دانلود متن کامل پایان نامه رشته معدن با موضوع مکانیزم شکست در اثر انفجار

متن کامل پایان نامه رشته : معدن

با عنوان : مکانیزم شکست در اثر انفجار

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد کاشان

موضوع:

مکانیزم شکست در اثر انفجار

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

چکیده:

عبور امواج حاصل از انفجار باعث ایجاد تنش های کششی و فشاری در سنگ شده و توده سنگ را از لحاظ رفتار مکانیکی و دینامیکی تحریک می نماید . در بررسی کارایی مواد منفجر ه و به طور کلی ارزیابی کیفیت انفجار، داشتن اطلاع دقیق از رفتار سنگ تحت تنش های ناشی از انفجار و کیفیت انتقال و توزیع انرژی حاصله از آتشکاری نقش بسزایی دارند.

پديده رشد ترك در مواد سنگي مسأله پيچيده‌اي است و اغلب نيازمند تكنيك‌هاي پيشرفته‌اي جهت پيش‌بيني هندسه شكست مي‌باشد. فرايند شكست با جوانه‌زني ترك شروع مي‌شود كه وابسته به چقرمگي شكست است و بنابراين دقت هرگونه مدل‌سازي و نتايج آن به مقدار چقرمگي شكست سنگ بستگي دارد. از اين رو تعيين مقدار چقرمگي شكست اهميت ويژه‌اي دارد. اولين تلاش‌ها توسط اشميت به منظور تعيين مقدار چقرمگي شكست سنگ‌ها بر مبناي روش تست استانداردي صورت پذيرفت كه براي اندازه‌گيري چقرمگي شكست كرنش صفحه‌اي مواد فلزي پيشنهاد شده بود . به دنبال آن كارهاي آزمايشگاهي فراواني جهت تعيين چقرمگي شكست سنگ‌هاي مختلف با استفاده از نمونه‌هايي متفاوت صورت گرفت . صحت نتايج روش‌هاي تست تدوين‌شده نيازمند نمونه‌هايي با ابعاد هندسي بزرگ و هزينه‌هاي گران ماشين‌كاري بود كه در عمل تهيه آنها از موادسنگي گاهي غيرممكن و يا غيرعملي بود تا اينكه نمونه‌هاي[1] Core معرفي شدند كه نسبت به ساير نمونه‌ها مزاياي متعددي داشتند. مكانيك شكست سنگ به طور گسترده اي در فرايند آتشباري سنگها، شكست هيدروليكي، تحليل شيبهاي سنگي، ژئوفيزيك، مكانيك زلزله، استخراج انرژي ژئوترمال زمين، حفاري هاي زيرزميني، حفاري چاههاي نفت و در بسياري از مسائل كاربرد فراواني دارد . هنگامي كه يك سنگ ترك يا شكست ذاتي دارد، رفتار مكانيكي پيرامون انتهاي ترك، فاكتور مهمي است كه بايد در طراحي و پايداري فرايندهاي ذكر شده موردتوجه قرار گيرد . اين مطالعه، كاربرد مكانيك شكست را براي مشخص كردن خصوصيات شكست بررسی میکند.هدف اصلی این تحقیق بررسی مکانیزم شکست سنگ در اثر انفجار –بخش عمده شکستگی سنگ و ایجاد درز و ترک چقرمگی و مقاومت سنگ و همچنین اهداف دیگر این تحقیق تحلیل عددي و میدانی انتشار امواج و تركهاي حاصل از انفجار پیش شکافی در توده سنگ، تحلیل عددی مکانیزم شکست پایه های سنگی در معادن عمیق، تعیین چقرمگی شکست یک نوع سنگ با استفاده از یک قطعه آزمایشگاهی اصلاح شده، اندازه گيري چقرمگي شكست سنگ و بررسي خصوصيات شكست آن تحت شرايط بارگذاري مركب با استفاده از روشهاي عددي و آزمايشگاهي، تحليل اجزاء محدود نمونه CNSR جهت تعيين چقرمگي شکست مواد سنگي

کلمات کلیدی : شکتگی سنگ ،چقرمگی سنگ ،مکانیک سنگ

مقدمه

مكانيك شكست به بررسي رشد ترك و مكانيزم شكست مي‌پردازد كه مبناي آن اصلاحات و تعميمات ايروين بر روي تئوري شكست گريفيس بوده است. در واقع مكانيزم شكست شرحي كمي بر فرايند شكست يك قطعه بكر توسط رشد ترك مي‌باشد. حوزه مكانيك شكست دربرگيرنده روابط ميان ماكزيمم تنش مجاز، اندازه و محل ترك، سرعت رشد ترك ناشي از اثرات محيطي وامكان جلوگيري از حركت ترك‌ها مي‌باشد.

ترك‌ها و ناپيوستگي‌ها از ويژگي‌هاي متداول توده‌هاي سنگي مي‌باشند و هر فعاليت تحريك‌كننده در توده‌هاي سنگي (مانند زلزله، انفجارسنگ در معادن و تخريب شيب هاي سنگي) ممكن است سبب جابجايي آنها در امتداد شكست‌هاي موجود و يا پيدايش شكست‌هاي جديد گردد.

چقرمگی شکست سنگ پارامتر کلیدی مکانیک شکست سنگ برای پیش بینی شروع و گسترش ترک ها در سنگ است که نقش مهمی را در طراحی ابزار برش سنگ، انفجار سنگ، تحلیل پایداری شیب های سنگی، طراحی شکافت هیدرولیکی مخازن هیدروکربوری، تحلیل پایداری چاه های نفت و گاز و بسیاری دیگر از کاربردهای مهندسی سنگ ایفا می کند. چقرمگی شکست سنگ به میزان مقاومت آن در مقابل شروع و رشد ترک اطلاق می شود و یکی از خواص ذاتی سنگ است که با روش های آزمایشگاهی تعیین می شود. لذا با توجه به مطالب فوق اندازه گیری دقیق چقرمگی شکست سنگ اهمیت ویژه ای می یابد.

-1-عوامل موثر بر کیفیت انتقال انرژی حاصله از آتشکاری

1– نقطه تولید و شروع انفجار

2- خصوصیات سنگ مسیر حرکت انرژی و موج ضربه

3- رفتار مکانیکی و خصوصیات ژئومکانیکی بویژه چگالی

وسرعت امواج الاستیک در سنگ محل شروع انفجار و نیز سنگ های بین چال و سطح آزاد

نکته : انتقال انرژی از ماده منفجره به سنگ تابع ضریب امپدانس ماده منفجره و سنگ و نیز ضریب جفت شدگی می باشد.

1-2-پارامتر های موثر در کیفیت انتقال انرژی

با توجه به نیاز شناخت کمی و کیفی سنگ در آتشکاری، پارامترها ی مختلف و متعددی جهت شناسایی و اندیس گذاری سنگ ها وجود دارد . با این حال جهت محاسبه کیفیت انتقال انرِژی دو پارامتر ضریب امپدانس و ضریب جفت شدگی حائز اهمیت بسزایی هستند.

1-3-امپدانس سنگ و ماده منفجره

با توجه به تئوری های پذیرفته شده در دنیا ، برای هر ماده منفجره امپدانسی قابل محاسبه می باشد که ازلحاظ عددی طبق رابطه ( 1)، با حاصل ضرب سرعت انفجار (Ve) و چگالی ماده منفجره (De ) برابرمی باشد.

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه :75

قیمت : 4800 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     ۰۹۳۰۹۷۱۴۵۴۱ فقط پیامک        serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  serderehi@gmail.com

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

---  -- ----

مطالب مشابه

دانلود پایان نامه رشته مهندسی معدن با موضوع اصلاح روشهاي استخراج و آتشباری در معدن سیمان تهران
پایان نامه رشته معدن : بررسی آسیب های زیست محیطی معدن بوکسیت جاجرم و کارخانه فرآوری آلومینای جاجرم
پایان نامه رشته مهندسی معدن : بهینه سازی پارامترهای الگوی آتشباری معدن شماره1 سنگ آهن گل گهر سیرجان
دانلود پایان نامه رشته معدن گرایش استخراج با موضوع مس چاه چلنگ
دانلود پایان نامه رشته معدن گرایش استخراج با موضوع معادن مس و آثار تخریبی آن بر محیط زیست
دانلود پایان نامه رشته معدن : تركيب شيميايي سنگهاي معدني در صنعت سيمان با تاكيد برآهك