اعمال نیرو می باشد. تاکنون تلاش های زیادی در جهت رفع مشکل چروک کالای پنبه ای صورت گرفته از جمله استفاده از  ترکیبات حاوی فرمالدئید وترکیبات فاقد فرمالدئید و همچنین ترکیبات جدید مثل ترکیبات نانو  . ترکیبات دارای فرمالدئید اگر چه تاثیر خوبی روی فرایند ضد چروک دارند اما بعلت رهایش فرمالدئید که سمی و مضر است امروزه کاربرد چندانی ندارند. در ادامه تحقیقات صورت گرفته جهت یافتن ماده ای مناسب برای ضد چروک پنبه محققان به ترکیبات فاقد فرمالدئید رسیدند. از جمله ترکیبات فاقد پلی کربوکسیلیک اسیدها هستند. پلی کربوکسیلیک اسیدها با زنجیرهای سلولزی ایجاد پیوند عرضی می کنند اما این دسته از مواد هر چند مشکل چروک پارچه های پنبه ای را بهبود می بخشند اما این مشکل را دارند که خصوصیات مکانیکی پارچه از جمله استحکام را کاهش می دهندامروزه برای حل این مشکل و بهبود آن این مواد را همراه با مواد کمکی به کار می برند. از جمله استفاده از نانو Tio2 است .کالاهای  ضد چروک شده اغلب توسط محققین و صنعتگران مورد بررسی قرار می گیرند تا تاثیر مواد روی آنها مشخص شود .روش های بررسی وارزیابی کالا انواع مختلفی دارد از جمله اندازه گیری زاویه بازگشت از چروک ، اندازه گیری بازگشت از چروک با مقایسه منسوج با نمونه های استاندارد وروش های دیگر ، که از بین آنها روش هایی که بر اساس مقایسه چشمی هستند دقت لازم را ندارند و خیلی قابل استناد نیستند اما روش هایی که در آنها از کامپیوتر استفاده می شود دقیق ترند . 

مقدمه:

در سراسر جهان همواره استفاده از لیف پنبه برای تولید انواع منسوجات مورد توجه بسیار بوده است چه خالص و چه مخلوط با دیگر الیاف پنبه دارای خصوصیات منحصر بفردی است ، از جمله اینکه با جذب رطوبت استحکام آن افزایش می یابد ، جذب رطوبت خوبی دارد و ……  . اما مشکلی که این لیف دارد این است که در هنگام اعمال خمش و نیرو و با جذب رطوبت چروک می شود . هنگامی که لیف پنبه رطوبت جذب می کند یا تحت نیرو قرار می گیرد باند های هیدروژنی بین زنجیره های سلولزی شکسته شده و با برداشتن نیرو و از دست دادن رطوبت این باند ها در جای جدید شکل می گیرند و همین چروک را ایجاد می کند . برای رفع این مشکل که یکی از مشکلات اصلی منسوجات پنبه ای است از فرایند ضد چروک استفاده می کنند که این فرایند با روش ها و مواد مختلفی انجام می شود از جمله موادی که برای این کار استفاده می شود ترکیبات حاوی فرمالدئید وترکیبات فاقد فرمالدئید . ترکیبات دارای فرمالدئید بعلت رهایش فرمالدئید که ماده ای سمی و مضر است امروزه چندان بکار نمی روند اما استفاده از ترکیبات فاقد فرمالدئید که مهمترین آنها پلی کربوکسیلیک اسیدها هستند مورد توجهاست که تاثیر خوبی روی پنبه دارند . محققان و صنعتگران اغلب منسوجات را پس از اعمال فرایند ضد چروک مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهند که از جمله روش های بررسی مقایسه منسوج با نمونه های استاندارد ، استفاده از لیزر ، روش شبکه عصبی و ….. است .

١-١مقدمه

  چین خوردگی و چروک در پارچه زمانی روی می دهد که تعداد زیادی انحنای مضاعف در پارچه بوجود آید. بطوریکه باعث ایجاد تغییر شکل سطحی و غیر سطحی نسبتاً دائمی در پارچه شود.

  از سال ۱۹۵۰ مصرف کنندگان بطور فزاینده ای از چروک لباس های پشمی آگاهی پیدا کردند. در همان زمان تکنیک های شیمیایی برای جلوگیری از ایجاد چروک در پارچه های پنبه ای رواج یافت. بعلاوه پارچه هایی که از مخلوط پشم- پلی استر بافته می شوند، بطور ذاتی استعداد کمتری برای چروک شدن نسبت به پارچه های خالص پشمی دارند.

  امروزه شرایطی که منجر به ایجاد چروک در پارچه ها می شوند، بهتر شناخته شده است. اینکه آیا لباس چروکدار برای پوشیدن مناسب است یا خیر، بستگی به این دارد که مصرف کننده از لحاظ بصری چگونه آنرا برآورد می کند [۱].

١-٢ تئوری های چروک

١-٢-١ مکانیزم و مراحل تشکیل و ظهور چروک در پارچه

چروک یک نوع  تغییر شکل سه بعدی پارچه است یعنی دارای طول ،عرض و عمق است .

چاپمن[1] ]۱[ معتقد است که چهار مرحله برای تشکیل و ظهور چروک در پارچه وجود دارد که عبارتنداز:

الف) کمانش پارچه

ب) فشار بکار رفته برای کمانش ها  برای تیز نمودن چروک های ایجاد شده در پارچه

ج) از بین رفتن تنش های ویسکوالاستیکی در الیاف، هنگامی که چروک بر آنها اعمال می شود.

د) رهایی پارچه هنگامی که نیروهای ویسکوالاستیکی به تدریج باعث برگشت پذیری پارچه می شود.

عملکرد چروک در پارچه ها بستگی به این دارد که آن لباس چگونه پوشیده شود یا اینکه در چه شرایط محیطی و دمایی از آن استفاده گردد. ]

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه :115

قیمت : 4800 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     ۰۹۳۰۹۷۱۴۵۴۱ فقط پیامک        [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  [email protected]

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

---  -- ----

مطالب مشابه

دانلود پایان نامه رشته نساجی گرایش شیمی نساجی وعلوم الیاف : کاربرد فراصوت در بهبود فرایندهای نساجی
دانلود پایان نامه رشته مهندسی نفت گرایش حفاری و استخراج : حفاری جهت دار ( انحرافی )
دانلود پایان نامه رشته نساجی با موضوع اندازه ­گیری یون کروم (III) در پساب رنگی
دانلود پایان نامه رشته نساجی : بررسی سازه‌های پارچه‌ای و خصوصیات مکانیکی پارچه‌های آن
دانلود پایان نامه رشته مهندسی نساجی : عوامل مؤثر بر عایق حرارتی شدن پرده
دانلود پایان نامه رشته نساجی : بررسی فرآیند تولید و کاربرد الیاف فوق ظریف و نانو