ایزلوگ ؛ چاله ای عجیب واسه جمع شدن گل و لای دریاچه کتلمیر هلند

دانلود پایان نامه

ایزلوگ یا «چشم ایزل» چالهِ مدوّر بزرگی در وسط دریاچه ی کتلمیر در دهانه ی رود ایزل بوده که در استانِ فلیوولند در کشور هلند هستش. این چاله، یه کیلومتر قطر و ۴۵ متر عمق داشته و نقش اون، به شکل مخزن ذخیره سازی واسه شکافِ عمیقا آلوده ایه که هنوز از کفِ این دریاچه، لایروبی می شه. با سایت ما همراه باشین.

مقالات در رابطه:

  • زیباترین دریاچهای جهان
  • دریاچه کریو کریتر، ایسلند

بین سال های ۱۹۵۰ تا ۱۹۹۰، دریاچه ی کتلمیر به خاطر مواد زائد سمّی صنعتی که از راه  رودخانه های رایل و ایزل از کارخانه ها و تأسیسات صنعتی واقع در بالای اونا به این دریاچه منتقل می شد، شدیدا آلوده شد. نه فقط صنایع کشور هلند، بلکه خیلی از صنایع واقع در آلمان، سوئیس و فرانسه در منتشر کردن این مواد آلاینده در این رود موثر بودن.

رسوبات آلوده به شکل لایه های کلفتی از گل و لای آلوده در کف دریاچه کتلمیر جمع شده. ترس و نگرانی کلی اینه که مواد آلاینده بخواد آب زیرزمینی رو آلوده کرده یا به دریاچه آب شیرین ایزلمیر برسه. این دریاچه، بزرگ ترین دریاچه در هلند و منبع اصلی آب شیرین واسه مصارف کشاورزی و آشامیدنیه. هم اینکه دریاچه ایزلمیر فرصت های معدودی واسه فعالیت های تفریحی مثل قایقرانی با قایق های بادبانی جفت و جور می بیاره.

در سال ۱۹۹۴، تصمیمی در پیش گرفتن شد مبنی بر اینکه رسوبات آلوده رو از بستر دریاچه لایروبی کرده و تخلیه کنن. تخلیه ی این شکاف باعث عمیق تر شدن کانالی می شد که به دهانه ی ایزل می رسید؛ پس سطح دسترسی به رود واسه رفت و اومد کشتی ها ارتقا می یافت. با این حال، بازم مشکل تخلیه وجود داشت. تخلیه ی این شکاف روی زمین با ایجاد مشکل در روند کشاورزی و مزاحمت واسه ساکنان محلی همراه بود. از طرفی به خاطر تماس با مواد سمّی و فلزاتی مثل کادمیم، آرسنیک و جیوه، خطری جدی واسه سلامت حساب می شد؛ پس تصمیم بر این شد تا رسوبات و گل و لای آلوده در چاله بزرگی به نام ایزلوگ که در خود دریاچه هستش ذخیره شه.

ایزلوگ بین سال های ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۹ ساخته شد. این چاله ۱ کیلومتر قطر و ۴۵ متر عمق داشته و ظرفیت نگهداری ۲۰ میلیون متر مکعب گل و لای رو داره. دور و بر اون رو پشته هایی به ارتفاع ۱۰ متر محاصره کرده. به خاطر جلوگیری از نشت یا درز کردن گل و لای، کفِ این انباشتگاه با خاک معدنی پوشونده و غیرقابل نفوذ شده و این دیواره رو با فویل پوشونده و سطح آب در این چاله در سطحی پایین تر از دریاچه نگه داشته می شه.

جزیره ای در دور و بر این چاله ساخته شد که تسهیلات پردازش داشته که می تونه مواد آلاینده رو از شن های ته نشین شده جدا کنه. شن پاکسازی شده رو می توان واسه ساخت و ساز در بقیه مناطق مورد به کار گیری قرار داد.

عملیات لا یروبی در سال ۲۰۰۰ شروع شد و انتظار می رود که طی یه چشم انداز ۲۰ ساله به پایان برسه. وقتی این انباشتگاه پُر شه، با لایه هایی از خاک معدنی و شن پنهون می شه و این جزیره و تالاب واسه اهداف تفریحی مورد به کار گیری قرار گرفته و به طبیعت فرصت جولان میده. دو جزیره مصنوعی که بدون این دست اون دست کردن در قسمت شرقی انباشتگاه گل و لای ساخته شد به وسیله پرندگان آبی مثل قوها، غازها، مرغابی های کوهی و شونِه به سرها اشغال شده.