دانلود پایان نامه رشته مهندسی فناوری با موضوع کاربرد شبکه های حسگر بی سیم در پزشکی

دانلود پایان نامه

متن کامل پایان نامه رشته : مهندسی فناوری

با عنوان : کاربرد شبکه های حسگر بی سیم در پزشکی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده فنی مهندسی

پایان نامه کارشناسی

مهندسی فناوری اطلاعات

عنوان :

کاربرد شبکه های حسگر بی سیم در پزشکی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

چکیده

شبکه های حسگر نسل جدیدی از شبکه ها هستند که به طور معمول، از تعداد زیادی گره ارزان قیمت تشکیل شده اند و ارتباط این گره ها به صورت بی سیم صورت می گیرد. هدف اصلی در این شبکه ها جمع کردن اطلاعاتی در مورد محیط پیرامون حسگرهای شبکه است.نحوه عملکرد کلی این شبکه ها به این نحو است که گره ها اطلاعات مورد نیاز را جمع آوری می کنند و سپس آنها را به سمت گیرنده ارسال می کنند.نحوه انتشار اطلاعات در این شبکه ها ،تا حد زیادی مشابه انتشار اطلاعات در شبکه های موردی است به این معنی که انتقال اطلاعات به صورت گره به گره ،صورت می پذیرد.تفاوت عمده شبکه های حسگر با شبکه های موردی، منابع انرژی محدود و قابلیت پردازش نسبتا پایین آنها است که این موارد باعث شده تا انتشار اطلاعات ،یکی از مسایل عمده و قابل بحث در این شبکه ها باشد.

شبکه های حسگر امروزه به عنوان یکی از مباحث بسیار داغ علمی مطرح است و تحقیقات بسیاری بر روی بهبود عملکرد این شبکه ها صورت می گیرد.تا کنون کارهای زیادی در جهت بهبود و افزایش کارآیی در زمینه پخش اطلاعات و هم چنین افزایش کاربرد شبکه های حسگر بی سیم در انواع مختلف از جمله پزشکی شده است

فصل اول : ارائه کلیات پیرامون شبکه های حسگر بی سیم

1.1 مقدمه

تکنولوژی WSN [1] نیرویی بالقوه ای در تغییر مسیر زندگی،صنعت،فروش،پزشکی، مراقبت اغلب افراد وابسته، مدیریت بحران و بسیاری جهات دیگر دارد.حسگرهای بی سیم و شبکه های حسگر،محاسبه فراگیر و تحقبقات هوش مصنوعی با هم نظریات میان رشته ای هوش محدود را برای پیروز شدن بر چالش هایی که ما در زندگی روزمره مان با آن مواجه هستیم را ساخته اند.یکی از چالش های اصلی جهان برای دهه های اخیر ادامه جمعیت سالخورده بوده است که در کشور های پیشرفته افزایش یافته است.مرجع جمعیتی پیش بینی کرده است که در 20 سال آینده جمعیت در کشورهای پیشرفته تقریبا نزدیک 20% جمعیت کلی خواهد شد.از این رو افزایش کیفیت افراد سالخورده مسئله مهمی است که در این زمینه مطرح می شود.

یکی از کاربردهای امید بخش این است که ناحیه ترکیبی از تکنولوژی های الکترونیکی دریافتی و مصرفی که به مردم اجازه بازبینی ثابت را می دهد در شبکه های فراگیر خانگی با ایجاد بازبینی پزشکی متدوام،ارتقای حافظه،کنترل اسباب خانه،دستیابی داده های پزشکی و ارتباط اورژانسی به ساکنان و مراقبت کنندگانشان کمک کرد.

نه تنها سالخوردگان و بیماران بلکه در خانواده هایی که والدین هردو مشغول به کار می باشند استفاده از این سیستم ها برای مراقبت از نوزادان و کودکان مزیت هایی دارد.

محققان در کامپیوتر،شبکه ها و زمیینه های پزشکی با هم برای ساخت تصویر وسیعی از مراقبت های هوشمندانه ی ممکن در حال کار هستند.

رشد بیشتری توسط همزیستی تکنولوژی های شخصی کوچک معرف فرکانس رادیو،بلوتوث و شبکه های حسگر بی سیم برای بوجود آوردن کاربردهای زمینه ای بدست خواهد آمد.

در این مقاله، ما سیستم مدیریت داده ی درمان حسگر گرید، به نام  [2]SEGEDMAرا پیشنهاد می کنیم که ادغام فن آوری های شبکه های مختلف وامکان دسترسی به داده های پیوسته به کاربران سیستم را تضمین می کند.

هدف از این مقاله، حل مسائل و چالش های ذخیره سازی گرید و هم چنین مشکلات مهمی که به دلیل ادغام شبکه های حسگر بی سیم با فن آوری گرید در مراقبت های بهداشتی بوجود می آیند،است.

2.1معرفی شبکه های حسگر بی سیم

پیشرفت های اخیر در زمینه الکترونیک و مخابرات بی سیم توانایی طراحی و ساخت حسگرهایی را با توان مصرفی پایین، اندازه کوچک، قیمت مناسب و کاربری های گوناگون داده است.  

این حسگرهای کوچک که توانایی انجام اعمالی چون دریافت اطلاعات مختلف محیطی (بر اساس نوع حسگر، پردازش و ارسال آن اطلاعات را دارند، موجب پیدایش ایده ای برای ایجاد و گسترش شبکه های موسوم به شبکه های بی سیم حسگر شده اند.

22..1محدودیت های سخت افزاری یک گره حسگر:

عواملی چون اقتصادی بودن سیستم،توانی های مورد انتظار ،تعداد انبوه گره ها ، و نهایتا عملی شدن ایده ها در محیط واقعی موجب گشته است هر گره تعتعدی محدودیت سخت افزاری داشته باشد.

هزینه پایین : بایستی سیستم نهایی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد.چون تعداد گره ها خیلی زیاد بوده و برآورد هزینه هر گره بر تعداد زیادی ضرب می گردد،بنابراین هرچه از میزان هزینه هر گره کاسته شود ،در سطح کلی شبکه ، صرفه جویی زیادی صورت خواهد گرفت.

حجم کوچک : گره ها به نسبت محدوده ای که زیر نظر دارند ،بخشی را به خود اختصاص می دهند. لذا هرچه این قسمت کمتر باشد به همان نسبت کارآیی بالاتر می رود و از طرفی در اکثر موارد برای اینکه گره ها جلب توجه نکنند و یا بتوانند در برخی مکان ها قرار بگیرند نیازمند داشتن حجم کوچکی می باشند.

توان مصرفی پایین : منبع تغذیه در گره ها محدود می باشد و در عمل ، امکان تعویض یا شارژ مجدد آن مقدور نمی باشد،لذا بایستی از انرژی موجود به بهترین نحو ممکن استفاده شود.

نرخ بیت پایین : به خاطر وجود سایر محدودیت ها ، عملا میزان نرخ انتقال و پردازش اطلاعات در گره ها ، نسبتا پایین می باشد.

خود مختار بودن : هر گره باید از سایر گره ها ستقل باشد و بتواند وظایف خود را طبق تشخیص و شرایط خود، به انجام رساند.

قابلیت تطبیق پذیری : در طول انجام نظارت بر محیط، ممکن است شرایط در هر زمانی دچار تغییر و تحول شود.مثلا ممکن است بعضی از گره ها خراب شوند به همین دلیل هر گره باید بتواند خود را با شرایط جدید ایجاد شده تطبیق دهد.

3.2.1معماری ارتباطی در شبکه های حسگر:

شبکه های حسگر در حالت کلی ماهیت داده – محور دارند و بنابراین، ساختار ارتباطی بین گره های حسگر باید طوری طراحی شوند که با ماهیت این شبکه ها ،هماهنگی داشته باشند. چون اکثر کاربرد های شبکه های حسگر در مواردی است که عملا امکان اتصال گره ها به یکدیگر عملی یا مقرون به صرفه نیست ، در این گونه شبکه ها عموما از ارتباط بی سیم استفاده می شود. ساختار کلی این شبکه ها به این صورت است که تعداد زیادی گره همسان ،در محیط پراکنده می شوند و پس از جمع آوری اطلاعات مورد نظر،آن را به یک گیرنده مرکزی ارسال می کنند.گیرنده مرکزی، گرهی با میزان انرژی بالا و تجهیزات مورد نیاز می باشد و در واقع واسط بین شبکه حسگر و محیط اطراف می باشد. در شبکه هایی با وسعت جغرافیایی زیاد ، می توان از چندین گیرنده مرکزی استفاده کرد تا مسیر ارسال داده ها به گیرنده ها ، بیش از حد طولانی نگردد.  

در شکل زیر شمایی از معماری ارتباطی شبکه های حسگر بی سیم نشان داده شده است.

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه :77
قیمت : 4800 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     فقط پیامک        serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  serderehi@gmail.com

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

---  -- ----