دانلود متن کامل پایان نامه رشته معدن با موضوع مکانیزم شکست در اثر انفجار

متن کامل پایان نامه رشته : معدن

با عنوان : مکانیزم شکست در اثر انفجار

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد کاشان

موضوع:

مکانیزم شکست در اثر انفجار

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

چکیده:

عبور امواج حاصل از انفجار باعث ایجاد تنش های کششی و فشاری در سنگ شده و توده سنگ را از لحاظ رفتار مکانیکی و دینامیکی تحریک می نماید . در بررسی کارایی مواد منفجر ه و به طور کلی ارزیابی کیفیت انفجار، داشتن اطلاع دقیق از رفتار سنگ تحت تنش های ناشی از انفجار و کیفیت انتقال و توزیع انرژی حاصله از آتشکاری نقش بسزایی دارند.

پدیده رشد ترک در مواد سنگی مسأله پیچیده‌ای است و اغلب نیازمند تکنیک‌های پیشرفته‌ای جهت پیش‌بینی هندسه شکست می‌باشد. فرایند شکست با جوانه‌زنی ترک شروع می‌شود که وابسته به چقرمگی شکست است و بنابراین دقت هرگونه مدل‌سازی و نتایج آن به مقدار چقرمگی شکست سنگ بستگی دارد. از این رو تعیین مقدار چقرمگی شکست اهمیت ویژه‌ای دارد. اولین تلاش‌ها توسط اشمیت به منظور تعیین مقدار چقرمگی شکست سنگ‌ها بر مبنای روش تست استانداردی صورت پذیرفت که برای اندازه‌گیری چقرمگی شکست کرنش صفحه‌ای مواد فلزی پیشنهاد شده بود . به دنبال آن کارهای آزمایشگاهی فراوانی جهت تعیین چقرمگی شکست سنگ‌های مختلف با استفاده از نمونه‌هایی متفاوت صورت گرفت . صحت نتایج روش‌های تست تدوین‌شده نیازمند نمونه‌هایی با ابعاد هندسی بزرگ و هزینه‌های گران ماشین‌کاری بود که در عمل تهیه آنها از موادسنگی گاهی غیرممکن و یا غیرعملی بود تا اینکه نمونه‌های[1] Core معرفی شدند که نسبت به سایر نمونه‌ها مزایای متعددی داشتند. مکانیک شکست سنگ به طور گسترده ای در فرایند آتشباری سنگها، شکست هیدرولیکی، تحلیل شیبهای سنگی، ژئوفیزیک، مکانیک زلزله، استخراج انرژی ژئوترمال زمین، حفاری های زیرزمینی، حفاری چاههای نفت و در بسیاری از مسائل کاربرد فراوانی دارد . هنگامی که یک سنگ ترک یا شکست ذاتی دارد، رفتار مکانیکی پیرامون انتهای ترک، فاکتور مهمی است که باید در طراحی و پایداری فرایندهای ذکر شده موردتوجه قرار گیرد . این مطالعه، کاربرد مکانیک شکست را برای مشخص کردن خصوصیات شکست بررسی میکند.هدف اصلی این تحقیق بررسی مکانیزم شکست سنگ در اثر انفجار –بخش عمده شکستگی سنگ و ایجاد درز و ترک چقرمگی و مقاومت سنگ و همچنین اهداف دیگر این تحقیق تحلیل عددی و میدانی انتشار امواج و ترکهای حاصل از انفجار پیش شکافی در توده سنگ، تحلیل عددی مکانیزم شکست پایه های سنگی در معادن عمیق، تعیین چقرمگی شکست یک نوع سنگ با استفاده از یک قطعه آزمایشگاهی اصلاح شده، اندازه گیری چقرمگی شکست سنگ و بررسی خصوصیات شکست آن تحت شرایط بارگذاری مرکب با استفاده از روشهای عددی و آزمایشگاهی، تحلیل اجزاء محدود نمونه CNSR جهت تعیین چقرمگی شکست مواد سنگی

کلمات کلیدی : شکتگی سنگ ،چقرمگی سنگ ،مکانیک سنگ

مقدمه

مکانیک شکست به بررسی رشد ترک و مکانیزم شکست می‌پردازد که مبنای آن اصلاحات و تعمیمات ایروین بر روی تئوری شکست گریفیس بوده است. در واقع مکانیزم شکست شرحی کمی بر فرایند شکست یک قطعه بکر توسط رشد ترک می‌باشد. حوزه مکانیک شکست دربرگیرنده روابط میان ماکزیمم تنش مجاز، اندازه و محل ترک، سرعت رشد ترک ناشی از اثرات محیطی وامکان جلوگیری از حرکت ترک‌ها می‌باشد.

ترک‌ها و ناپیوستگی‌ها از ویژگی‌های متداول توده‌های سنگی می‌باشند و هر فعالیت تحریک‌کننده در توده‌های سنگی (مانند زلزله، انفجارسنگ در معادن و تخریب شیب های سنگی) ممکن است سبب جابجایی آنها در امتداد شکست‌های موجود و یا پیدایش شکست‌های جدید گردد.

چقرمگی شکست سنگ پارامتر کلیدی مکانیک شکست سنگ برای پیش بینی شروع و گسترش ترک ها در سنگ است که نقش مهمی را در طراحی ابزار برش سنگ، انفجار سنگ، تحلیل پایداری شیب های سنگی، طراحی شکافت هیدرولیکی مخازن هیدروکربوری، تحلیل پایداری چاه های نفت و گاز و بسیاری دیگر از کاربردهای مهندسی سنگ ایفا می کند. چقرمگی شکست سنگ به میزان مقاومت آن در مقابل شروع و رشد ترک اطلاق می شود و یکی از خواص ذاتی سنگ است که با روش های آزمایشگاهی تعیین می شود. لذا با توجه به مطالب فوق اندازه گیری دقیق چقرمگی شکست سنگ اهمیت ویژه ای می یابد.

-1-عوامل موثر بر کیفیت انتقال انرژی حاصله از آتشکاری

1– نقطه تولید و شروع انفجار

2- خصوصیات سنگ مسیر حرکت انرژی و موج ضربه

3- رفتار مکانیکی و خصوصیات ژئومکانیکی بویژه چگالی

وسرعت امواج الاستیک در سنگ محل شروع انفجار و نیز سنگ های بین چال و سطح آزاد

نکته : انتقال انرژی از ماده منفجره به سنگ تابع ضریب امپدانس ماده منفجره و سنگ و نیز ضریب جفت شدگی می باشد.

1-2-پارامتر های موثر در کیفیت انتقال انرژی

با توجه به نیاز شناخت کمی و کیفی سنگ در آتشکاری، پارامترها ی مختلف و متعددی جهت شناسایی و اندیس گذاری سنگ ها وجود دارد . با این حال جهت محاسبه کیفیت انتقال انرِژی دو پارامتر ضریب امپدانس و ضریب جفت شدگی حائز اهمیت بسزایی هستند.

1-3-امپدانس سنگ و ماده منفجره

با توجه به تئوری های پذیرفته شده در دنیا ، برای هر ماده منفجره امپدانسی قابل محاسبه می باشد که ازلحاظ عددی طبق رابطه ( 1)، با حاصل ضرب سرعت انفجار (Ve) و چگالی ماده منفجره (De ) برابرمی باشد.

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه :75

قیمت : 4800 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :  

     ۰۹۳۰۹۷۱۴۵۴۱ فقط پیامک        [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما

  [email protected]

ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

---  -- ----

مطالب مشابه

دانلود پایان نامه رشته معدن : بررسی آسیب های زیست محیطی ناشی از استخراج طلا در معادن روباز
دانلود پایان نامه رشته معدن : بررسی چگونگی انجام ممیزی انرژی در کارخانه گچ جبل
پایان نامه رشته مهندسی معدن : بهینه سازی پارامترهای الگوی آتشباری معدن شماره1 سنگ آهن گل گهر سیرجان
پایان نامه رشته معدن با موضوع تحلیل و بررسی کاربرد استخراج زیرزمینی در معادن سنگ های نما
دانلود پایان نامه رشته معدن گرایش اکتشاف با موضوع افیولیت ها
دانلود پایان نامه رشته معدن : گزارش اکتشافی مربوط به مخلوط کوهی اقبالیه