دانلود پایان نامه رشته مهندسی برق :کنترل بهینه غیر‌متمرکز منابع تولید پراکنده در شبکه‌های برق

دانلود پایان نامه

متن کامل پایان نامه

با عنوان : کنترل بهینه غیر‌متمرکز منابع تولید پراکنده در شبکه‌های برق

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد”M.sc”

مهندسی برق – کنترل

عنوان :

کنترل بهینه غیر‌متمرکز منابع تولید پراکنده در شبکه‌های برق

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

چکیده:

هدف اصلی در این پروژه پیاده سازی کنترل غیر متمرکز در شبکه‌های توزیع می‌باشد. در حال حاضر روش‌های اتوماسیون عموما مبتنی بر روش‌های متمرکز و بر اساس ساختار SCADA می‌باشند. به این صورت که یک مرکز اصلی، اطلاعات را از تعداد زیادی واحدها که در پست‌ها واقع هستند جمع آوری کرده و پس از پردازش و تصمیم‌گیری در نهایت فرامین را به سیستم اعمال می‌کند. بدلیل مشکلات زیادی که در ادامه بیان شده است، دراین پایان نامه اتوماسیون و کنترل غیر متمرکز شبکه‌های برق مورد بررسی قرار گرفته است.

در این تحقیق توسط فن‌آوری سیستم‌های چند عامله (MAS Technology) که یکی از جدیدترین فن‌آوری‌های حال حاضر دنیا می‌باشد به اتوماسیون غیر متمرکز یک شبکه نمونه با حضور منابع تولید پراکنده (DG) پرداخته شده است. کنترل چند عامله به عنوان یک روش قابل توسعه، قابل انعطاف و تطبیق پذیر محسوب می‌شود كه در اینجا بحث کاهش تلفات در شبکه توزیع با استفاده از منابع تولید پراکنده مورد توجه قرار گرفته است. برای این منظور پس از مقایسه نتایج روش‌های مختلف پخش بار بهینه غیر متمرکز و انتخاب روش LR به عنوان روش مناسب، از این روش برای کاهش تلفات در یک شبکه 34 شین IEEE استفاده شده است. مقایسه نتایج روش پیشنهادی با نتایج حاصله از روش متمرکز حاکی از توانایی روش ارائه شده در یافتن پاسخ بهینه می‌باشد. لذا این روش می‌تواند در بسیاری از کاربردها نظیر شبکه‌های هوشمند که در آن توابع هدف متنوعی وجود دارد مورد استفاده قرار گیرد.

در این پایان نامه سعی شده است که انجام پیاده ‌سازی با استفاده از نرم افزارهای آموزشی و قابل دسترس صورت گیرد. از اینرو پیاده سازی کنترل چند عامله بر روی شبکه نمونه در محیط نرم افزار Matlab و با استفاده از جعبه ابزار Stateflow صورت گرفته است. تهیه و اجرای برنامه به گونه‌ای انجام شده که قابلیت‌های سیستم‌های چند عاملی نظیر انعطاف پذیری و گسترش پذیری به سادگی قابل پیاده سازی باشد.

کلید واژه‌ها: شبکه هوشمند، منابع تولید پراکنده، کنترل غیر متمرکز، سیستم‌های چند عامله، کاهش تلفات شبکه‌های توزیع انرژی الکتریکی

1-      مقدمه

با افزایش نگرانی‌های زیست محیطی و تشدید پدیده گرمایش جهانی[1]، روند استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر[2] به عنوان منابعی پاک جهت تولید توان الکتریکی و پاسخگویی به افزایش روزافزون تقاضای انرژی رو به گسترش است. در عین حال، با بهره گیری از فناوری‌های روز و راهکارهای نوین، شبکه‌های قدرت کنونی سیر تکامل خود را از سنتی به ساختاری پیشرفته‌تر تحت عنوان شبکه‌های هوشمند طی می‌کنند.

طی چند دهه اخیر شبکه‌های قدرت نوآوری‌های فنی متنوعی را به خود دیده‌اند، اما شبکه هوشمند به عنوان دور نمای ایده آل شبکه قدرت کنونی، تا حدود زیادی چکیده‌ای از همه این نوآوری‌ها است.

هوشمند سازی بر پایه یک بستر مخابراتی مناسب، از دیدگاه فنی شبکه قدرت را به سیستمی با قابلیت پایش[3] و کنترل پذیری بیشتر و عملکرد سریع‌تر تبدیل خواهد کرد. این تغییر بنیادین در شبکه قدرت سبب ایجاد موقعیت‌هایی برای ایده پردازی و ابداع شیوه‌های نوین جهت بهره برداری از آن شده است.

یکی از مهم‌ترین مسائلی که از ابتدای شکل گیری شبکه قدرت همواره مورد توجه بوده است، مبحث کاهش تلفات در شبکه برق می‌باشد. این موضوع تاکنون در محافل علمی بسیاری مورد بررسی قرار گرفته و پروژه‌های تحقیقاتی زیادی درباره آن تعریف و اجرا شده است. اما هم‌زمان با هوشمند سازی شبکه و نیز افزایش حضور انرژی‌های تجدیدپذیر به شکل منابع تولید پراکنده در آن، نیاز به ارائه روش‌های جدید برای کاهش تلفات در سطوح مختلف شبکه برق بیش از پیش احساس می‌شود.

نظر به ارتباط تنگاتنگ میزان تولید انرژی و تلفات در شبکه، در این پایان نامه با در نظر گرفتن مولدهای تولید پراکنده، به ارائه روشی جهت کنترل منابع تولید پراکنده به منظور کاهش تلفات خواهیم پرداخت.

1-1      مفاهیم اساسی تولیدات پراکنده

ساختار سنتی سیستم‌های قدرت به سه بخش تولید، انتقال و توزیع تقسیم می‌شود. تولید انرژی الکتریکی در بخش تولید انجام می‌گیرد که شامل نیروگاه‌هایی با توان تولیدی تا چند صد مگاوات و بالاتر هستند. این نیروگاه‌ها ممکن است نزدیک به نقاط مصرف قرار داشته یا فاصله بسیار زیادی از آن داشته باشند[1].

سیستم انتقال با به‌کارگیری سطوح ولتاژ بالا، وظیفه رساندن توان تولیدی به مراکز مصرف را برعهده دارد. در بخش توزیع، توان ورودی به نحوی توزیع می‌گردد که تلفات سیستم حداقل بوده و کیفیت توان تحویلی به مشتری قابل قبول باشد. بنابراین ساختار سنتی دارای سه ویژگی عمده است:

  • وجود مراکز عمده تولیدی
  • انتقال توان به مراکز مصرف به وسیله سطوح ولتاژ فشار قوی و شبکه انتقال
  • توزیع توان انتقالی در مراکز مصرف

امروزه اما، مراکز تولیدی کوچکی در نزدیکی مراکز مصرف ایجاد شده‌اند که توان تولیدی خود را به وسیله سیستم توزیع به مصرف کنندگان منتقل می‌کنند. بنابراین، ساختار فوق از هر سه جنبه فوق دچار دگرگونی قابل ملاحظه‌ای شده است:

  • ایجاد مراکز تولید انرژی کوچک در حد چند مگاوات و حتی کمتر
  • قرار گرفتن این مراکز در سطوح ولتاژ توزیع و یا حتی مراکز مصرف
  • وجود هم زمان تولید و مصرف در مراکز مصرف

باید توجه داشت که علیرغم مشترک بودن مفاهیم بنیادی فوق در این گونه تولیدات، از لحاظ حقوقی، تعریف یکسانی برای آن‌ها وجود ندارد. تفاوت‌ها در هر سه بعد: اندازه، چگونگی اتصال به سیستم قدرت و نوع رابطه آن با مرکز کنترل سیستم قدرت دیده می‌شود. بررسی انجام گرفته در] 1 [نیز موید این امر است و نشان می‌دهد تعریف تولید پراکنده در برخی موارد بر اساس اندازه واحد تولیدی صورت گرفته و در برخی دیگر بر حسب سطح ولتاژی که واحد به آن متصل شده است.

تعداد صفحه :103

قیمت : 4800 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     فقط پیامک        serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  serderehi@gmail.com

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

---  -- ----