دانلود متن کامل پایان نامه رشته معماری با موضوع وندالیسم

متن کامل پایان نامه رشته : معماری 

با عنوان : وندالیسم

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد واحد خرم آباد

موضوع:

وندالیسم

رشته :

معماری

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

مقدمه:

وندالیسم ( لازم به ذکر است که وندالیسم عبارت است از آسیب وارد کردن یا از بین بردن اموال عمومی چه دولتی و چه غیر دولتی است )، که بیش تر به قشر جوانان بر می‌گردد، یکی از مسائل اجتماعی مهم است. حال آن که با پیشرفت جامعه هم افزایش و هم تنوع و پیچیدگی خاصی پیدا کرده است. و از آن جا که قشر جوان؛ در سنین تحصیل به خصوص مقطع متوسطه قرار می گیرند؛ لذا آموزش و پرورش می تواند بستری جهت افزایش یا کاهش حرکات وندالیستی جوانان محسوب شود. این مسأله از آن رو مهم است، که هم خسارات بعضاً هنگفتی بر بودجه ی عمومی یک کشور می‌رساند و هم در برخی مواقع زندگی اجتماعی و حتی روزمره ی انسان را دچار اختلال می‌نماید.

امروزه وندالیسم خصوصاً برای کسانی که در شهرهای بزرگ و پرجمعیت زندگی می کنند پدیده ای ملموس و مشهود و واقعیتی تلخ و در عین حال گریز ناپذیر است که بعنوان یکی از نمودهای زندگی اجتماعی جامعه مدرن و ماشینی بروز و حضور دارد که نه تنها سلامتی و امنیت جامعه را به مخاطره می اندازد، بلکه هزینه های مالی گزافی را تحمیل مالیات دهندگان و ساکنین این شهرها می کند.                                    

متأسفانه آمار دقیقی از هزینه ها ، رفتارها و نمونه ها ی رفتارهای وندالستی در کشور ما وجود ندارد از سوی دیگر آگاهی و شناخت ناکافی از این پدیده ی اجتماعی که نتیجه ی فقر پژوهشی در این زمینه است، موجب گردیده است که مسئولان، برنامه ریزان آموزش و متولیان امور اجتماعی، نتوانند از بروز رفتارهای وندالیستی پیشگیری و یا آن را درمان کنند. وندالیسم نه تنها به عنوان کج روی و رفتاری بزه کارانه، بلکه به مثابه یک معضل یا مسأله ی اجتماعی در بسیاری از جوامع از سوی صاحب نظران و آسیب شناسان مطرح شده است. ( محسنی تبریزی ، 1383 : 34‌ )

توجه داشتن به این دو مورد یعنی، ضرر رساندن به بودجه ی عمومی و یا حتی خصوصی کشور که در اکثر قریب به اتفاق اعمال وندالیستی صورت می‌گیرد و اختلال جدی به زندگی روزمره انسان‌ها و پایمال شدن حقوق بعضاً اولیه ی آن‌ها، که از برخی اعمال وندالیستی ناشی می‌شود؛ نگارنده را بر آن داشت، تا به مطالعه ی وندالیسم به عنوان یک آسیب جدی اجتماعی بپردازد.

بیان مسئله :

مسائل اجتماعی جامعه ، فرآیندهای اجتماعی اعم از شرایط ساختاری و یا الگوهای کنشی هستند که در مسیر تحولات اجتماعی بر سر راه توسعه یعنی وضعیت موجود و وضعیت مورد توجه مردم و گروه‌های اجتماعی قرار می‌گیرند و مانع تحقق اهداف و تهدید کننده ی ارزش‌ها و کمال مطلوب‌ آن‌ها می‌شوند. مسائل اجتماعی به عنوان پدیده‌هایی نامطلوب اذهان نخبگان و افکار عمومی مردم را به خود مشغول می دارند؛ به طوری که نوعی وفاق و آمادگی جمعی برای مهار آن‌ها پدید می‌آید، که مقامات رسمی کشور را به چاره‌جویی و اقدام عملی در جهت اصلاح و یا رفع و پیشگیری از آن‌ها وا می‌دارد (عفتی،1381: 12). بنابراین، یک مسأله ی اجتماعی، زمانی تعریف می‌شود، که مردم آن جامعه، آن‌را به عنوان یک معضل و یا یک مشکل اجتماعی تعریف کنند. (محسنی تبریزی،1383: 36)

وندالیسم (رفتار خرابکارانه، به‌خصوص در جوانان) یکی از نمونه‌های رفتار بزه‌کارانه در بین جوانان و نوجوانان است، که امروزه بعد جهانی به خود گرفته است، در کشور ما نیز این پدیده جهان‌شمول بیش از پیش موجبات تهدید اجتماعی و هم‌چنین تحمیل هزینه‌های سنگین، برای دولت را فراهم آورده است. با این حال، متأسفانه آمار دقیقی از هزینه‌ها، رفتارها و نمونه های رفتارهای وندالیستی در کشورما وجود ندارد. از سویی دیگر آگاهی و شناخت ناکافی از این پدیده اجتماعی که نتیجه ی فقر پژوهشی در این زمینه است، باعث گردیده است، که مسوولان، برنامه‌ریزان آموزشی و متولیان امور اجتماعی، نتوانند از بروز رفتارهای وندالیستی پیشگیری و یا آن را درمان کنند. وندالیسم نه تنها به عنوان کج‌روی و رفتاری بزه‌کارانه، بلکه به مثابه یک معضل یا مسأله ی اجتماعی در بسیاری از جوامع از سوی صاحب‌نظران و آسیب‌شناسان مطرح شده است. (محسنی تبریزی،1383: 34)

در شرایطی که همبستگی متقابل فرد و جامعه از میان برود و فرد نتواند به کمک مکانیزم ها و ابزارهایی که جامعه در اختیارش قرار می دهد به اهدافش دست یابد در نتیجه از راه های دیگری که خلاف است سعی می کند به آن اهداف برسد در نتیجه می گوییم که فرد نابهنجار شده و وقتی این حالت به صورت عام در جامعه شیوع پیدا می کند می گوییم جامعه دچار آنومی یا نابسامانی شده و به عبارتی با از بین رفتن     ارزش ها و هنجارها یا ضعیف شدن هنجارها و ارزش ها اعضای جامعه دیگر ارزش ها و اهداف مشترکی را قبول ندارند. به نظر مرتون بی هنجاری هنگامی به وقوع می پیوندد که فرد قادر نباشد با وسایلی که جامعه مشخص کرده به اهداف خود دست یابد وعکس العمل طبیعی این وضعیت روی آوردن به انحراف است.(فرجاد ، 1382، 12)

نابهنجاری ها در قالب های مختلفی در جامعه ظهور پیدا می کنند. یکی از این نابهنجاری ها گرایش جوانان به تخریب می باشد که تخریب در نوع خود می تواند شامل تخریب اموال عمومی، فضای سبز، جاده ها، دیوارها و… باشد. در این جا گفته می شود که یکی از اعمالی که نظم اجتماعی و قوانین و مقررات را بطور جدی تهدید می کند ، اعمال و کردارهای وندالیستی است.

وندالیسم عموماً پدیده ای جهانی است و اهداف وندال ها و عملکرد آنان بدون توجه به اینکه در چه کشوری می باشد؛ بسیار شبیه است. هر ساله در سراسر جهان میلیون ها دلار صرف تعمیر و جایگزینی چیزی می شود که وندال ها کمر به نابودی آن ها بسته اند. ( محسنی تبریزی ، 1383 : 39 )

وندال ها در عین حال در یک گروه سنی معین واقع اند و وندالیسم خاص گروه سنی معین است. بر اساس تحقیقات انجام شده کودکان، نوجوانان و جوانان بین سنین 10 تا 25 سال بیش از دیگر گروه ها ی سنی به وندالیسم روی می آورند ( همان : 16).

نظر به جوان بودن شدید جمعیت در ایران ، انتظار طبیعی این است که چنین موضوعی مورد توجه فراوانی قرار گرفته باشد. در جامعه ی امروزی ایران با انواع مسائل و آسیب های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی نظیر آنومی یا نابسامانی اجتماعی، بحران هویت، قانون گریزی، پرخاشگری و جنایت، تخریب منابع و آلوده سازی محیط زیست و… سروکار داریم که در مجموع آینده ی این کشور را از لحاظ سلامت محیط و احساس امنیت جانی، مالی، تعاملاتی و فکری تهدید می کنند.( عفتی ، 1381: 23) بنابراین ، توجه به مسائل اجتماعی نوجوانان و جوانان بیش از پیش از اهمیت خاصی برخوردار است.

اهمیت وضرورت تحقیق:

اگر بزهکار را قربانی جامعه بدانیم، تا علل و عوامل جرم‌زای اجتماعی که موجب سقوط و گمراهی فرد انسانی شده است، شناخته نشود، عدالت و درمان و رهایی چنین فردی میسر نیست. اگر پرونده‌های دادرسی کیفری براساس مطالعات جامعه‌شناسی جنایی و محیطی که متهم را به بار آورده است، نباشد و صرفاً به محاکمه ی عمل مجرمانه که اجرای دستورهایی از پیش ساخته است، اکفتا شود…. با این عمل، نه فرد بزه‌کار درمان می شود و نه ریشه‌های فساد از جامعه کنده خواهد شد، بلکه سقوط حتمی و دائمی فرد محکوم را به دست جامعه فراهم نموده‌ایم و از او یک دشمن کینه‌توز و خون آشام بی‌رحم و انتقام‌جو برای جامعه ساخته‌ایم و از سوی دیگر عوامل فساد و جرم را به حال خود رها کرده‌ایم تا روز به روز جرایم توسعه یابد. محکوم کردن بزه‌کار، بدون شناخت شخصیت او و عوامل جرم‌زای اجتماعی که او را به این روز سیاه و بدبختی انداخته است، دور از عدل و انصاف است. (مرادی،1381: 59و60) بنابراین، پژوهش‌هایی از این دست که در مورد مسائل مهم اجتماعی ایران صورت می‌گیرد، با ریشه‌یابی بحث وندالیسم و نیز نشان‌دادن ضرورت برخورد علمی با مسأله ی فوق الذکر، می‌تواند باعث شود تا فرد وندالی به جامعه برگردد. بدین جهت از دیدگاه فردگرایی، می‌توان چنین نتیجه گرفت، که برخورد علمی با قضیه ی وندالیسم، در درجه ی اول به نفع فرد و خانواده ی فرد می‌باشد.  

وندالیسم برای بسیاری از افراد جامعه حتی برای اهل فن نیز ناشناخته است، به طوری که تا سال 1371 تقریباً‌ هیچ اطلاعاتی در ارتباط با خرابکاری در کشور مشاهده نمی‌شود، اما با نگاهی به آمار و ارقام بزه‌کاری ‌ها و جرایم چند ساله ی اخیر مراکز قضایی ایران، ما را به این واقعیت رهنمون می‌سازد که بزه‌کاری و رفتار خرابکارانه در بین نوجوانان و جوانان و دانش‌آموزان کشور، روند غیر طبیعی و فزاینده‌ای داشته است، که آثار و نتایج آن بر سلامت عمومی جامعه تأثیر منفی دارد» (رمضانی ، 1375، 44)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه :26

قیمت : 4800 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     ۰۹۳۰۹۷۱۴۵۴۱ فقط پیامک        [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  [email protected]

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

---  -- ----

مطالب مشابه