دانلود پایان نامه رشته معدن گرایش اکتشاف با موضوع روشهای اکتشاف فسفات

متن کامل پایان نامه رشته : معدن -اکتشاف

با عنوان : روشهای اکتشاف فسفات

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده فنی و مهندسی
پایان نامه کارشناسی

مهندسی معدن-اکتشاف
موضوع

روشهای اکتشاف فسفات

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

چکیده

فلوتاسیون آپا تیت ، یک ماده معدنی مهم حامل فسفات ، سازه پیروکسنیت وفسکوریت توسط تشابه نزدیک درمحتویات فیزیک و شیمی با مواد معدنی دیگرموجود درسنگهای معدنی فسفات پیچیده می شود .

اگرچه برخی مطالعات برای افزایش فهم اصول فلوتاسیون آپا تیت وجدا سازی اش ازمواد معدنی دیگرانجام شده به طورقابل مقایسه مطالعات کمی درمورداثرات پارامترهای اجرای دراجرای فلوتاسیون آپا تیت انجام شده است .

کلیات

1-1 مقدمه
منابع فسفات در جهان بطور عمده از سنگهای رسوبی فسفاتی (فسفریت ها) آپاتیت های آذرین و فسفات های آلی (گوانو) تشکیل شده است. سنگهای رسوبی فسفاته حدود 85 درصد از کل ذخایر فسفات جهان را در بر می گیرند و ذخایر فسفات با منشاء آلی و آپاتیت های آذرین از اهمیت کمتری برخوردار هستند. منابع گوانو کم و بیش از اهمیت تجاری برخوردار می باشند و از تجمع فضولات پرندگان دریایی و خفاش ها که بصورت عمومی در جزایر اقیانوسی و یا درمورد خفاش ها در درون بزرگ بوجود آمده اند. منابع مکشوفه در کشورهای مختلف جهان تا سال 1985 بیش از 108 میلیاردتن با بین 6 تا 25 درصد (جدول 10). از ذخایر فوق 6/36میلیارد تن آپاتیت (سنگ فسفات کنسانتره) باعیار 31 درصد قابل استحصال گزارش شده است. بر اساس مطالعات (IGCP) در دهه اواخر 80 میزان ذخایر انواع فسفات در جهان در حدود 163 میلیارد تن اعلام نموده که از نظر جغرافیائی قاره آفریقا با 41 درصد، آمریکا 21 درصد در رده های اول و دوم جهان قرار گرفته اند.

1-2 ذخایر آپاتیت در جهان

1-2-1 آمریکای شمالی

سنگهای فسفاتی با منشاء رسوبی و آذرین در مناطق وسیعی از آمریکای شمالی دارای رخنمون بوده و ذخایر شناخته شده این سنگها مجموعا حدود 35 میلیارد تن گزارش شده است. حجم عمده این ذخایر در ایاُلئات متحده امریکا قرار دارد و میزان شناخته شده آنها بالغ بر 17 میلیارد تن است که حدود 7 میلیارد آن اقتصادی ارزیابی شده است. بیشترین ذخایر باقیمانده آمریکای شمالی متعلق به سنگهای پالئوژن نئوژن در کالیفرنیا و مکزیک است.

سنگهای فسفاتی با منشاء رسوبی در کشورهای ایاُلئات متحده، کانادا، مکزیک و گروثلند دارای گسترش قابل توجه اند. عظیمترین این منابع در ایاُلئات متحده ومتعلق به رسوبات نئوژن و پرمین و تا حدودی با گسترش کمتر سنگ آهکهای پالئوزوئیک زیرین می باشد. تقریباً کلیه ذخایر اقتصادی و یا نزدیک به اقتصادی در ایالت فلوریدا و تا حدودی کارولینای شمالی و آیداهو قرار گرفته اند. علاوه بر این در حدود 24 میلیارد تن سنگ فسفات با این منشاء در آمریکا وجود دارد که در حال حاضر غیر اقتصادی ارزیابی می گردند.

بیشترین حجم منابع فسفات آذرین آمریکای شمالی در کانادا متمرکز می باشد این ذخائر عموماً متعلق به پروتروزوئیک، کامبرین و با کرتاسه می باشند. کانی سازی قابل توجهی از آپاتیت نیز در ارتفاعات apuskanimg که تا شرق انتاریو کشیده می شود، گزارش شده است.

1-2-2 آفریقا

گسترش سنگ فسفات در این قاره بطور نامتعادل صورت گرفته بطوریکه تمرکز عظیمی از فسفات رسوبی متعلق به برسیری در شمال آفریقا صورت گرفته و مراکش با 65 میلیارد و 500 میلیون تن ذخیره، 85 درصد کل منابع سنگ فسفات این قاره را بخود اختصاص داده است در مقابل آفریقای جنوبی دربرگیرنده کمپلکس کربناتیتی Palabora است که مهمترین منبع سنگ فسفات آذرین این قاره است. گسترش زمانی منابع سنگ فسفات رسوبی آفریقا تاریخی طولانی دارد و پرکامبرین تاپلئیستوسن را در برمی گیرد. با ارزش ترین این منابع در شمال این قاره و در مهمترین ایالت فسفوژنتیک جهان یعنی تیتس که از نظر اقتصادی و وسعت مهمترین منبع فسفات دنیا بشمار می آید، تمرکز دارند.

کشورهای جنوب و شرق قاره آفریقا در برگیرنده کمپلکسهای آلکالن- کربناتیتی و خصوصاً مشتقات هوازده آنها می باشند. این خاکهای هوازده آپاتیت دار همانند خاکهای فسفات دار با منشاء رسوبی فلات Thies در غرب سنگال ناشی از یکدوره لاتریتی شدن هستند که در پلیوس آغاز و تا کواترنری ادامه داشته است. اغلب کمپلکس های یاد شده در اثنای سالهای 1950 تا 1960 کشف و بعنوان منابعی از نیوبیوم و دیگر کانی های اقتصادی مورد شناسائی قرار گرفته اند. مهمترین منابع آپاتیت آذرین در کشورهای آفریقای جنوبی، اوگاندا، زامبیا، زیمبابوه، آنگولا، کنیا، مولداوی، موزامبیک، تانزانیا و زئیر قرار دارند.

آمریکای جنوبی

سنگ فسفات معمولاً در بیشتر کشورهای آمریکای جنوبی به میزان محدود پیدا شده است. مهمترین ذخائر ازنظر حجم و عیار در برزیل، کلمبیا و ونزوئلا قرار دارند. ذخیره کلی آنها برابر با 5243 میلیون تن می باشد و تقریباً نیمی از این ذخائر در برزیل قرار دارند. اکثر ذخائر فسفات این کشور در کمپلکس های کربناتیت آذرین و مواد حاصل از فرسایش این سنگ ها قرار دارند.

رشته کوههای آند که بطور 7000 کیلومتر از شمال به جنوب کشیده شده اند و سنگهای تشکیل دهنده آنها اکثرا مربوط به پالئوزوئیک، اواخر مزوزوئیک و اوائل ترشیری می باشد، متحمل چهار مرحله فسفات زائی شده و منابع اصلی فسفات رسوبی را در خود جای داده اند.

1-2-4 اروپا

سنگ فسفات خصوصاً با منشاء رسوبی در این قاره دارای گسترش جغرافیائی و چینه سازی زیادی است. اغلب این سنگها بصورت لایه های فسفاتی گرهکی یا ته نشست های گچی _آهکی فسفات دار دیده می شوند. گچ یا آهکهای فسفاتی غالباً دارای عیار پائین، ولی ندولها که بصورت بیضوی و سخت با سطحی سیاه و براق می باشند، تا 20 درصد دارند. به غیر از ذخیره آذرین در سپربالتیک هیچ یک از کانسارهای فسفات اروپا در حال حاضر از نظر اقتصادی قابل توجه نیستند و صنایع مربوطه شدیداً به واردات این ماده وابسته می باشند.

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه :55
قیمت : 4800 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     ۰۹۳۰۹۷۱۴۵۴۱ فقط پیامک        [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  [email protected]

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

---  -- ----

مطالب مشابه

پایان نامه رشته معدن با موضوع تحلیل و بررسی کاربرد استخراج زیرزمینی در معادن سنگ های نما
دانلود پایان نامه رشته معدن گرایش استخراج با موضوع مس چاه چلنگ
دانلود پایان نامه رشته معدن گرایش اکتشاف با موضوع افیولیت ها
دانلود پایان نامه رشته معدن گرایش اکتشاف با موضوع بررسی کانی کائولینیت در معدن زنوز
دانلود پایان نامه رشته معدن : گزارش اکتشافی مربوط به مخلوط کوهی اقبالیه
پایان نامه رشته معدن : گزارش مطالعات ژئوفیزیک به روش مگنتومتری در محدوده اکتشافی سنگ آهن