جاذبه های گردشگری مشهد

مشهد که پایتخت مذهبی ایران به شمار می رود از وجود مبارک حضرت امام رضا (ع) بهره می برد. به همین علت سالانه گردشگران خارجی و داخلی زیادی از این شهر بزرگ و پر جمعیت بازدید می کنند. همین عامل سبب شده تا علاوه بر این که از این شهر استفاده مذهبی شود در جنبه های گردشگری نیز نمود هایی داشته باشد. به مرور گذشت زمان این شهر بیشتر از پیش از غالب مذهبی خود خارج شد و جنبه های گردشگری نیز به خود گرفت. اماکن گردشگری زیادی نیز در این شهر موجود می باشد که در میان آن ها اماکن تاریخی نیز به وفور یافت می شود. در این مطلب دیدنی های گردشگری مشهد را با هم مرور میکنیم.

سد چالیدره از جاهای دیدنی مشهد

سد چالیده یکی از جاهای دیدنی مشهد و از دره های فرعی منطقه طرقبه است. جداره غربی آن، دره ای با قنات خصوصی و باغ است.

در جداره شرقی هم علاوه بر جاده نغندر، مجموعه مسکونی فرهنگیان و اراضی تپه ماهوری بکر قرار دارد.

این مکان دیدنی دارای امکانات تفریحی مانند قایق پدالی، قایق سواری، ماهیگیری، رستوران و آلاچیق و … است. پیشنهاد می کنیم از این مکان زیبا حتما دیدن کنید.

بازار جنت مشهد از جاهای دیدنی مشهد

ترکیب قدیمی بازار جنت مشهد بسیار زیبا بوده و برای عابرین لذت بخش است.

این مکان دیدنی لوکیشن مناسبی برای فیلم برداری است . پیشنهاد می کنیم حتما از این مکان دیدن کنید.

فرهنگسرای بهشت ( بوستان مفاخر ) از جاهای دیدنی مشهد

فرهنگسرای بهشت متعلق به دوره پهلوی اول بوده و در سال 1310 احداث شده است.

اولین کاربری آن دبیرستان مستوفی و بعد آن تالار عروسی بوده است.

عمارت فرهنگسرای بهشت در غرب بولوار مدرس یا دروازه طلایی و در ضلع جنوبی آن،همچنان استوار است.

اگر به شهر مشهد رفتید پیشنهاد می کنیم حتما از این مکان دیدن کنید.

جاغرق از جاهای دیدنی مشهد

روستایی ییلاقی جاغرق در 21 کیلومتری شمال غربی مشهد و در فاصله 7 کیلومتری جنوب غربی طرقبه واقع شده و دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است.

این مکان دیدنی شامل باغ های میوه و دره های سرسبز و پرآب است. همچنین اقامتگاههای موقت و رستوران هایی را برای پذیرایی از مسافران شامل می شود.

طرقبه از جاهای دیدنی مشهد

طرقبه يكي از جاهای دیدنی مشهد است كه از غرب به كوههای بينالود و از شمال به كوه تخت رستم محدود شده است.

اینمکان دیدنی در شهر مشهد دارای چشمه سارها و درختان فراوان و آب و هوای عالیست.

سد طرق از جاهای دیدنی مشهد

سد طرق یکی از مکان های دیدنی مشهد در 14 کیلومتری جنوب شرقی مشهد بر روی رودخانه طرق است. سد طرق از نوع بتونی دو قوسی متقارن اس و سالانه گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند. پیشنهاد می کنیم شما هم حتما به این منطقه بروید.

موزه مردم شناسی و حمام مهدی قلی بیک از جاهای دیدنی مشهد

موزه مردم شناسی و حمام مهدی قلی‌بیک مشهد یکی از دیدنی های مشهد است که سالانه بازدیدکنندگان زیادیهم دارد.

موزه مردم شناسی در کنار مقبره امیر غیاث‌الدین ملکشاه در ضلع غربی حرم مطهر واقع درخیابان اندرزگو، در مجموعه تاریخی حمام مهدی قلی‌بیک قرار دارد.

حمام مهدی قلی‌بیک مشهد، یکی از حمام‌های زیبای به جای مانده از دوره صفوی است که در کنار مقبره امیر ملکشاه (مسجد شاه) و آب‌انبار سرسنگ و راسته بازار سرشور قرار دارد.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از سایت فرتکست درباره جاهای دیدنی مشهد تقدیم تان کردیم بهره کافی را برده باشید.

پارک طبیعی هفت حوض (دره هفت حوض)

آدرس: ایران – خراسان رضوی – مشهد ۷ کیلومتری مشهد

یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی مشهد که در دل کوه های خلج جا داره هفت حوضه. این منطقه حدود ۷ کیلومتر با مشهد فاصله داره. بعد از طی این مسافت باید ماشین را پارک کنید و باقی مانده مسیر که ۲ کیلومتر است رو پیاده طی کنید. این منطقه شامل ۷ حوضچه طبیعیِ که آب در آنها جریان داره. بعضی از این حوضچه ها به اندازه یک استخر کوچک وسعت دارن. آب بعد از عبور از این هفت حوضچه به حوضی بزرگتر می ریزه و رودخانه مسیرش رو ادامه می ده. این پدیده طبیعی حوض ها یا «دولین های» متعدد، بر اثر فرسایش شیمیایی توسط باران های اسیدی در بستر یکی از سرشاخه های رودخانه طرق از در ارتفاعات رو به جنوب بینالود شگل گرفته.

بکر و دست نخورده بودن این منطقه، پرتردد و پر بازدید نبودن و سکوت عجیبی که در آن حکمفرماست آرامش عجیبی به شما هدیه می کنه، تنهاصدای جریان آب، گوش ها رو نوازش می ده.

برای رسیدن به زیباترین پدیده و جاذبه طبیعی شهر مشهد، باید به دل کوه های خلج در اطراف مشهد سفر کنید. بعد از وارد شدن به شهرک سیدی و جاده خلج، بعد از طی کردن حدود ۳ کیلومتر از جاده، به دوراهی می رسید. باید جاده اتوبان و آسفالت سمت چپ رو ادامه بدید تا به میدان مانندی برسید. اگر قصد سفر به این منطقه رو دارید باید بدونید بعد از رسیدن به این میدان باید اتومبیل تان را پارک کنید، حدود ۲ کیلومتر از مسیر رو پیاده طی کنید تا به «هفت حوض » برسید. به دلیل و جود سنگ های صاف و صیقلی باید جانب احتیاط را پس از ورود به منطقه فراهم نمود. به گردشگران توصیه می شه حتی المقدور و به علت کوهستانی بودن منطقه بین طلوع تا غروب آفتاب از محیط طبیعی و دلپذیر این مکان استفاده کنید و وسایل و لوازم مناسب از قبیل کفش، لباس و… به همراه داشته باشید.

باغ گیاه شناسی مشهد

آدرس: ایران – خراسان رضوی – مشهد بلوار جمهوری

باغ گیاه شناسی مشهد، شامل بخش های مختلفی از جمله باغ گل رز، قطعه آموزشی و نمایشی، مجموعه گیاهی منطقه رویشی ایران، مجموعه آربراتوم و سیستماتیک گیاهی، باغ میوه های بومی ایران، مجموعه گیاهی سوزنی برگان، مجموعه نمایشی باغ صخره ای و مجموعه نهالستان و گلخانه های تکثیریه. این باغ به منظور حفاظت و نگهداری از گیاهان و تهیه بانک ژن زنده گیاهی، آشنایی دانشجویان و شهروندان با انواع گونه های گیاهی، انجام برنامه های مطالعاتی و پژوهشی، ترویج استفاده شهروندان از گل و گیاه و … احداث شده . این باغ در بلوار جمهوری اسلامی، حد فاصل چهارراه مقدم و میدان غدیر واقع شده.