دانلود پایان نامه رشته معدن گرایش استخراج با موضوع مس چاه چلنگ

متن کامل پایان نامه رشته : مهندسی معدن – استخراج

با عنوان : مس چاه چلنگ

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده فنی و مهندسی

پایان نامه کارشناسی

مهندسی معدن- استخراج

عنوان:

مس چاه چلنگ

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

چکیده

این پروژه در منطقه چاه چلنگ واقع شده است این مس در یکی از بیابان های چاه چلنگ بوده که با تحقیقات علمی این معدن مس را کشف و استخراج نموده اند

   مشاهدات باستان‌شناسی نشان‌می‌دهد که قدمت استفاده از مس به‌عنوان وسیله‌ای زینتی در غرب آسیا مربوط به ده هزار سال قبل می‌باشد. آویزه‌ی مسی متعلق به سال 4800 قبل از میلاد یکی از قدیمی‌ترین آثار مسی است که در شمال عراق کنونی پیدا شده است. نشانه‌هایی مبنی بر ذوب و خالص‌نمودن مس از اکسیدهای آن مانند مالاکیت و آزوریت تا 5000 سال قبل از میلاد وجود دارد. در هزاره‌ی چهارم تا هزاره‌ی سوم قبل از میلاد، کارگران به استخراج مس از معدن هوئلوا (Hielva) اسپانیا مبادرت می ورزیده‌اند. در همین دوره استفاده از کالکوسیت، کالکوپیریت، بورنیت و سولفورها، صنعت مس را وارد مرحله‌ای تازه‌کرد.
مقدمه‌ای بر مس
1-1- تاریخچه مس

مس برای تعدادی از تمدن‌های قدیمی ثبت شده، شناخته شده بود و تاریخ استفاده از آن حداقل به 10000 سال پیش می‌رسد. در طول دوره‌ماقبل تاریخ کالکولیتیک (Chalcolithic) برگرفته از کالکوس (Chalkos) کلمه یونانی معادل مس، انسان دریافت که چگونه مس را استخراج کند و از آن تزئینات و ابزارآلات بسازد. نزدیک به 5000 سال، مس تنها فلز شناخته شده توسط بشر بود. مس بعد از طلا، اولین عنصری است که توسط بشر کشف شد و ابزارآلات مسی کشف‌شده قدمتی در حدود 5000 سال پیش از میلاد مسیح را نشان می‌دهند. کشف مس در پایان عصر حجر و با شروع عصر مس همراه بود، عصری که در آن بشر از طریق کوبیدن برروی مس طبیعی، ابزارآلات مورد نیاز خود را تهیه می‌کرد. کشف مس از نظر تاریخی به 18000 سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد. در مصر، این عنصر از 12000 سال قبل از میلاد و در اروپا از 4000 سال قبل از میلاد شناخته شده است.

از مهم‌ترین حوادث تاریخی تعیین‌کننده در مسیر تکامل دانش بشر در زمینه‌ی استفاده از مس، کشف چگونگی تولید آلیاژ برنز می‌باشد. با کشف این مسئله که از ترکیب مس و قلع آلیاژ برنز به‌دست می‌آید، عصر دیگری در تاریخ یعنی عصر برنز آغاز شد که حدوداً به 2500 سال قبل از میلاد مربوط می‌شود و تا آغاز عصر مفرغ، پایه‌گذاری شده است. همچنین می‌توان به کشف چگونگی استخراج مس از سنگ معدن، تقریباً همزمان با کشف برنز و همچنین اختراع برنج از ترکیب مس و روی در حوالی سال‌های 600 تا 1000 قبل از میلاد اشاره کرد.

وجود مس به صورت طبیعی و ویژگی مطلوب سهولت شکل‌پذیری یا چکش‌خواری این فلز با ابزار ابتدائی که امکان ساخت ابزار صنعتی، زینت‌آلات، لوله و مخازن آب، سکه، شمشیر، مجسمه و مانند آن را در دوران باستان فراهم می‌نمود، این فلز را به صورت مهم‌ترین ماده در توسعه‌ی تمدن بشر درآورد. مدارک موجود نشان می‌دهد تا اواخر سال‌های 1800 میلادی کاربرد مس به‌طور نسبی محدود بوده است. با اختراع داینامو، تلگراف، تلفن، برق و خطوط انتقال نیرو در اواخر قرن نوزدهم، سیم به یک محصول نهایی بسیار با اهمیت تبدیل شد و فلز مس به عنوان یک هادی صنعتی مهم از توجه بسیار برخوردار شد.

سر رونالد پیرین در کتاب خویش به نام «مس و آناتومی یک صنعت» مس را به‌عنوان یکی از فلزاتی که از آغاز تمدن توسط آدمی به‌کار گرفته شده، شناخته و از دره‌ی تیمنا (Timna) در بخش غربی صحرای عدبه در فلسطین اشغالی به عنوان گهواره‌ی این صنعت نام برده است. دره تیمنای فلسطین اشغالی تأمین‌کننده‌ی مس فراعنه بوده است (در یک پاپیروس مصری کاربرد مس برای درمان عفونت‌ها و ضدعفونی کردن آب ثبت شده است).

  قبرس اکثر نیاز فینیقیه، یونان و روم به مس را تأمین می‌کرده است. کلمه Copper مس، از کلمه لاتینCyprium گرفته شده است که به‌صورت تحت لفظی به معنی فلز قبرسی است. مصنوعات مسی و برنزی که از شهرهای سومری و مصنوعات ساخته شده از مس و آلیاژ آن با قلع که در مصر یافت شده تقریباً متعلق به 3000 سال قبل از میلاد هستند. در یکی از اهرام، یک سیستم لوله‌کشی با مس پیدا شده که مربوط به5000 سال پیش است. مصریان دریافتند افزودن مقدار کمی قلع، قالب‌گیری مس را آسان‌تر می‌کند، لذا آلیاژهای برنزی که در مصر کشف می‌شوند تقریباً قدمتی همانند مس دارند. مرد یخی Oetzi،که در اروپا به دقت نگهداری می‌شود و متعلق به3200 سال قبل از میلاد است، تبری با نوک مسی در دست دارد که درجه خلوص فلز آن% 7/99 می‌باشد. مقدار زیاد آرسنیک موجود در موهای او نشان‌دهنده‌ی ارتباط او با پالایش مس می‌باشد. برنج برای یونانیان شناخته شده بود اما اولین بار به‌صورت گسترده توسط رومیان بکار رفت. مس به خاطر زیبایی درخشانش در باستان برای ساخت آئینه استفاده می‌شده است.

 در اسطوره‌شناسی و کیمیاگری، فلز مس با الهه‌های آفرودیت و ونوس پیوند دارد. همچنین در کیمیا‌گری علامتی را که برای مس در نظر گرفته بودند، علامت سیاره‌ی زهره (ونوس) نیز بود . اکتشافات و اختراعات مرتبط با برق و مغناطیس در اواخر قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم توسط دانشمدانی چون آمپر، فارادی و اهم صورت گرفت و محصولات ساخته شده از مس به آغاز انقلاب صنعتی و سوق‌دادن مس به عصری جدید کمک کرد. امروزه مس به ایفای نقش خود به عنوان فراهم آورنده‌ی نیازهای اجتماع ادامه می‌دهد.

  گرچه کسلر (Kesler 1994) با تحریف تاریخ، سابقه‌ی نخستین کاشفان و کاربران مس را در خاورمیانه، متوجه نقطه‌ای در درون فلسطین اشغالی دانسته است، اما حقیقت این است که برخی شواهد به دست آمده توسط باستان‌شناسان نشان می‌دهد که فلز مس برای اولین بار در ایران شناخته شد و مورد استفاده قرار گرفت. اولین کوره‌های ذوب این فلز نیز توسط ایرانیان ایجاد شده است.    اکتشافات باستان‌شناسی و پژوهش‌هایی که در زمینه‌ی بهره‌برداری کانسارها به‌عمل آمده، نشان می‌دهد که در ایران از هزاره‌ی پنجم پیش از میلاد بهره‌برداری از کانسارها انجام می‌شده است. مردم ایران نه تنها در این هزاره از مواد خام معدنی مس استفاده می‌کرده‌اند، بلکه برای اولین بار به ذوب مس و استفاده از سنگ‌های مس دست زده‌اند. در هزاره‌های سوم و چهارم پیش از میلاد در بیشتر نقاط ایران صنعت ذوب مس وجود داشته است. در ایلام 3500 سال پیش از میلاد، در کردستان و لرستان از هزاره‌ی دوم پیش از میلاد ودر خراسان از هزاره‌ی سوم پیش از میلاد از مس استفاده می‌شده است.

 آثار مس در تل ابلیس کرمان 6000 سال قدمت دارد. کهن‌ترین منطقه‌ای که تاکنون آثار ذوب مس در آن بدست آمده است، تپه‌ی باستانی سیلک کاشان می‌باشد. از حفاری‌های دکتر گیرشمن در سیلک، شماری ابزارآلات مسی پیش از تاریخ به‌دست آمده، که آشکارا از کهن‌ترین نمونه‌های به‌دست آمده از تل ابلیس، قدیمی‌ترند. در استان سمنان نیز آثارکارهای شدادی چند هزار ساله به‌دست آمده است.

به نظر ورتایم قدیمی‌ترین کانسار مس ایران کانسار تالمسی در نزدیکی انارک اصفهان است و گمان می‌رود که اهالی سیلک کاشان مس مورد نیاز خود را از این محل تأمین می‌کرده‌اند. شاردن (جهانگرد فرانسوی در زمان صفویه) می‌نویسد: “در ساری، خراسان و نزدیکی قزوین مس وجود دارد. مس ایران نرم نیست و برای اینکه آنرا نرم کنند با مس سوئد و ژاپن مخلوط می‌کنند. یک قسمت مس خارجی را با بیست قسمت مس ایران مخلوط می‌کنند”.

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه :185
قیمت : 4800 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     ۰۹۳۰۹۷۱۴۵۴۱ فقط پیامک        [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  [email protected]

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

---  -- ----

مطالب مشابه

دانلود پایان نامه رشته معدن : بررسی چگونگی انجام ممیزی انرژی در کارخانه گچ جبل
دانلود پروژه رشته معدن : بررسی روشهای استخراج و فرآوری سنگ ساختمانی تراروتن حاجی آباد
پایان نامه رشته معدن : تحلیل و بررسی کاربرد استخراج زیرزمینی در معادن سنگ های نما
پایان نامه رشته معدن با موضوع فرایند گزینش ماشین حفاری مناسب جهت تونل سازی
دانلود پایان نامه رشته معدن گرایش استخراج با موضوع معادن مس و آثار تخریبی آن بر محیط زیست
پایان نامه رشته معدن : گزارش مطالعات ژئوفیزیک به روش مگنتومتری در محدوده اکتشافی سنگ آهن