دانلود پایان نامه رشته معدن گرایش استخراج با موضوع مس چاه چلنگ

دانلود پایان نامه

متن کامل پایان نامه رشته : مهندسی معدن – استخراج

با عنوان : مس چاه چلنگ

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشکده فنی و مهندسی

پایان نامه کارشناسی

مهندسی معدن- استخراج

عنوان:

مس چاه چلنگ

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

چکیده

این پروژه در منطقه چاه چلنگ واقع شده است این مس در یکی از بیابان های چاه چلنگ بوده که با تحقیقات علمی این معدن مس را کشف و استخراج نموده اند

   مشاهدات باستان‌شناسي نشان‌مي‌دهد كه قدمت استفاده از مس به‌عنوان وسيله‌اي زينتي در غرب آسيا مربوط به ده هزار سال قبل مي‌باشد. آويزه‌ي مسي متعلق به سال 4800 قبل از ميلاد يكي از قديمي‌ترين آثار مسي است كه در شمال عراق کنوني پيدا شده است. نشانه‌هايي مبني بر ذوب و خالص‌نمودن مس از اکسيدهاي آن مانند مالاکيت و آزوريت تا 5000 سال قبل از ميلاد وجود دارد. در هزاره‌ي چهارم تا هزاره‌ي سوم قبل از ميلاد، كارگران به استخراج مس از معدن هوئلوا (Hielva) اسپانيا مبادرت مي ورزيده‌اند. در همين دوره استفاده از كالكوسيت، كالكوپيريت، بورنيت و سولفورها، صنعت مس را وارد مرحله‌اي تازه‌كرد.
مقدمه‌اي بر مس
1-1- تاريخچة مس

مس براي تعدادي از تمدن‌هاي قديمي ثبت شده، شناخته شده بود و تاريخ استفاده از آن حداقل به 10000 سال پيش مي‌رسد. در طول دوره‌ماقبل تاريخ كالكوليتيك (Chalcolithic) برگرفته از كالكوس (Chalkos) كلمه يوناني معادل مس، انسان دريافت كه چگونه مس را استخراج كند و از آن تزئينات و ابزارآلات بسازد. نزديك به 5000 سال، مس تنها فلز شناخته شده توسط بشر بود. مس بعد از طلا، اولين عنصري است كه توسط بشر كشف شد و ابزارآلات مسي كشف‌شده قدمتي در حدود 5000 سال پيش از ميلاد مسيح را نشان مي‌دهند. كشف مس در پايان عصر حجر و با شروع عصر مس همراه بود، عصري كه در آن بشر از طريق كوبيدن برروي مس طبيعي، ابزارآلات مورد نياز خود را تهيه مي‌كرد. كشف مس از نظر تاريخي به 18000 سال قبل از ميلاد مسيح برمي‌گردد. در مصر، اين عنصر از 12000 سال قبل از ميلاد و در اروپا از 4000 سال قبل از ميلاد شناخته شده است.

از مهم‌ترين حوادث تاريخي تعيين‌كننده در مسير تكامل دانش بشر در زمينه‌ي استفاده از مس، كشف چگونگي توليد آلياژ برنز مي‌باشد. با كشف اين مسئله كه از تركيب مس و قلع آلياژ برنز به‌دست مي‌آيد، عصر ديگري در تاريخ يعني عصر برنز آغاز شد كه حدوداً به 2500 سال قبل از ميلاد مربوط مي‌شود و تا آغاز عصر مفرغ، پايه‌گذاري شده است. همچنين مي‌توان به كشف چگونگي استخراج مس از سنگ معدن، تقريباً همزمان با كشف برنز و همچنين اختراع برنج از تركيب مس و روي در حوالي سال‌هاي 600 تا 1000 قبل از ميلاد اشاره كرد.

وجود مس به صورت طبيعي و ويژگي مطلوب سهولت شكل‌پذيري يا چكش‌خواري اين فلز با ابزار ابتدائي كه امكان ساخت ابزار صنعتي، زينت‌آلات، لوله و مخازن آب، سكه، شمشير، مجسمه و مانند آن را در دوران باستان فراهم مي‌نمود، اين فلز را به صورت مهم‌ترين ماده در توسعه‌ي تمدن بشر درآورد. مدارك موجود نشان مي‌دهد تا اواخر سال‌هاي 1800 ميلادي كاربرد مس به‌طور نسبي محدود بوده است. با اختراع داينامو، تلگراف، تلفن، برق و خطوط انتقال نيرو در اواخر قرن نوزدهم، سيم به يك محصول نهايي بسيار با اهميت تبديل شد و فلز مس به عنوان يك هادي صنعتي مهم از توجه بسيار برخوردار شد.

سر رونالد پيرين در كتاب خويش به نام «مس و آناتومي يك صنعت» مس را به‌عنوان يكي از فلزاتي كه از آغاز تمدن توسط آدمي به‌كار گرفته شده، شناخته و از دره‌ي تيمنا (Timna) در بخش غربي صحراي عدبه در فلسطين اشغالي به عنوان گهواره‌ي اين صنعت نام برده است. دره تيمناي فلسطين اشغالي تأمين‌كننده‌ي مس فراعنه بوده است (در يك پاپيروس مصري كاربرد مس براي درمان عفونت‌ها و ضدعفوني كردن آب ثبت شده است).

  قبرس اكثر نياز فينيقيه، يونان و روم به مس را تأمين مي‌كرده است. كلمه Copper مس، از كلمه لاتينCyprium گرفته شده است كه به‌صورت تحت لفظي به معني فلز قبرسي است. مصنوعات مسي و برنزي که از شهرهاي سومري و مصنوعات ساخته شده از مس و آلياژ آن با قلع كه در مصر يافت شده تقريباً متعلق به 3000 سال قبل از ميلاد هستند. در يکي از اهرام، يک سيستم لوله‌کشي با مس پيدا شده که مربوط به5000 سال پيش است. مصريان دريافتند افزودن مقدار کمي قلع، قالب‌گيري مس را آسان‌تر مي‌کند، لذا آلياژهاي برنزي که در مصر کشف مي‌شوند تقريباً قدمتي همانند مس دارند. مرد يخي Oetzi،که در اروپا به دقت نگهداري مي‌شود و متعلق به3200 سال قبل از ميلاد است، تبري با نوک مسي در دست دارد که درجه خلوص فلز آن% 7/99 مي‌باشد. مقدار زياد آرسنيک موجود در موهاي او نشان‌دهنده‌ي ارتباط او با پالايش مس مي‌باشد. برنج براي يونانيان شناخته شده بود اما اولين بار به‌صورت گسترده توسط روميان بکار رفت. مس به خاطر زيبايي درخشانش در باستان براي ساخت آئينه استفاده مي‌شده است.

 در اسطوره‌شناسي و کيمياگري، فلز مس با الهه‌هاي آفروديت و ونوس پيوند دارد. همچنين در کيميا‌گري علامتي را که براي مس در نظر گرفته بودند، علامت سياره‌ي زهره (ونوس) نيز بود . اكتشافات و اختراعات مرتبط با برق و مغناطيس در اواخر قرن هجدهم و اوايل قرن نوزدهم توسط دانشمداني چون آمپر، فارادي و اهم صورت گرفت و محصولات ساخته شده از مس به آغاز انقلاب صنعتي و سوق‌دادن مس به عصري جديد كمك كرد. امروزه مس به ايفاي نقش خود به عنوان فراهم آورنده‌ي نيازهاي اجتماع ادامه مي‌دهد.

  گرچه كسلر (Kesler 1994) با تحريف تاريخ، سابقه‌ي نخستين كاشفان و كاربران مس را در خاورميانه، متوجه نقطه‌اي در درون فلسطين اشغالي دانسته است، اما حقيقت اين است كه برخي شواهد به دست آمده توسط باستان‌شناسان نشان مي‌دهد كه فلز مس براي اولين بار در ايران شناخته شد و مورد استفاده قرار گرفت. اولين كوره‌هاي ذوب اين فلز نيز توسط ايرانيان ايجاد شده است.    اكتشافات باستان‌شناسي و پژوهش‌هايي كه در زمينه‌ي بهره‌برداري كانسارها به‌عمل آمده، نشان مي‌دهد كه در ايران از هزاره‌ي پنجم پيش از ميلاد بهره‌برداري از كانسارها انجام مي‌شده است. مردم ايران نه تنها در اين هزاره از مواد خام معدني مس استفاده مي‌كرده‌اند، بلكه براي اولين بار به ذوب مس و استفاده از سنگ‌هاي مس دست زده‌اند. در هزاره‌هاي سوم و چهارم پيش از ميلاد در بيشتر نقاط ايران صنعت ذوب مس وجود داشته است. در ايلام 3500 سال پيش از ميلاد، در كردستان و لرستان از هزاره‌ي دوم پيش از ميلاد ودر خراسان از هزاره‌ي سوم پيش از ميلاد از مس استفاده مي‌شده است.

 آثار مس در تل ابليس كرمان 6000 سال قدمت دارد. كهن‌ترين منطقه‌اي كه تاكنون آثار ذوب مس در آن بدست آمده است، تپه‌ي باستاني سيلك كاشان مي‌باشد. از حفاري‌هاي دكتر گيرشمن در سيلك، شماري ابزارآلات مسي پيش از تاريخ به‌دست آمده، كه آشكارا از كهن‌ترين نمونه‌هاي به‌دست آمده از تل ابليس، قديمي‌ترند. در استان سمنان نيز آثاركارهاي شدادي چند هزار ساله به‌دست آمده است.

به نظر ورتايم قديمي‌ترين كانسار مس ايران كانسار تالمسي در نزديكي انارك اصفهان است و گمان مي‌رود كه اهالي سيلك كاشان مس مورد نياز خود را از اين محل تأمين مي‌كرده‌اند. شاردن (جهانگرد فرانسوي در زمان صفويه) مي‌نويسد: “در ساري، خراسان و نزديكي قزوين مس وجود دارد. مس ايران نرم نيست و براي اينكه آنرا نرم كنند با مس سوئد و ژاپن مخلوط مي‌كنند. يك قسمت مس خارجي را با بيست قسمت مس ايران مخلوط مي‌كنند”.

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه :185
قیمت : 4800 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     فقط پیامک        serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  serderehi@gmail.com

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

---  -- ----