دانلود پایان نامه رشته مهندسی برق با موضوع خازن گذاري در شبكه هاي توزيع براي كاهش تلفات و بهبود ضريب توان

دانلود پایان نامه

متن کامل پایان نامه

با عنوان : خازن گذاري در شبكه هاي توزيع براي كاهش تلفات و بهبود ضريب توان

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده فني مهندسي

گروه مهندسي برق قدرت

پايان نامه جهت اخذ دانش نامه در مهندسي برق قدرت

عنوان پايان نامه :

خازن گذاري در شبكه هاي توزيع براي كاهش تلفات و بهبود ضريب توان

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فهرست مطالب

عنوان                                         

فصل اول :

مفاهيم اساسي …………………… 7      

فصل دوم :

منابع مصرف كننده توان راكتيو سلفي در شبكه …………………… 21

فصل سوم :

اثرات خازن هاي موازي در سيستمهاي قدرت …………………… 34

فصل چهارم :              

توابع هدف ………………………………… 64

فصل پنجم :

بررسي چند مقاله از IEEE…………………………. 80

ضمائم ……………………………………………104

پيشگفتار:

خازن هاي اصلاح ضريب توان براي مهندسين برق اسم آشنايي است و اهميت اين عناصر در سيستمهاي توزيع بر هيچ كس پوشيده نيست . اين عناصر در سيستمهاي توزيع نقش كليدي دارند. در سيستمهاي توزيع به خاطر ولتاژ پايين تر جريان O عبوري از خطوط بالا است و اين امر باعث مي شود كه XI2 بالا باشد، كه به همراه توان مصرفي حقيقي ، اندازه ي توان ظاهري را بالاتر برده ، لازم مي دارد كه از تجهيزاتي با قدرت بالاتر استفاده كنيم ،I توان راكتيو القايي كه بيشتر از خاصيت سلفي عناصر مي باشد به وفور در سيستمهايي توزيع و قدرت يافت مي شود كه از عوامل توليد كننده ي آني مي توان به موتورهايي القايي مورد استفاده در صنعت ، تراش ها ، خطوط انتقال وميره اشاره كرد . براي كم كردن اثر توان القايي در نتيجه اندازه مي توان ظاهري ، از وسايل گوناگون مانند موتورهاي سنكرون و خازن هاي اصلاح ضريب توان مي توان استفاده نمود، كه مورد اول بيشتر در صنايع بمنظور كم كردن هزينه توان راكتيو استفاده مي شد ، كه به خاطر هزينه تعمير و نگهداري بالا ، در حال حاضر بيشتر از خازن هاي سوئيچينگ استفاده مي شود . اما مورد دوم كه بحث اصلي ما در اين پايان نامه مي باشد به خاطر هزينه تعمير و نگهداري كم و عمر بالا بيشتر در سيستم هاي توزيع استفاده مي شود. كه مي تواند به صورت واحد ، گروهي ، ثابت و يا قابل سوئيچ به كار گرفته شود. از ديگر پارامترهاي مهم مربوط به اين خازن مي توان به مقدار بهينه اين خازن ها و مكاني كه بيشترين جبران سازي را ايجاد مي كند اشاره كرد ، كه در حد توان در اين پايان نامه بررسي شده است.

مفاهيم اساسي

ساختار مكانيكي و الكتريكي خازن

هرگاه اختلاف پتانسيلي بين دو صفحه ي هادي كه در فاصله ي كمي از هم قرار گرفته اند، اعمال شود انرژي الكترواستاتيكي در سيستم موجود ذخيره مي گردد كه صفحات فلزي بعنوان الكترود و فضاي بين آنها دي الكتريك3 ناميده مي شود. اندازه ي توانايي عايق يا دي الكتريك در ذخيره سازي انرژي الكتروستاتيكي ثابت دي الكتريك يا پرمابيليته ناميده مي شود. ثابت دي الكتريك تمام عايق ها معمولاً نسبت به هوا سنجيده مي شود كه ضريبي از دي الكتريك هوا مي باشد.

 ظرفيت خازن و انرژي ذخيره شده در خازن

ميزان باري كه يك خازن مي تواند در خود ذخيره كند توسط فاكتوري به نام C نمايش داده مي شود. اين فاكتور برابر با ظرفيتي است بين صفحات يك خازن كه ولتاژ يك ولت روي آن قرار گرفته و باريك كولمب را ذخيره كرده است.

خازن قدرت

در نگاه اول به نظر مي رسد كه خازن وسيله ي ساده اي است در حالي كه در عمل خازن قدرت وسيله اي پيچيده و كاملاً فني است كه در آن از مواد دي الكتريك بسيار نازك كه با فرآيندي كاملاً تخصصي ساخته مي شود، استفاده شده است. به صورتي كه فيلمهاي فلزي مطابق شكل 2-1 روي هم قرار گرفته و تا رسيدن به ظرفيت مطلوب بدور محور پيچيده مي شود

براي رسيدن به سطح ولتاژ مطلوبي كه بتوان در سيستم قدرت و توزيع استفاده كرد، سري مي شوند و براي رسيدن به ظرفيت هاي بالاتر خازن ها را موازي مي كنند.

مجموعه اي از خازن هاي قدرت را در داخل ظرفي فولادي كه براي رسيدن به ولتاژ و ظرفيت موردنظر سري و موازي شده اند، قرار مي دهند اين مجموعه واحد خازني ناميده مي شود، شكل 3-1. در حال حاضر از نظر فني امكان ساخت واحدهاي خازني براي شبكه ي kv20 بطوري كه يك واحد خازن بتواند ولتاژ مربوطه را تحمل كند، است. فقط براي بدست آوردن راكتيو لازم در هر فاز بايستي موازي شوند. پس از قطع برق خازنها به دو روش تخليه داخلي و خارجي تخليه مي شوند كه بستگي به تكنولوژي ساخت آنها دارد و طبق استاندارد حداقل زمان لازم براي وصل مجدد 5 دقيقه مي باشد.

دلايل مهندسي ناشي از تلفات الكتريكي ، خازن در مقادير كوچك ساخته مي شود در حال حاضر واحدهاي خازني تا kvar900 ساخته مي شوند كه اين واحدهاي خازني را براي بدست آوردن كيلووات بالاتر مي توان به صورت گروهي به كار برد.

خازن ها داراي تلفات انرژي هستند محدوديت عمده براي ساخت واحدهاي خازني بزرگ همين تلفات است زيرا با بزرگ شدن مقدار واحد خازني سطح خارجي آن متناسب با مقدار خازن افزايش نمي يابد و در نتيجه انتقال گرما به بيرون كاهش مي يابد. تلفات در خازنها برحسب W/kvar سنجيده مي شود و در ارزيابي خازن نقش مهمي دارد تلفات نمونه براي خازن ها از w/kvar5/0 – W/kvar 2/0 متغير است

تلفات كه بستگي به نوع عايق بكاررفته در ساختمان آن دارد با گذشت زمان و با تغييرات شيميايي وفيزيكي عايق افزايش پيدا مي كند استاندارد وزارت نيرو در ايران توصيه مي كند براي تلفات كمتر از خازنهاي بادي الكتريك فيلم پلاستيكي يا OPP1 و انبشاته با يكي از روغنهاي MIPB استفاده گردد.

خازن هاي موازي در ولتاژهاي 33kv, 20kv, 11kv در ايران استفاده مي شود و در سه اندازه ي 200kvar, 150kvar, 100kvar مي باشند كه براساس استاندارد VDE0560, IEC-70A, IEC-70 و BS-1650 و شرايط آب و هوايي انتخاب گرديده اند.

تعداد صفحه :110

قیمت : 4800 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     فقط پیامک        serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  serderehi@gmail.com

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

---  -- ----